Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Erzincan’da Xızır’ın Dilinde Xızır Cemleri

Alevilik

Erzincan’da Xızır’ın Dilinde Xızır Cemleri

Erzincan’da üç gün süren Xızır cemlerinde  canlar bir araya geldi. Anadillerinde ibadetlerini yerine getirerek dua ettiler.


Dersimnews.com / Erzincan
– Dersim  inancında en önemli inanç günlerinden biri olan Roze Xızıri (Xızır Orucu ve Günleri ).
Xızır ayında 3 gün oruç tutulur, lokmalar pişirilir kurbanlar kesilir. Xızır Cemi bağlanır.

1. GÜN: ERZİNCAN CEMEVİ

Erzingan, Kırmanciye coğrafyasının inanç yönünden en önemli merkezlerinden biri.  On binlerce Alevinin yaşadığı Erzincan’da üç yıldır  her yıl Xızır ayında Kırmancki Xızır Cemleri bağlanıyor.

Kırmancki Xızır Cemleri, Erzincan Dersim Kültür  Derneği ve FDG İtiqat Divanı‘nın çabalarıyla gerçekleşiyor.
Kırmancki dilde yapılan Xızır Cemleri  Erzincan Cemevi, Mollaköy Cemevi ve  Mertekli Cemevi’nde  gerçekleştirildi.

1. gün Erzincan Merkez Cemevi’nde  gerçekleşen  Xızır Cemi’ne yüzlerce can katıldı.  Cemden önce FDG eski yöneticilerin Mehmet Gülmez ve Erzincan Dersim Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Arslan birer konuşma yaptılar.   Gülmez ve Arslan konuşmalarında Xızır cemlerinin önemine değindiler. Kırmancki dili ve kurumlarımıza sahip çıkılması gerektiğini vurguladılar.

Ceme gelen canlar ellerinde lokmalarıyla geldiler. Toplanan lokmalar cemde canlara dağıtıldı.
Pir Bava Şervan’ın yönettiği cemde canlar cem oldular. Pir Bava Şervan, Kırmancki deyişler söyledi.  Xızır’ın  Alevi ve Dersim inancındaki yeri ve önemini anlattı.
Canlar Pir Bava Şervan’ın verdiği duanın ardından lokmalarını yediler.

2. GÜN: MOLLAKÖY CEMEVİ

12 Şubat salı günü ise Erzincan merkeze bağlı Mollaköy Beldesi’nde bulunan Mollaköy Cemevi’nde Xızır Cemi bağlandı.
Oldukça yoğun katılımın olduğu Mollaköy’deki Xızır Cemine Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’de katıldı.
Xızır Ceminde gülvengler okundu, semah dönüldü. Pir Bava Şervan canların getirdiği lokmalara dua verdi. Canlar dua edip lokmalarını aldılar.

3. GÜN: MERTEKLİ CEMEVİ

13  Şubat Çarşamba günü Erzincan merkeze bağlı Mertekli Köyü’ndeki cemevinde Xızır cemi bağlandı. Mertekli Cemevi’nde cemden önce  Xızır için yapılan kurban yemeği verildi.
Xızır Cemi okunan dualarla başladı. Pir Bava Şervan gülvengler okudu deyişler söyledi. Cem lokmaların canlara dağıtılmasıyla sona erdi.

Erzincan’da üç gün süren Kırmancki Xızır Cemlerine iki bine yakın can katıldı. Cemleri Pir Bava Şervan yönetti. Pir postuna Bava Şervan’ın yanında  Büklüler Ocağı (Bavaê Buku) dedesi Binali Büklü ve Mollaköy Cemevi başkanı Dede Hasan Buğa oturdu.

XIZIR CEMLERİNDEN KARELER…

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
2 Comments

2 Comments

 1. Ara Balaban Hayaloglu

  24/02/2013 at 17:48

  Bu fotograflara bakan hic kimse bunun Dersimlilere ait oldugunu tahmin edemez! iran islam devletinde veya kerkükten sanir. Dersimlilerin kültürlerinde de böyle ilkel giyim sekli yok. Dersimliler ibadetlerini de böyle yapmamistir! Bu siiliktir ve Dersimlilerin külturune yapilmis bir hakarettir. Mazlum ve cagdas bir topluma yapilmis bir saldiridir!!! Bu fotograflari görünce cok üzüldüm ve sasirdim!!! Acaba kim kimi daha cok asimile ediyor? Devlet mi, kürtler mi,solcular mi, dersililer mi ?
  Selamlar. Ara Balaban Hayaloglu

 2. Koo Sur

  25/02/2013 at 08:40

  Bıra Bolevanız tu raşti vana. Mı ke na resmde niada, ez ki zof sas bine.
  Hermetê ke sema sonê kıncê ho şiya u keweyê! Na rengi hetê made hata ewru qe/cori çine vi. Rengê ma: SUR u SIPE yaki SIPE u KEWE, yaki ZERD u SIPE. Hama en hewlê ho, en mınasıvê ho: SUR U SIPE.
  Zof selam.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top