Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Avcılar Belediyesi’nden Alevilere Büyük Saygısızlık

Alevilik

Avcılar Belediyesi’nden Alevilere Büyük Saygısızlık

CHP’li Avcılar Belediyesi, Yeşilkent Cemevi binasını dün (9 Şubat) sabah saat 05.30’da dozerlerle yıktı. Aleviler CHP’li belediyeye öfkeli.

CHP’NİN YEZİT’İ CEMEVİNİ YIKTI!

Dersim News/ İstanbul – Yaklaşık 2 hafta önce Zabıta ekiplerinin saldırıda bulunup içerdeki eşyalara el koyduğu Yeşilkent Cemevi, dün sabah CHP’li Avcılar Belediyesine bağlı ekiplerce yıkıldı.

Bir süredir hem bölge hem de Türkiye kamuoyunun gündeminde olan Avcılar Yeşilkent Mahallesi’ndeki Cemevi binası, bu sabah güne yeni bir baskınla uyandı. Vatandaşların her hafta Cem töreni yaptıkları inşaat halindeki binanın duvarları dozerlerle yıkılarak kullanılamaz hale getirildi.

Sabah saat 05.30 sıralarında gerçekleşen zabıta baskını, Cemevinin bitirlmesi için mücadele eden mahalle sakinlerinin büyük tepkisini çekti. Alevi kurumları Cemevi’ne yapılan saldırıyı kınadı.

“YIKMAYIZ YAPARIZ” DEMİŞTİ!

Cemevi binasına yapılan dozerli baskın, akıllara Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci’nin bir süre önce bir TV programında söylediği sözleri getirdi. 28 Ocak’ta Gazeteci-Yazar İdris Akyüz’ün hazırlayıp sunduğu ‘Ne Yaptılar’ adlı programa konuk olan Değirmenci, “Biz yıkmayız yaparız” demişti. Cemevi’yle ilgili hiçbir derneğe söz vermediğinin altını çizen Değirmenci, Cemevi’nin bugüne kadar yapılamamış olmasını da yasal engellere bağlamıştı: “Benim kesinlikle yeni bir Cemevi’yle ilgili olarak hiçbir derneğe sözüm yoktur olamazda. Bu arsa tamamen Avcılar Belediyesi’ne bağlıdır, orada da herhangi bir kimsenin hakkı kesinlikle bulunmamaktadır. Yalan yanlış bilgilerle halkımız bu oyunlara gelmemelidir. Yeşil kentte yine Firuzköy’de olduğu gibi Yeni bir Cem Kültür evi yapılmasını planlıyoruz bunun içinde gerekli yasal işlemleri yürütüyoruz.”

Konuyla ilgili açıklama yapan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Avcılar Belediyesi’ni kınadı. CHP’nin duruma el koymasını ve Alevilerden özür dilemesini istedi.

BELEDİYE BAŞKANININ MUAVİYE’DEN FARKI YOK!

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği tarafından yapılan basın açıklamasıyla CHP’li Avcılar Belediye Başkanı kınandı.

Alevilerin Hızır orucu tuttuğu bir dönemde yıkımın geldiğine dikkat çeken Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği açıklamasında, Avcılar Belediye Başkanının o bölgede bulunan Alevilerin de oylarıyla seçildiğini hatırlatarak Belediye Başkanına tepki gösterdi.

Dernek Başkanı Ali Kenanoğlu tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

İnancımızdan, Cemevimizden elinizi çekin

Avcılar Yeşilkent Mahallesinde yapımına çalışılan Yeşilkent Pirsultan Cemevi,  Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci’nin talimatıyla bu gece sabaha karşı zabıtaların baskınlarıyla kepçyle tahrip edilmiş ve kısmi yıkıma uğratılmıştır.

Alevilerin Hızır orucu tutup, Hızır Cemi yaptıkları şu günlerde ve de bu akşam (09.02.2012) bu Cemevinde Hızır Cemi yapılacağının bilinmesine rağmen bilerek ve isteyerek Cemevi yıkıma uğramıştır. Avcılar Belediye Başkanı o bölgede bulunan Alevilerinde oylarıyla seçilmiş CHP li bir Belediye başkanıdır.

Hızır Cemi yapmaya hazırlanan Alevi toplumuna Belediye Başkanının yaptığı zulüm, Muaviyenin – Yezitin zulumünden farksızdır. Bu yaptığınız ne insan haklarına, ne inanç özgürlüğüne ne de İnanca- Vicdana –Ahlaka sığmaktadır.

Bu insanlar size olan vergilerinden ve benzeri yükümlülüklerinden muaf değildir. Sizin onlara Cemevi bahşetmek, lutfetmek gibi bir lüksünüz ve tercihiniz yoktur. O insanların Cemevine ihtiyacı vardır sizde gerekeni yapmak zorundasınız. Buna rağmen o insanlar sizden bir şey istiyorlar;
“Cemevimizden elini çek, gölge etme başka ihsan istemeyiz.”

CHP Genel Merkezi, Bölge Vekillerini duruma el koymaya ve bu insanlara Belediye Başkanınızın yaptığı zulmü durdurmaya davet ediyoruz…

İşte CHP’li Avcılar Belediyesi tarafından Cemevi’ne yapılan çirkin saldırı

 ___________________________________________________________________________________

NOT: Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci’nin Alevi inancına karşı yaptığı saygısızlığa karşı tepkimizi gösterelim.
Aşağıdaki iletişim kanallarından tepkimizi dile getirelim.

Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci’nin iletişim bilgileri:

Tel: 0212 509 44 47/ 695 62 28 101-102-103 
Fax: 
591 95 71 
E-mail:  
mdegirmenci@avcilar.bel.tr

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. rıza

    11/02/2012 at 21:17

    chp içinde bulunan son faşiştlerdir.nesli tükenecektir birgün..

  2. ismail özgür

    15/02/2012 at 06:53

    CHP içindeki hasta beyinliler yavaş yavaş temizlenecektir. Ben bu zaatı kınıyorum ve buna şu tavsiyede bulunuyorum. Alevi inancına yabancı olan bu zaat alevi kültürünü ve inancını okur öğrenirse tüm alevilerden özür östüne özür diler düşüncesindeyim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seven + 6 =

More in Alevilik

To Top