Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Hace Bektaş Postnişini Ulusoy: Amaç Alevilerin Asimilasyonu

Alevilik

Hace Bektaş Postnişini Ulusoy: Amaç Alevilerin Asimilasyonu

Eşitlik olmadan kardeşliğin olmayacağını, girişiminin iyi niyetli olmadığını, bir asimilasyon projesi olduğunu belirten Ulusoy, iki inanç mabedinin yan yana olması kardeşliği sağlamada yetersiz kalacağının altını çizdi.

 

Dersimnews.com –  Cem Vakfı ve Gülen Cemaatinin “cami-cemevi” projesine Alevilerden tepki gelmeye devam ediyor. Hace Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy da projeye tepki gösterdi.
Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy, Cem Vakfı ile Fethullah Gülen cemaatinin ” cami-cemevi” projesi hakkında sert eleştirilerde bulundu.

Eşitlik olmadan kardeşliğin olmayacağını, girişiminin iyi niyetli olmadığını, bir asimilasyon projesi olduğunu belirten Ulusoy, iki inanç mabedinin yan yana olması kardeşliği sağlamada yetersiz kalacağının altını çizdi. Ulusoy şu şekilde konuştu;

ALEVİLER EŞİTLİK İSİTİYOR

“Bunda amaç kardeşlik ise eğer, kardeş olmaksa eğer başka konulanda da kardeş olmamız lazım. Hangi konuda kardeş olmamız lazım? Bakıyorsunuz bir tane alevi Bektaşi vali göremiyorsunuz, genel müdür göremiyorsunuz. ‘Sen Alevi Bektaşi ise geri dur’ böyle bir şeyde kardeş olmuyoruz. Ama her ne amaçsa, buna şüphe ile bakıyorum ben, cemevi ile cami yan yana. Şimdi cemevi ile cami yan yana olduğumuz zaman ezan okunduğunda Cemevinde de eğer duvaz okunuyorsa ne olacak, hangisi susacak acaba? Buna neden ihtiyaç duyuluyor? Eğer gerçekten kardeş olmamız isteniyorsa her konuda aynı haklara sahip olan ne bir milim aşağı ne bir milim yukarı aynı haklara sahip olan insanlar ancak kardeş olur. 

Gülen cemaati ve Cem Vakfı'nın asimilasyon projesi "cami-cemevi" projesine Aleviler tepki gösteriyor.

Gülen cemaati ve Cem Vakfı’nın asimilasyon projesi “cami-cemevi” projesine Aleviler tepki gösteriyor.

“Cemevine Cümbüş Evi Diyenlere Kardeş Olamayız”

Seni ötelerse, sana hiçbir hak vermez ise, Cemevine cümbüş evi derse bununla nasıl kardeş olacağız. Hükümetin kendine göre bir Alevi kitle yarattığını, gerçek Alevilerin kenarda durduğuna dikkat çeken Ulsoy cami cemevi projesinin ülkede Alevilere yönelik yürütülen sistemli bir asimilasyonun devamı olduğuna dikkat çekti.

veliyettin-ulusoy

Hace Bektaş Veli Dergahı Postnişini Veliyettin Hürrem Ulusoy

“Amaç Alevilerin Asimile Edilmesidir”

Ulusoy; “Cami cemevi projesinde amaç Alevi Bektaşilerin asimilasyondur. Neden gerek duyuluyor ki buna? Artık biz de yoğurdu üflüyoruz hani. Çünkü şimdiye kadar alevi Bektaşi toplumuna bir milim hizmet gelmedi. Sadece şunu görüyoruz, ‘Aleviler kim?’ denilince ‘Biziz’ denilen bir kitle yaratıldı. Gerçek Aleviler kenarda duruyor. Sadece protesto ediyorlar, kendi aralarında tartışıyorlar ama ben Aleviyim deyip de Alevilikle ilişiği olmayanlarla temas kuruluyor.

Cami cemevi projesi de bunun devamı bence. Buna neden ihtiyaç duyuluyor, herkes kedi yoluna gitsin, herkes cemevini de yapsın camisini de yapsın ve birbirine saygılı olsunlar. Cemevi ile cami yan yana olduğu zaman biz kardeş mi olacağız, öbür yönlerden olmayıp da iki inanç mabetleri yan yana, tamam. Bu saçma bir şey, çok saçma bir şey. Asimilasyona hizmet ediyor amaç o.”

Piryolu Haber

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + twelve =

More in Alevilik

To Top