Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Zaman, ABF Genel Başkanı Selahattin Özel’in Sözlerini Çarpıttı!

Alevilik

Zaman, ABF Genel Başkanı Selahattin Özel’in Sözlerini Çarpıttı!

Gülen cemaatinin gazetesinde yer alan “Cami-cemevi projesine Alevilerden destek” haberinin dezenformasyon olduğu ortaya çıktı!

Dersimnews.com/ÖZEL HABER – Alevilerin tepki gösterdiği,  Gülen Cemaati ve İzzettin Doğan’ın ortak projesi olan “cami-cemevi” projesiyle ilgili dün Zaman gazetesinde yer alan haberin çarpıtıldığı ortaya çıktı.

Gülen Cemaati’nin yayın organı Zaman gazetesinde dün yer alan “Cami-cemevi projesine Alevîlerden destek” başlıklı haberde Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel ve Hubyar Sultan Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu’nun görüşlerine yer verilmişti.

Gülen cemaati ve Cem Vakfı'nın asimilasyon projesi "cami-cemevi" projesine Aleviler tepki gösteriyor.

Gülen cemaati ve Cem Vakfı’nın asimilasyon projesi “cami-cemevi” projesine Aleviler tepki gösteriyor.

“Cami-cemevi” projesi hakkında Özel ve Kenanoğlu’ndan görüş isteyen Zaman gazetesi ABF Genel Başkanı Selahattin Özel’in sözlerini değiştirerek kendine göre haber yaptı.

Ankara Mamak’ta cami ve cemevini aynı çatı altında buluşturacak “cami-cemevi” projesine Alevilerin tepki göstermediğini yazan Zaman’ın haberi dezenformasyon amaçlı yaptığı  anlaşıldı. Görüşlerine başvurduğu Alevi kurum yöneticilerinin açıklamalarını çarpıtan ve kendine göre yorumlayan gazete böylelikle Alevilerin projeye destek verdiği mesajını okurlarına ulaştırıyor. (Haberin linki: http://www.zaman.com.tr/gundem_cami-cemevi-projesine-alevilerden-destek_2129930.html)

Konuyla ilgili Dersimnews.com‘a açıklamalarda bulunan ABF Genel Başkan Yardımcısı Engin GÜNDÜK, Zaman’da yer alan haberin gerçekleri çarpıttığını söyledi. Gündük; ” Zaman gazetesi ABF Genel Başkanı Selahattin Özel’in demecini değiştirerek ve çarpıtarak verdiğini” söyledi.

engin-gunduk-abf

ABF Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük

Gündük;  Gülen ve Doğan’ın “Cami-cemevi” projesi hakkında şunları söyledi:

“ALEVİLERİN MUHATABI CEMAAT DEĞİL DEVLETTİR”

“Çok gereksiz ve zamansız aynı zamanda  boş bir proje. Bir manada Türkiye’nin içerisinde bulunduğu barış süreci anlamında bakarsanız iyi görünse de, hali hazırda Aleviler açısından bir mana taşımamaktadır.Yirmi yılı aşkın sürede mücadelesini sürdüren Alevilerin sorunları bellidir, muhatapları bellidir, çözümleri bellidir.Muhatapları tarafından çözmek yerine gördüğüm haline getirilen sorunlarımız bu ve benzeri projeler ile çözmek mümkün değildir.Ayrıca konu ve sorunlarımızın muhatabı ne cemaat nede aleviler ve Alevilik hakkında abuk subuk söylemlerden bulunan lideridir.”

“MESELE SAYGI MESELESİDİR”

“Yıllarca sadece düşmanlığımızı ve bize hakaret ederek tabanlarını diri tutanlar bu günah çıkarma eğilimine girmiş görünüyorlar. Bizler bütün iyi niyetimiz ile diyoruz ki ne bu ne de benzeri projelerde olmamız söz konusu değildir, mesele mekanları yan yana yapma meselesi değildir, mesele insanların birbirine saygı duyup duymadığı meselesidir.”

“GÜLEN CEMAATİ  ALEVİLERİN SORUNLARINI GÖRMEZDEN GELDİ”

“Bizler hep saygı duyduk bütün inançlara ve istedik ki saygı duyulsun bizimde inancımıza. Bu güne kadar başımıza gelenler saygı duyulmadığı konusunda hiç bir şüpheye yer bırakılmaktadır. Çağrılar yaptık Sivas Katliamı konusunda “Sivas’ın katili sünniler değildir” diye. Gelin bizimle beraber sizde lanet edin bu katliama ve bunu sizin üzerinize yıkmaya çalışanlara.  Maalesef o çağrılara tek bir cevap alamadık cemaatten ve çevresinden, zorunlu din derslerinde çocuklarımızın yaşadıklarına,  köylerimize cami yapılmasına , dergahlarımızın istilasına diyanetin politikasına hiç birine talep etmemiş olsak ta tek kelime yok. “

“OSMANLI OYUNU”

“Hiç gereği olmayan bir projeyle gelince tabi ki kuşkular ve endişeler artmaktadır.  Buna dair söylenecek çok şey olsa da, bana sanki öyle geliyor ki burada bir iktidar ve cemaat savaşı var.Aslında bizde biliyoruz dersek yalan olur sahi iktidar kim… Neyse iktidar kim olursa olsun ama asla Aleviler ve Alevilik onların bu Osmanlı vari oyunlarına kalmaz, bu projede sadece sembolden öteye gitmez, kutsal olmaz. Çünkü Alevilik’te kutsal olan mekan değil, insandır. Bu kadar incinmisş insan varken bunu mekanla düzeltmek zordur…”

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top