Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Alevi Örgütlerinin “Dersim” Suskunluğu

Alevilik

Alevi Örgütlerinin “Dersim” Suskunluğu

Hüseyin AYGÜN’ün Dersim meselesi konusundaki söylediklerine  inanmayanlar, acaba Hace Bektaş Dergahını kimin kapattırdığını sanıyorlar, Osmanlı’nın dahi yasaklamaya gücü yetmediği “ Dedeliği-Babalığı-Rehberliği-Pirliği-Mürşitliği” kimin yasakladığını bilmiyorlar mı ?

Cihan SÖYLEMEZ*

Dersim Milletvekili Hüseyin AYGÜN’ün  Dersim Katliamı ile ilgili açıklamaları sonrası Kıta Avrupa’sının dışından İngiltere Alevi Kültür Merkezinden Sayın AYGÜN’e destek açıklaması geldi  ve yapılan açıklamada;

Karanlık geçmişiyle yüzleşemeyenlerin geleceği de karanlık olur. Demokrasi anlayışını hala sindirememiş bir CHP’nin, meydanlarda haykırdığı demokrasi anlayışının ne olduğunu da merak ediyoruz”  denildi.

Buna karşın olarak Türkiye’de ki Alevi Bektaşi Federasyonu ve CEM Vakfı gibi Alevi toplumunun önemli örgütlenmelerinden ne bir ses ne de bir seda çıkmadı.

Zaman Gazetesine yapmış olduğu açıklamada Sayın AYGÜN “Bu dönem boyunca izlenen bütün politikalarda Atatürk devletin başındadır. Fakat Aleviler, bütün bu dönemi Mustafa Kemal’den ayırmak için onun ‘büyük lider’ kimliğine de gölge düşmemesi için fotoğrafını alıp Hazreti Ali ile yan yana asmışlardır. Bu katliamdan haberdar olmadığına kendilerini inandırmışlardır “ demiş ve sadece devlet ve chp’nin değil Alevi Toplumunun da  “ Dersim Katliamı” ile yüzleşmesi gerekliliğini vurgulamıştı.

Alevi Toplumu, AKP hükümetinin kendilerine giydirmeye çalıştığı elbiseyi girmeyi reddetmiş fakat aynı cesareti Tek Parti CHP’sinin kendisine dayattığı Resmi Türk Tarih Tezini reddetmede gösterememiştir. Bugün Alevi Örgütlerinin  “Dersim” meselesinde sessiz kalmalarının sebebi Kemalizm ile yüzleşememesi ve resmi tarih karşısında “ hazır ola” geçmesidir.

Oysaki tarihi vesikalar iyi incelenirse Alevi-Bektaşi toplumu açısından II.Mahmud ile Mustafa Kemal arasında dönemsel büyük benzerlikler mevcuttur. Osmanlı’nın Avrupalılaşmaya başlaması II.Mahmud Reformları ile başlamış bu süreç Mustafa Kemal’in Cumhuriyet Rejimi ile başarıya ulaşmış ve ülke  klasik bir Ortadoğu ülkesi olmaktan kurtulmuştur. Ancak her iki lider tarafından Alevi-Bektaşi’leri örgütsüz bırakmaya yönelik politikalar izlenmiş ve aslında Avrupa Kültür ve Medeniyetine en yakın inançsal bir toplum zaptı rap altına alınmaya çalışılmıştır.

II.Mahmud , Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucu unsurlarından Bektaşi Toplumu ve Dergahlarına karşı Sancak-ı Şerif çıkararak  “ din uğruna savaşmaya”  halkını çağırmıştır. Sünni Tarihçiler için Vakay-i Hayriye olan fakat Alevi Tarihçiler için Vakay-i Şerriye olarak görülen; Yeniçeri Ocağı’nın kapatılması , Bektaşi Dergahlarının kapatılması , mallarına el konulması , Yüzlerce Bektaşi Babasının idamı , Serçeşme Hace Bektaş Dergahının kapatılması , Nakşibendi şeyhlerinin Dergaha atanmaları ve cami yaptırılmasıdır.

Özcesi Osmanlı Avrupalılaşmaya çalışırken ilk tasfiye ettiği gücün Alevi- Bektaşiler olduğu bir olaydır ; Vaka-i Şerriye

Mustafa Kemal’de  II.Mahmud siyasetini devam ettirmiş , Cumhuriyetin kuruluşunda büyük katkısı olmuş Alevi-Bektaşiler’i örgütsüz bırakmakla işe başlamıştır. Tekke Ve Zaviyeler Kanunu ile ; II.Mahmud’ün ölümü sonrası tekrardan açılan Alevi-Bektaşi Dergahları ve Serçeşme Hace Bektaş Dergahı kapatılmış, Dedelik-Babalık-Seyitlik-Pirlik-Mürşidlik-Taliplik yasaklanmış özcesi Alevilik-Bektaşilik yasaklanmıştır.

Ne Osmanlı Mebusan Meclisi’nde ne TBMM’de bugüne kadar   “ Alevi-Bektaşi Dergahlarının Aleviler’e iadesi “ konusunda bir mebus-vekil  görüş bildirmemişken, Dersim Milletvekili Hüseyin AYGÜN bu konu ile ilgili basın açıklaması yapmış , iki yüzyıllık bir ayıptan devletin kurtulması gerektiğini ve “ Alevi-Bektaşi Vakıf-Dergah ve malvarlıklarının” geri iadesini talep etmiştir.

Hüseyin AYGÜN’ün Dersim meselesi konusundaki söylediklerine  inanmayanlar, acaba Hace Bektaş Dergahını kimin kapattırdığını sanıyorlar, Osmanlı’nın dahi yasaklamaya gücü yetmediği “ Dedeliği-Babalığı-Rehberliği-Pirliği-Mürşitliği” kimin yasakladığını bilmiyorlar mı ? Biliyorlarsa bu suskunluk  neden ?

İngiltere Alevi Kültür Merkezi’nin gösterdiği bu duyarlılık ve desteğe karşın; Türkiye’de ki Alevi Örgütlerinden ses çıkmaması durumu hali hazırda şu sözlerle özetlenebilir;

“  Gözlerinin olduğu ama gerçeği görmedikleri, kulaklarının olduğu ancak gerçeği işitmek istemedikleri , ağızları olduğu ancak gerçeği konuşmaktan kaçındıklarıdır

Ne güzel ifade etmiş İngiltere Alevi Kültür Merkezi açıklamasında “Demokrasi anlayışını hala sindirememiş bir CHP’nin, meydanlarda haykırdığı demokrasi anlayışının ne olduğunu da merak ediyoruz” .

Bunu konumuza formüle edersek “  Dersim Meselesi ile yüzleşememiş ve gerçekleri içine sindirememiş Alevi Örgütlerinin halinin ne olacağını hayretle merak ediyoruz.”

*Avukat

 

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
5 Comments

5 Comments

 1. Hıdır

  22/11/2011 at 16:38

  Tunceli milletvekili Hüseyin AYGÜN’ün Dersim ile ilgili açıklamaları doğrudur.Alevi örgütlerinden ses yok.Ancak bazı Alevi örgütlerinin temsilcilerinin ve Federasyonun İstanbul’da yaptığı açıklama maalesef gerçeklerden çok çok alakasız ve yanılmalarla doluydu.Sanırım oyun tutmuştu.Çünkü Dersimlilerin de yaptıkları tahlilde yanlış ve yanılgılar doluydu.Akp ve onun başkanın istediği tam da buydu.Chp dönemin tek partisi,ancak devlette devamlılık esastır.Madem chp=devlet
  o zaman devlet özür dilesin.İki de bir Dersimi gündeme getiren başbakan bugün tam da her konuda iktidardadır ve devletin tepesindedir.Bütün arşivleri açsın ve devlet adına özür dilesin.Ancak bazı odakların ortaklaşa Chp özür dilesin mantığı kasıtlı ve olayı örtme girişimi olduğunu ve bazı Alevi örgütlerinin de buna ortak olduğunu söylemek bir Alevi olarak görevimiz ve duymamız gereken sorumluluğumuzdur.Ve Selam…

 2. SERDAR

  23/11/2011 at 12:14

  Başbakan Özür diledi
  chp li kurmaylar, Başbakanın özür dilemesini Bölücülük olarak anlatıyorlar,

 3. Dervo

  23/11/2011 at 14:21

  Sadece Ingiltere degil Bütün Avrupadaki Dernekler ve Cemevleri Aciklama yapti ama Hüseyin Aygün niyese bunu Sayfasina koymadi ve bildrimedi ve bence ona sahip cikmak isteyenleri ret etti. belki bu yüzden türkiyedeki cemevleri destek vermedi.

 4. Beytullah SEFEROĞLU

  24/11/2011 at 11:31

  dönemin tüm CHP üyeleri partiden ihraç edilsin hatta o zamanın parti üye4lerinin tüm akrabaları bu gün kü PARTİDEN ihraç edilsin.

 5. erol

  24/11/2011 at 13:47

  tabiki chp de özür dileyecektir.madem bugunkü chp tarhine sahip çıkıyor.ozaman yaptıkları yanlışlarada sahip çıkacak ve yapılanların yanlış olduğunu söyleyip özür dileyecekt.r. ama enbaşta kamer genç olmak üzere bizzat bazı dersimliler iyiki bizi kestiniz derse kesenler napzın!sebebi ne olursa olsun dersim harekatı planlı proğramlı olarak biz dersimlileri tarihten silmek üzere gerçekleştirilmiştir. ölenlere rahmet diliyorum yapanlarıda lanetliyorum..dersimliler dimdik yaktadır ama bazı tunceliler hala bişeyler geveliyorlarlar onlarıda mazlumdan ve atalarından yana olmaya çağırıyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top