Home » Manşet » Venezuela’da ABD destekli darbe girişimi önlendi

Venezuela’da ABD destekli darbe girişimi önlendi

Venezuella’da ordu içindeki CIA destekli bir grup asker, Carabobo eyaletinde kalkışma başlattıklarını açıklayan bir video yayınlandı. Olayın duyulmasının ardından Maduro Hükümeti darbe girişimi bastırdı. 

Sosyalist Parti başkan yardımcısı Diosdado Cabello, olayı “terörist saldırı” olarak nitelerken, askerlerin yakalandığı açıklandı.

Cabello, Fuerte Paramacay isimli karargahta kontrolün tamamen sağlandığını ve ordunun geri kalanında benzer bir girişim yaşanmadığını duyurdu. Sosyalist Parti yetkilisi, “başka türlü hayalleri olanların Bolivarcı ordunun ahlakıyla karşı karşıya geleceğini” söyledi.

Cabello, askeri birliklerin, sabah erken saatlerde, Carabobo eyaletinin başkenti Valencia yakınlarındaki Paramacay üssündeki durumu kontrol altına almak için hızla harekete geçtiğini duyurdu.

Videoda, kendini Yüzbaşı Juan Caguaripano olarak tanıtan bir kişi, başkaldırı çağrısına uymayan birimlerin askeri hedef olarak belirleneceğini kaydetti.

 

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Lopez, “Venezuela Bolivarcı Silahlı Kuvvetleri ile başa çıkamadılar, ne moralleri ne anayasal vicdanları buna müsaitti, şimdi terörist saldırılar deniyorlar. Bunu başaramayacaklar” ifadelerini kullandı.

BOLİVARCI DEVRİM KARŞITI  GÖSTERİLERİN ARKASINDA ABD VAR

Ülkede Nisan ayından bu yana Bolivarcı Hükümet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı ABD’nin desklediği bir grup protestolar düzenleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda Venezuela’da düzenlenen genel seçimleri Nicolas Maduro’nın başında olduğu Sosyalist Parti kazandı. ABD destekli muhalefet seçimlerde ağır yenilgi aldı.

 

Dersimnews.com'u sosyal medyada takip edin
Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × five =