Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Berlin Cemevi Açıldı

Alevilik

Berlin Cemevi Açıldı

1999 tarihinde bir kilise iken satın alınıp bugünlere kadar tüm yükümüzü taşıyan Cemevi’mizin genel bir onarıma tabii tutulması vazgeçilmezdi.

 

21 Mart hem doğaya, toprağa bereket saçan, tohumları filizlendiren, kurtları kuşları, börtü böcekleri canlandıran cemrenin toprağa da sıcak yüzünü gösterdiği gün hem Şah-ı Merdan Ali’nin doğum günü. Bu anlamda ilkbaharın habercisi olarak kutlanacak olan Newroz’un da habercisidir. Böyle bir günde Cemevimizin açılışını yapmış olmak bizler için çok manidar.

1999 tarihinde bir kilise iken satın alınıp bugünlere kadar tüm yükümüzü taşıyan Cemevi’mizin genel bir onarıma tabii tutulması vazgeçilmezdi. Berlinli canların ihtiyaçlarına cevap vermek adına yeni alanlar yaratmak, teknolojinin yeniliklerini canlarımızın hizmetine sunmak ve eksiklerimizi gidermek adına kolları sıvadık. Yaklaşık altı ayımızı aldı, bu süre zarfında mutfağımızı büyüttük, kütüphanemizi oluşturduk, bürolarımızı yeniledik, çatımızı kısmen yeniledik, giriş bölümünü yeniden tasarladık, ana salonumuzu yerden ısıtmalı kalorifer sistemi ile döşedikten sonra parke ile kaplattık, salonumuzu ikiye ayıracak raylı cam sistemi yerleştirdik. Aslında gelip görmekte fayda var…

Bu sebeple birçok dostumuzu, üyemizi, işverenimizi, Berlin’in tanıdık simalarını bu önemli günde yanımızda olmaları için davet ettik; çağrımıza olumlu cevap verip bizleri onurlandıranların sayısı yedi yüzün üzerinde olması bizleri dahi şaşırttı. Şöyle özetle dahi katılımcı ve konuşmacıları sıraladığımızda ilgiyi sizler de fark edeceksiniz.

Öncelikle tam vaktinde saat 19:00’da tüm misafirlerimizi kapıda karşılayıp hepsine tek tek merhaba dedikten sonra moderasyonu üstlenen sevgili Merih Ergün’ün merhaba demesiyle konuşmalara başlandı. İlkin Berlin Alevi Toplumu İnanç Kurulu Başkanı Hasan Doğan Dede temennilerini dile getirdikten sonra Gülbenk okuyarak sözü Berlin Alevi Toplumu Başkanı Ahmet Taner’e verdi. Genel bir değerlendirmeden sonra sırasıyla Federal Milletvekili Ekin Deligöz ve ardından Berlin Alevi Toplumu Genel Sekreteri Gülüzar Sarpkaya söz aldılar ve konukları selamladıktan sonra güne dair düşüncelerini paylaştılar.
21 Mart aynı zamanda ozanımız Aşık Veysel’in ölüm yıldönümü olması sebebiyle Berlin Alevi Toplumu Müzik grubundan Petra, Alper ve Cem üçlüsü Aşık Veysel’den üç adet  türkü seslendirdi.
İkinci konuşma bölümü Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Yeşim Eraslan’ın sunumuyla açıldı. Ardından Berlin Belediye Başkanı Wowereit adına Dr. Dirk Kroegel ve sonrasında onarım çalışmalarımızı proje boyutuyla destekleyen Soziale Stadt Berlin kurumu adına Philipp Mühlberg çalışmaların başarıyla bitirilmiş olmasından ötürü duydukları memnuniyetleri dile getirdiler. 1999 tarihinde alımında büyük katkıları olan Berlin Eyalet Milletvekili Özcan Mutlu geçmişe dem vuran duygusal bir konuşma yaptıktan sonra Federal Milletvekili Mehmet Kılıç özellikle Bochum mitingi üzerine düşüncelerini konuklarla paylaştı. Cemevi’nin bulunduğu Friedrichshain-Kreuzberg ilçesinin Sosyal ve Çalışmadan sorumlu Bezirksstadtrat’ı Knut Mildner-Spindler açılışa dair fikirlerini bizlerle paylaştıktan sonra Gökhan Sarpkaya çelpesiyle misafirleri büyüledi.

Konuşmacıların yanı sıra birçok siyasetçi, sivil toplum kuruluşunun başkanları ve yöneticleri ile üyelerimiz davetimize katılarak bizi onurlandırdılar.
Hakan Taş (Berlin Eyalat Milletvekili), Erol Özkara (Berlin Eyalet Milletvekili), Dr. Turgut Altuğ (Berlin Eyalet Milletvekili),
Yeşim Erarslan (AABF Yönetim Kurulu üyesi), Cengiz Orhan (AABF Kuzey Bölgesi Başkanı), Ecevit Uğurlu (Bremen AKM Başkanı), Veysel Kova (AABF Kuzey Bölgesi YK üyesi), Berlin eyaleti ve Kreuzberg, Neukölln Belediyelerinden yetkililer,
Kenan Kolat (Almanya Türk Toplumu Başkanı), Emre Kiraz (Almanya Ticaret ve Yatırım Birliği Başkanı), Remzi Kaplan (Türk Alman Işverenleri Başkanı), Alişan Genç (Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu Sözcüsü)
Celal Irgi (Euro-Gıda), Hanefi Aydın (Aydın Döner), Murteza Görer (Görer Fleissenbau), Süleyman Önay (Royal Glas), Ali Ejder Çakal (Ossena), Hasan Polat, Necmettin Gül, Mehmet Topyürek ve birçok işverenimiz,
– Kardeş derneklerimizden Sivaslı Canlar Derneği, Akdağ Destekleme ve Dayanışma Derneği, Al-Dersimspor, Berlin Dersim Cemaati derneklerimizin başkanları ve yöneticleri
Prof. Ali Uçar, Prof. Raşit Tepe katıldılar.

Bilinmesini önemle istediğimiz bir konu da, Sivas katliamının firari katillerinin yargılandığı dava zamanaşımı sebebiyle düşürülmesi katilleri ödüllendirmekle eşdeğerdir. Bu durumu „dindar gençlik“ yetiştirme hayaliyle yanıp kavrulan ve insanlık suçunun zamanaşımına uğratılmasını „Hayırlı Olsun“ gibi sözlerle değerlendiren Başbakan Erdoğan’ı şiddetle kınıyoruz. Bu durumu kamuoyluyla paylaşmak adına 13 Mart’ta Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiligi’nin önüne siyah çelenk koyduk. Ardından 17 Mart’ta Almanya Alevi Birlikleri Federasyonun’nun Bochum’da düzenlediği mitinge 8 otobüsle 50 bin can deryasına damla olduk. Böylelikle kendisine verilmesi kararlaştırılan Steiger Ödülü’nün verilmemesini örgütlü yapımızın kararlılığı ve dik duruşu sayesinde sağladık. Bu sonuçtan ötürü fevkalede mutluyuz ve gururluyuz. Bu sıcak gündem sebebiyle daha önceden açılışımıza davet ettiğimiz Türkiye Cumhuriyet Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Başkonsolos Mustafa Pulat‘ın davetiyelerini Sivas davasında işlenen insanlık suçunu zamanaşımına uğratan ve bu durumu „Hayırlı Olsun“ gibi sözlerle öven devleti temsilen geri çektiğimizi kendilerine bildirdik.

Ardından konuşma porgramımız sonlandırıldı ve konuklarımız için hazırladığımız açık büfemizde ikili sohbetlerimiz devam ettirildi. Açık büfemizde konuklarımıza Divan Restaurant çalışanları ile Berlin Alevi Toplumu’nun kurullarında görev alan canlarımız hizmet sundu.

Erdal Çağlar
Berlin Alevi Toplumu 2.Başkanı

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top