Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Erzincan’da Kırmancki Xızır Cemleri

Alevilik

Erzincan’da Kırmancki Xızır Cemleri

11-12-13 Şubat tarihlerinde Erzincan Merkez Cemevi, Mollaöy Cemevi ve Mertekli Cemevi’nde Kırmancki Xızır Cemleri bağlanacak. 
Dersimnews.com/Erzincan –   Xızır ayı Dersimliler ve Aleviler için en önemli kutsal aydır. Xızır ayında üç gün oruç tutulur ve kurban kesilir.  Xızır Dersim inancında çok önemli yer tutar.

Erzincan’da Kırmancki dilinde Xızır Cemleri bağlanacak.
Erzincan Dersimliler Kültür Derneği ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) İtiqat Divanı tarafından organize edilen Xızır Cemleri bu yıl 3.  kez yapılacak.

Üç gün sürecek olan Xızır Cemleri programı Erzincan merkez, Mollaköy ve Mertekli Köy’ün’de yapılacak. Xızır Cemleri Kırmancki dilinde bağlanacak.

Xızır Cemleri Erzincan Dersimliler Kültür Derneği tarafından düzenleniyor.  Xızır Cemleri’nde posta FDG İtiqat Divanı üyesi Pir Bava Şervan oturacak.  Pir Bava Şervan’ın yürüteceği Xızır Cemlerinin programı şöyle:

Tarih: 11 Şubat Pazartesi 2013
Yer: Erzincan Cemevi
Başlama saati: 18.00

Tarih: 12 Şubat Salı 2013
Yer: Mollaköy Cemevi
Başlama saati: 18.00

Tarih: 13 Şubat Çarşamba 
Yer: Mertekli Cemevi
Başlama saati: 18.00

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 3 =

More in Alevilik

To Top