Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Adıyaman’da Alevilerin Evleri İşaretlendi

Alevilik

Adıyaman’da Alevilerin Evleri İşaretlendi

Adıyaman’da Alevi nüfusunun yoğunlukta yaşadığı Karapınar Mahallesi’nde kapı ve duvarların işaretlendiğini ortaya çıktı.

Dersim News/Ankara Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün, ortaya attığı iddia gündeme bomba gibi düştü .  Adıyaman’da Alevilerin yaşadığı evler işaretlendi. Adıyaman Valisi ise “bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf ve rakamlar yazılmış” diye olayı doğruladı.

Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Adıyaman’da Alevi nüfusunun yoğunlukta yaşadığı Karapınar Mahallesi’nde kapı ve duvarların işaretlendiğini gösteren fotoğrafları facebook’ta paylaştı.

Aygün facebook üzerinden yayınladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Adıyaman’da Alevi mahallesinde 200 civarında evin kapısının işaretlendiği yönünde haberler alıyoruz, Hükümetin görevi “dindar nesil” yetiştirmek, yurttaşlar arasına kin ve nefret tohumları eken projeler üretmek değil, çoğulcu ve demokratik bir toplumsal düzen tesis etmektir, meydana gelmesi olası saldırıların sorumlusu “Suriye’de Alevi askerler cinayet işliyor” şeklinde konuşan hükümet olacaktır..

Arkadaşlar CHP Adıyaman yöneticileri Emniyet ve Vali ile görüştü, polise göre 45 civarında evin kapısına yazı yazılmış, ne yazdığı belli değilmiş, olay araştırılıyormuş, fotoğraflar ulaşırsa paylaşacağız…”

 İŞTE  O FOTOĞRAFLAR

Pir Sultan Abdal Derneği Olayı Doğruladı

Nuve.biz isimli internet sitesinde yer alan habere göre Pir Sultan Abdal  Kültür Dernekleri (PSAKD) Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Yapıcı kentte Alevi evlerinin işaretlendiği haberlerini doğruladı. Yapıcı  şunları söyledi:

“Emniyet amiri ile birlikte toplamda 45 evin üzerinde işaret tespit ettik. Bu evlerde yaşayan herkes Alevi kökenli. Valilik ve Emniyet olayı soruşturuyor. Biz ise takipteyiz. 45 aileden imza topladık, yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Evlerin üzerlerindeki işaretlerin hepsi birbirinden farklı.”

VALİLİK: OLAYI ARAŞTIRIYORUZ:

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Karapınar Mahallesi’nde bazı vatandaşların bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf, rakam ve çizgiye benzeyen yazılar yazıldığını belirterek, “Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

Karapınar Mahallesi’nde vatandaşların bahçe duvarına ve kapılarına bir takım harf ve rakamlar yazıldığını ifade eden Sodan, şöyle konuştu: “Karapınar Mahallesi’nde vatandaşlarımızın bahçe duvarlarına ve kapılarına bir takım harf, rakam ve çizgiye benzeyen keçeli kalemle yazılar yazılmış. Emniyetimiz bunları tespit etti. Bu bir çocuk tarafından veya provokasyon olarak da yazılmış olabilir. Biz bunun takipçisiyiz. Rastgele çizilmiştir. Son yapılan tespitlere göre 25 tane evimizin kapılarına ve duvarlarına çizilmiştir. Bu olayı çözmeye çalışıyoruz. Emniyetimiz ve istihbaratımız yoğun bir şekilde çalışıyor. Bunun kimler tarafından yapıldığını tespit etme çalışmalarımız devam etmektedir. Zannediyorum bir çocuk tarafından yapılmış olabilir. Provokasyon amacıyla da yapılmış olabilir. Sıkı bir şekilde takibine çalışıyoruz.”

MUHTAR: TEDİRGİNLİK YAŞIYORUZ

Gelişmelerin ardından bazı mahalle sakinleri kapılarındaki işaretleri üzerini boyayarak veya silerek temizledi. Bazı işaretlerin halen kapılarda durduğu mahallenin muhtarı Mahmut Gürsu, 2 gündür büyük tedirginlik yaşadıklarını söyledi. Kendisinin de Alevi olduğunu söyleyen muhtar Gürsu, işaret konulan kapıların tamamının Alevi vatandaşların yaşadığı evler olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

“Sünni mahalle sakinlerinin kapısında herhangi bir işaret yok. Bu durum Sünni ve Alevi tüm mahalle sakinlerini herkesi rahatsız etti. Biz bunun çocuklar tarafından yapılmış bir oyun olmasını diliyoruz. Ancak aklımıza Maraş olayları gelince tedirgin oluyoruz. Bu olay provokasyon amaçlı da olabilir. Polise ve savcılığa bildirdik, şu an olay araştırılıyor. İnşallah kötü olaylar olmaz ve huzurumuz bozulmaz.”

DÜN MARAŞ BUGÜN ADIYAMAN MI?

1978 yılında Maraş’ta Alevilerin evleri işaretlenmiş ardından Maraş’ta büyük bir katliam gerçekleştirilmişti.  Bugün ise Adıyaman’da Alevilerin yaşadığı evlerin işaretlendiği ortaya çıktı.19 Aralık ile 26 Aralık 1978 tarihleri arasında Maraş’ta meydana gelen ve resmi verilere göre 100’ü aşkın insanın öldürüldüğü katliamda, katliam öncesi Alevi ve solcuların yaşadığı evler işaretlenmişti. Adıyaman’da bugün ortaya atılan bu iddia, akıllara Maraş Katliamı’nı getirdi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

 1. dervis vahdet

  01/03/2012 at 20:46

  basit mantik yürütelim, gece sabaha karsi sokakta cocuk ne gezer?
  isaretleri birkac kisi koymus ki, bunlardan bir kismi gözcülük etmis gibi sanki görünmemek icin. mahallede alevilerin oturdugu evleri bilen birileri, arkalari güclü olabilir. isaretleri tv den görünce bunun bizlere verilmis bir gözdagi oldugu cok belli, batini hislerim de bunu söyledi. hocali mitingindeki fasizm ve emevi kokusu, yine alevilere yönelik bir provokasyon izlenimi uyandiriyor, elazigda daha gecenlerde dersimli canlarimizin mahalleleri abluka altina alinmadi mi?

 2. erdogan

  14/03/2012 at 20:05

  akıllı olun bizi meydanlara indirmeyin o gunler geçtı sıkıysa dokunun bakalım mollalar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 5 =

More in Alevilik

To Top