Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

‘Kürt-Türk İslam Birliğinden Bize Düşecek Olan Derttir’

Alevilik

‘Kürt-Türk İslam Birliğinden Bize Düşecek Olan Derttir’

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, “Yıllarca Türk-İslam birliği söyleminden çok çekmişiz, şimdi Kürt-Türk İslam Birliği olacak, bize yine düşecek olan derttir” diyerek “çözüm sürecinde” ortaya atılan islam birliği önerisine tepki gösterdi.

 

Dersimnews.com – Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Özel, “Kürt hareketi haklı olarak Kürt haklarını savunmuştur, mücadele etmiştir. Özel olarak Alevilerin vaziyeti ve hakları için yıllardır ne yapmış olduklarını ben anlamadım. Bilmiyorum” dedi

“Erdoğan’ın dışlayıcı sözleri Alevileri diri tutuyor”
Radikal’den Ezgi Başaran‘a konuşan Özel, Erdoğan’ın söylemlerinin Alevileri diri tuttuğunu belirtirken, “Tayyip Bey’in Alevilerle ilgili sözleri, politikaları bizi bir arada ve diri tutuyor. Sağ olsun, çok ayrıştırıcı, dışlayıcı konuşuyor Alevilerle ilgili. Bu tavrı sayesinde küçük tartışmalarımızın ne kadar zamansız olduğunu gördük, bir varoluş mücadelesi içinde olduğumuzu anlayıp kenetlendik” diye konuştu.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel Alevilerin süreçle ilgili kaygılarını Ezgi Başaran'a anlattı...

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel Alevilerin süreçle ilgili kaygılarını Ezgi Başaran’a anlattı…

“Ortadoğu’da bir Sünni bloku oluşturulmak isteniyor”
“Bu dönemde Alevilere karşı edilen hiçbir sözü ağızdan kaçmış bir gaf olarak göremiyoruz. Hepsi bir amaca yönelik. Bunu anladık artık” diyen Özel, şöyle devam etti:

Ortadoğu’da bir Sünni bloku oluşturulmak isteniyor. Türkiye’nin de bu blokun liderliğini yapması planlanıyor. Biz Alevilere bu resimde yer var mı? Şu anda öyle görünmüyor. O yüzden bizimkisi bir varoluş mücadelesine dönüştü ve artık tam olarak bir arada hareket ediyoruz diyorum. Bakın İran’da, Irak’ta yapılan bazı katliamlara Türkiye hiç ses çıkartmaz. Biraz ardına baktığınızda orada ölenlerin ya Şii ya da Alevi olduğunu görürsünüz. Maalesef Sünni değilseniz, bu topraklarda ağlayanınız çok olmuyor.

“Kürt-Türk İslam birliğinden bize düşecek olan derttir”
“Alevilerin son dönemde Kürt siyasi hareketine kızgın olduğu doğru mu?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Özel, “Kızgın değil de kırgın diyelim. Öcalan’ın Newroz mektubundaki İslam birliği söylemini benimsememiz mümkün olmaz. Yıllarca Türk-İslam birliği söyleminden çok çekmişiz, şimdi Kürt-Türk İslam Birliği olacak, bize yine düşecek olan derttir. Yıllarca ötekileştirme politikalarından çekmiş bir halkın siyasi hareketi olarak onlardan ‘İslam birliği’nden daha kapsayıcı bir asgari müşterek belirlemelerini beklerdik, olmadı” dedi.

Kürt hareketi Alevi hakları için yıllardır ne yapmış anlayamadım
Ezgi Başaran’ın “Kürt siyasi hareketi de diyor ki, biz yıllarca Alevi haklarını savunmuşuz, şimdi bir söze takıldılar, bizden şüphe ediyorlar…” sözlerini yanıtlayan Özel, şöyle konuştu:

Hah işte biz bunu kabul edemeyiz. Hayır. Kürt hareketi haklı olarak Kürt haklarını savunmuştur, mücadele etmiştir. Özel olarak Alevilerin vaziyeti ve hakları için yıllardır ne yapmış olduklarını ben anlamadım. Bilmiyorum. Sivas katliamından sonra Başbağlar katliamı yapıldı. PKK yaptı. Eğer Kürt hareketi Alevilerin haklarını böyle savunuyorsa, biz bunu istemedik, istemeyiz. Kanın, savaşın olduğu yerde biz yokuz. Haklarımızı almak için de bu yola başvurmayız, kimse de bizim adımıza bu yola başvurmasın. Ben burada temel prensiplerden söz ediyorum, bu sözlerimi de barışa karşıymışız gibi yorumlayan çıkmasın.

Akil insanlar listesine Alevi lider gönderin denilmediğini İzzettin Doğan’ın seçildiğini belirten Özel, “Biz bu sürece tüm iyi niyetimizle kafa yoruyoruz. Elbette bunları paylaşmak isteriz. Kanın durması konusunda tüm Türkiye hemfikirdir. Bu çatışmasızlığın demokrasiye evrilip evrilmemesi konusunda ayrışmalar vardır. Bu konudaki fikirlerimizi paylaşmak isteriz. Dün BDP’den Sebahat Tuncel arayıp bir konferansa (Öcalan’ın yapılmasını istediği dört büyük konferansı kastediyor – eb) davet etti, bunu değerlendireceğiz” diye konuştu

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top