Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Maraş’ta Anmaya Saldırı

Alevilik

Maraş’ta Anmaya Saldırı

Maraş Katliamı’nda hayatını kaybeden 111 kişi için kentte anma yapmak isteyen Alevilere AKP’nin kolluk güçleri yine saldırdı.

Dersimnews.com /Maraş – Maraş katliamının 34.yılı anmaları için yurtiçinden ve yurtdışından Maraş’a giden Alevilerin kente girişi güvenlik güçleri tarafından engellendi. İçişleri bakanlığının genelgesiyle kente giriş ve çıkışlar yasaklandı.

Maraş’ta anma yapmak isteyen Alevi kurumlarına devletin kolluk güçleri saldırdı. Jandarma ve polis kitleye biber gazı sıktı panzerlerle vatandaşların üzerine saldırdı.

OTOBÜSLER ENGELLENDİ

İçişleri Bakanının talimatıyla, polis Türkiye’nin bir çok yerinde Maraş’a gitmek için yola çıkan araçları durdurdu. İstanbul, Ankara İzmir, Adana, Mersin, Kayseri gibi şehirlerden Maraş’a gitmek isteyen Alevi kuruluşlarının temsilcilerinin bir kısmı yola çıkmadan, bir kısmı da yolda durduruldu.

NARLI’DA JANDARMA SALDIRISI

Maraş Katliamı’nda hayatını kaybedenleri anmak için katliamın yıldönümünde Maraş’a gidenler engellendi. Vali kenti abluka altına aldı, katliamı anmak isteyenlere jandarma ve polis saldırdı. 

Sabah saatlerinde Narlı Cemevi’nde toplanan binlerce kişi Maraş’a giderek katliamda hayatını kaybedenleri anmak istedi. Ancak hükümetin emir eri vali keyfi gerekçelerle anma yapılmasına izin vermedi. Sabahın erken saatinde kenti abluka altına alan güvenlik güçleri kente giriş çıkışları yasakladı.
Narlı’da jandarma barikatıyla karşılaşan kitle Maraş’a gitmek için harekete geçti. Kitle harekete geçtiği anda jandarmanın saldırıyla karşılaştı. Jandarma kitle üzerine panzerlerle yürüdü biber gazı çıktı. Çıkan arbedede bazı vatandaşlar yaralandı.

ALEVİ ÖRGÜTLERİNDEN PROTESTO

Kaldıkları otel önünde bir araya gelen Alevi derneklerinin temsilcileri ise Maraş Valiliği’nin Gar Meydanı’ndaki anma etkinliğine izin vermemesini protesto etti. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, otel önünde yaptığı basın açıklamasında Gar Meydanı’ndaki anma törenini yapmaya kararlı olduklarını söyledi.

Türkiye’nin çeşitli illerinden vatandaşların Kahramanmaraş’a gelmesinin engellendiğini söyleyen Selahattin Özel, şöyle konuştu:

“Şu an burada Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu’na bağlı tüm kuruluşlar ve Avrupa’daki Alevi Örgütleri Federasyonu ve Konfederasyonu’na bağlı arkadaşlarımızla birlikteyiz. Türkiye’nin çeşitli illerinden araçlarımızın çıkışı engellendi. İçişleri Bakanı’nın çıkardığı bir genelgeyle arkadaşlarımızın Maraş’a hareketi engelleniyor, bırakılmıyor. Bir çok kentimizde bunun mücadelesi ve kavgası veriliyor. Narlı’ya gelebilmiş Cemevi’nde toplanmış arkadaşlarımızla buluşacağız.

Oradan yola çıkıp, açıkladığımız gibi Gar Meydanı’nda buluşacağız. Gar Meydanı’nda niçin buluşacağız? Geçen sene de açıklamıştık, bu yıl da tekrarlıyoruz. Biz buraya bir anma için geliyoruz. 34 yıl önce vahşice katledilen insanlarımızın yasını tutmak ve onları anmak için, bir karanfil bırakabilmek için geliyoruz. Ama ne yazık ki hükümet bugüne kadar olduğu gibi öldürülenleri maalesef suçlu görüyor. Öldürenleri haklı buluyor, onları koruyor. Bugün bize izin vermemekle bu cinayetleri onaylıyor anlamını çıkartabiliriz. O yüzden biz kararlıyız. Bütün gücümüzle Narlı’ya gelen canlarımızla buluşup Gar Meydanı’na yürüyeceğiz.”

Valiliğin tüm engellemelerine rağmen 20 kişilik grup gar önünde basın açıklaması yaptı.

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top