Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Maraş Katliamı Dosyası için 40 Bin TL İstediler!

Alevilik

Maraş Katliamı Dosyası için 40 Bin TL İstediler!

Dersim CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, 150’ye yakın kişinin can verdiği Maraş Katliamı’na ilişkin dosyanın bir kopyasını talep etti. Kendisine gönderilen yanıt metninde mahkeme kararı için 1116 TL, mahkeme dosyası için ise 39 bin 395 TL’nin TSK’nın hesabına yatırılması istendi.


Dersimnews.com/Ankara
– CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Maraş  Katliamı‘na ilişkin Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yaptığı başvuruya verilen cevaba ilişkin bir açıklama yaparken söz konusu dosya, klasör, sayfa ve kırtasiye masrafları gerekçe gösterilerek 40 bin 512 TL 40 kuruş istendiğini belirterek, “Devlet aradan geçen 35 yılda ne kurban yakınlarından ne de Maraş’tan sürgün edilenlerden özür diledi. Devlet dosya erişimi için ücret bedelini ayrıntılı bir şekilde hesaplamaktan utanmadı” dedi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Aygün, “Türkiye tarihinin en kanlı inanç kırımı olan Maraş Katliamı hakkında bilgi edinme, araştırma yapma ve ayrıntılarını öğrenme her yurttaşın en doğal hakkıdır” diyerek şöyle devam etti:

“Maraş Katliamı dava dosyasını incelemek amacıyla 13 Ağustos 2013 tarihli dilekçe ile Genel Kurmay Başkanlığı/ Kara Kuvvetler Komutanlığı’na yapmış olduğum başvuruya 29 Ağustos 2013 tarihli cevabi yazıda dosya, klasör, sayfa, kırtasiye, banka hesap numarası verilmesi dışında herhangi bir işlem yapılmamıştır. Maraş Katliamı üzerinde damarlarında soğuk kan dolaşırcasına yapılan bu hesap ve kırtasiye çalışmasındaAdana Sıkıyönetim K.lığı 1. Nu.lı Askeri Mahkemesinin 1980/92 Esas 1980/520 Karar sayılı (K. Maraş Olayları) 165 klasör, 46.577 sayfadan oluşan dava dosyası ve 1330 sayfalık mahkemenin gerekçeli kararına erişim bedelini 40 bin 512 TL 40 kuruş olarak hesaplamıştır.

Konuyu ücret bedeli üzerinden ayrıntılandıracak olursak! Varsayalım ki asgari ücretle çalışan bir yurttaş Maraş Katliamı hakkında bilgi edinmek istedi ve konuyu araştırmaya soyundu! Çalışmaya başlama bedeli 40 bin 512 TL 40 kuruştur ve bunun için 50 aylık maaşının tamamını Genel Kurmay Başkanlığı tarafından verilen hesap numarasına yatırması gerekiyor.

2013 Ağustos ayı maaş eşdeğerliliğe göre kim kaç maaşını hesaba yatırmalı! Asgari ücretle çalışan 50 maaş, araştırma görevlisi 16 maaş, avukat 10 maaş, profesör 8 maaş ve milletvekili 4 maaş yatırması gerekiyor.

Kanlı Maraş Katliamı’nda bedel ödeyenler canlarını ve yaşamlarını yitirdi. Devlet arada geçen 35 yılda ne kurban yakınlarından ne de Maraş’tan sürgün edilenlerde özür diledi. Devlet dosya erişimi için ücret bedelini ayrıntılı bir şekilde hesaplamaktan utanmadı.”

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top