Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Büklü Dedeler’de Maden Ocağı Kapatıldı

Alevilik

Büklü Dedeler’de Maden Ocağı Kapatıldı

Büklü Dedeler’de çevre mücadelesini köylüler kazandı. Maden ocağı kapatıldı şirketin ruhsatı iptal edildi.

Dersim News/ÖZEL HABER –  Alevi Ocaklarından biri olan Büklü Dedeler (Bavaê Buku) Dergahı‘nın  bulunduğu  Pülümür’ün Doğanpınar Köyü‘nde açılmak istenen maden ocağına Tunceli İl Genel Meclisi izin vermedi.   İl Genel Meclisi aldığı kararla maden ocağının ruhsatını iptal etti.

KÖYLÜLER MADEN OCAĞINI İSTEMEDİ

Doğanpınar Köyü’nde maden ocağı açmak için şantiye çalışması yapan Ağaoğlu adlı şirketine karşı Doğanpınar başta olmak üzere çevre köylerde yaşayanlar karşı çıkmıştı. Köylüler,  maden ocağının insana, çevreye ve inanç merkezlerine zarar vereceği gerekçesiyle  22 Ağustos 2011 tarihinde maden ocağına karşı yürüyüş yapmıştı. Köylülerin yürüyüşüne Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün de destek vermiş konuyu meclise taşımıştı.

 

MADEN OCAĞINA KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Maden ocağına karşı yapılan protestodan sonra Büklü Dede Dergahı yakınlarındaki maden ocağının kapatılması için imza kampanyası başlatıldı. Başta Doğanpınar olmak üzere çevre köylerde oturan 1.000 kadar kişinin toplu imzaları Tunceli İl Genel Meclisine teslim edildi.
Köylülerin avukatı Cihan Söylemez maden ocağını işleten Ağaoğlu Toprak Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi hakkında dava açtı.

İL GENEL MECLİSİNDEN EMSAL KARAR

Büklü Dedeler Dergahı İbadethanedir

Köylülerin eylemi , ardından başlatılan imza kampanyası neticesinde Tunceli İl Genel Meclisi  maden ocağının çalışma ruhsatının iptaline karar verdi .

İl Genel Meclis 9 Aralık 2011 tarihinde aldığı kararda maden ocağının Büklü Dedeler Dergahı’nın (Cemevi) zarar verdiğini bu durumun inanç ve ibadet özgürlüğüne aykırı olduğunu tespit etti.  Kararda ayrıca şirketin çevre ve doğaya zarar verdiği, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını ihlal ettiğine vurgu yapıldı.

Kararda şöyle denildi; ” İlimiz Pülümür İlçesi Doğanpınar Köyüne 50-60 metre, Büklü Dede Dergahına (Cemevi) 100 metre uzaklıkta Ağaoğlu Toprak Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından işletilen maden ocağı Tunceli İl Özel İdaresince gayrı sıhhi müesese izni ile çalışma ruhsatı verilmiştir. Maden ocağının faaliyeti inanç ve ibadet özgürlüğüne, insan haklarına ve sağlıklı bir çevrede yaşam hakkına aykırı olduğu, şirketin toprak aldığı bölgede ormanların yok olmasına, tarım ve hayvanclık faaliyetlerine zarar vermektedir. Ayrıca; aynı güzergah üzerindeki Mutu, Doğanpınar, Salkımözü, Dereköy grup köy yolunun yaklaşık 5 kmlik asfaltı maden ocağına ait ağır tonajlı araçlar tarafından zarar verilmiştir.  Komisyon raporu doğrultusunda; bozulan asfaltın şirket tarafından onarımın yapılması ve maden ocağı işletme ruhsatının iptal edilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.”

VALİLİK KARARI ONAYLADI

İl genel meclisinin  maden ocağının kapatılması için verdiği karar  21 Aralık 2011 tarihinde Tunceli Valiliği tarafından onaylandı.

ŞİRKET MADEN FAALİYETİNE SON VERDİ

Ağaoğlu Toprak Sanayi Anonim Şirketi gerek yapılan eylem , gerekse de hukuksal yollardan yürütülen mücadele sonucu 2011 yılının Aralık ayında Maden İşleri Genel Müdürlüğüne    “ Maden Faaliyeti sonlandırma ve terk işlemi” için müracaatta bulundu.

Şirket, asfalt yola ve çevreye zarar verdiği için ceza aldı. Şirket  zarar verdiği asfalt yolu onaracak.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Kalmem K.

    24/02/2012 at 22:37

    Zof rınd, ma zof bime sa! Serva jiarununê ma, serve pi u khalıkunê ma zof karo mınasıvo! Sıma pêro zof berxudar vê! Rınd ke, Vali ki wayirê merhametiyo!
    Sola Bavaê Buki kerameta ho mıletê ma ser ra kem nêkero!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × one =

More in Alevilik

To Top