Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Evin Kapısına ‘Alevileri Yakın’ Yazdılar

Alevilik

Evin Kapısına ‘Alevileri Yakın’ Yazdılar

Önce Adıyaman ile başladı, sonra İzmir ile devam etti. Alevi vatandaşların evlerine kimliği belirsiz kişilerce işaretler konulmasının son örneği de Aydın’da yaşandı.

Hükümet cephesi bu işaretleme olayları için ”Çoluk çocuk işi açıklaması” yapmıştı ama yeni gelen görüntüler, işin hiç de çoluk çocuk işi olmadığını gösteriyor…

AYDIN’ın Didim İlçesi’ndeki bir apartmanda Alevi iki ailenin evinin kapısı işaretlenip, boyayla ’Aleviler’e Ölüm, Aleviler’i Yakın’ yazılması endişe yarattı, polis araştırma başlattı.

Hisar Mahallesi 2232 Sokak’ta bulunan Artemis Apartmanı’nda oturan Alevi inancındakilerin oturduğu 2 binanın girişine işaret konulup boyayla yazı yazılması endişe yarattı. Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi yetkililerinden Hasan Dikçe olayın 6 Mayıs Hıdırellez kutlamalarının öncesinde meydana gelmesinin önemli olduğunu anlatırken, “Didim’de bugüne kadar birçok inanç ve görüş sorunsuz olarak yaşadı. Bu saatten sonra bu tip olayların yaşanması bizleri endişeye sevk ediyor” dedi. Apartmanda oturan 7 ailenin bulunduğunu ve bunlardan sadece ikisinin Alevi kökenli olduğunu belirten Dikçe, “Olayı her kim ya da kimler yapmışsa apartmanda yaşayanları çok iyi biliyor. Ev sahiplerinden birisi zaten şu anda Didim’de değil yurt dışında yaşıyor diğer arkadaşımız da Tuncelili. Olayın aydınlatılmasını istiyoruz. Bu tip olaylar Alevilere geçmişte yaşanan kötü olayları hatırlattığı gibi turizm ilçesi olan Didim’e de çok zarar verecektir” diye konuştu.

Sevk edilen parmak izi çalışması yaptı. Didim İlçe Emniyet Müdürü Uğur Çaylak, “Apartmanda fazla oturan insan yok, olayı gerçekleştirenlerin apartmanı ve şahısların kökenlerini bilen kişiler olma ihtimali oldukça yüksek. Olayı gerçekleştirenlerin apartmana kolayca girebilecek kişiler olduğu ihtimali üzerinde yoğunlaşıyoruz. Olay yerinden gerekli numuneleri aldık. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi. (DHA)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eleven + 1 =

More in Alevilik

To Top