Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Madımak Sanığı Polonya’da Yakalandı

Alevilik

Madımak Sanığı Polonya’da Yakalandı

Madımak Katliamı sanığının Polonya’da yakalandığı haberi doğrulandı. 36 yaşındaki  firari sanık İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranıyordu.

Madımak Katliamı’nın Sanığı Polonya’da Yakalandı

Dersim News/İstanbul – 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Oteli’nde 33 Alevi aydını ateşe vererek yakan katillerden biri Polonya’da yakalandı.

2-3 gün önce bazı internet siteleri ve gazetelerde yer alan haberin doğru olduğu ortaya çıktı.

Polonya televizyon kanalı  TVN24’ün internet sitesinde yer alan habere göre 25 Eylül tarihinde Almanya’ya kaçmak isteyen 3 Türk’ün Polonya sınırında yakalandığı ve  içlerinden birinin İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan Madımak  sanıklarından biri olduğu ortaya çıktı.
(http://www.tvn24.pl/12691,1719013,0,1,turek-uciekal-18-lat-wpadl-w-polsce,wiadomosc.html)

Foto: Straż Graniczna  TVN24

Yakalan kişinin Madımak Katliamı davasında  idamla yargılanan ve cezası müebbede çevrilen 36 yaşında olduğu bilgisine yer verildi. Yakalan sanığın 1995’ten beri İnterpol tarafından kırmızı bültenle arandığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine sanığı yakalayan Polonya polisi durumu Türk yetkililere bildirmiş. Ancak Türk hükümeti henüz bu konuda ne bir açıklama yapabilmiş ne de bir girişimde bulunabilmiş .

Madımak sanığının yakalandığını haberini kamuoyuyla paylaşan Madımak Katliamı davasının müdahil avukatlarından Şenal Sarıhan, olayla ilgili girişimlerde bulundu.

40 GÜN İÇİNDE İADE EDİLMEZSE SERBET KALACAK

Konuya ilişkin açıklama yapan Sarıhan; “’Bu kişinin isim, Polonya Kişisel Bilgilerin Korunması Yasası ya da benzer adı taşıyan yasa nedeniyle basın organlarına verilmemektedir. Yine ülke yasalarına göre yakalanan kişileri tutma süreleri 40 günle sınırlıdır. Ancak edindiğim bilgiye göre, bu kişinin adı ve açık kimliği, Türk ilgili makamlarına bildirilmiş bulunmaktadır.” dedi.

Avukat Şenal Sarıhan,
5 Ekim tarihinde konuya ilişkin bir dilekçeyi özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, ve  Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi ile Adalet Bakanlığına verdiğini bildirdi.

Sarıhan dilkeçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Anılan haberin doğruluğu halinde, anılan sanıkların, cezalarının kesinleşmiş olması halinde zaman aşımına uğramadan infazının, yine dava zaman aşımı dikkate alınarak, cezaları kesinleşmişse yargı önüne tez elden çıkarılmalarının sağlanabilmesi için Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarına bilgi verilerek, açık kimliklerinin öğrenilmesini talep ediyoruz.

Sivas’ta yaşanan vahşetin yinelenmemesi ve halkın adalet duygularının tatmini için sanıkların Türkiye’ye iadesi konusunun özel bir önem taşıdığı açıktır.

Sanıkların iadesinin ve yargılanmasının acilen gerçekleştirilmemesi halinde adaletin yara alacağı ve yakınlarını yitirmiş olan yurttaşlarımızın acılarının bir kez daha artacağı açıktır. Sivas’ta işlenen suçun, açık bir insanlık suçu olduğu tartışmasızdır.”

Dilekçede, ”iade işlemlerinin acilen yapılması” talep edildi.

Sarıhan: Hükümet Olayın Üstünü Kapatmak İstiyor

Yakalan sanıkla ilgili Türk mercilerine bilgi verildiğini ancak aradan geçen sürede hükümetin bu konuda herhangi bir adım atmadığını dile getiren Sarıhan, “40 gün içinde iade talebi olmazsa Polonya yasa gereği sanığı serbest bırakacak” dedi.
Hükümetin bu konuda adım atmamış olmasının düşündürücü olduğunu söyleyen Sarıhan, “anlaşılan siyasal iktidar olayın üzerini kapatmak istiyor, olayı “zaman aşımı”na bırakarak Madımak Katliamı’nı unutturmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.9

Öker: Bu İşin Peşini Bırakmayacağız!

Konuyla ilgili YOL TV’ye konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker ise; “AKP hükümeti bu olayın üzerini örterek katliamcıları aklama çabası içerisinde. O katillerin avukatı ( Hayati Yazıcı) bugün AKP’den bakan. Bizler bu katliamcıların peşini bırakmayacağız.

Konuyla ilgili Avrupa’da girişimlerde bulunacağız, bu katilin Türkiye’ye iade edilmesi için her türlü çabayı göstereceğiz.”  dedi. Öker, Türk hükümetinin biran önce bu konuda adım atmasını katilin yargıya teslim edilmesi çağrısında bulundu. Öker ayrıca olayın Türk medyasında geç yer almasını eleştirerek, “medya hükümetin elinin altında, gerçekleri kamuoyundan saklıyorlar” ifadesini kullandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − two =

More in Alevilik

To Top