Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Din Anketiyle Alevi Öğrenciler Fişleniyor

Alevilik

Din Anketiyle Alevi Öğrenciler Fişleniyor

İstanbul Üsküdar’da bulunan ilköğretim okulunda dağıtılan 57 soruluk din anketiyle öğrencileri fişliyorlar.

Dersimnews.com – AKP Hükümeti’inin iktidar olduğu Türkiye’deki sünni rejimin Alevi düşmanlığı tam gaz devam ediyor.

AKP döneminde Alevilere yönelik artan nefret ve düşmanlık hız kesmiyor. Kamu kurumlarında Alevilere yönelik ayrımcılığın sürdüğü Türkiye’de Alevi öğrencilerde fişleniyor.

alevi-ogrencilere-fisleme

odatv.com internet sitesinde yer alan habere göre İstanbul Üsküdar’da bulunan ilköğretim okulunda dağıtılan 57 soruluk din anketiyle öğrencileri fişliyorlar.

Toplam 4 sayfadan oluşan ankette ilköğretim öğrencilerine ailelerin dinleri, dine yaklaşımları, çocuklarını dini konular hakkında ne derecede bilgilendirdikleri konusunda sorular soruldu. Laiklik ile ilgili soruların sorulduğu anketi öğrencilere dağıtanlar ise okula staj için geldiği öğrenilen din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmen adayları.

Kimin ya da hangi kurumun hazırladığına dair hiçbir bilginin olmadığı anketin üzerinde isim-soyisim bölümü olmamasına rağmen öğrencilerden kağıtları teslim ederken üzerine bu bilgileri de yazması isteniyor. Bu durum ailelerin fişlendiği iddiasını güçlendiriyor.

Aile fertlerinin yanı sıra uzak akrabaların mensup olduğu dinin de sorulduğu ankette “İslam” dininin yanında “Sünni/Alevi” seçeneklerinin de işaretlenmesi mezheplere dair de bilgilerin kaydedildiğini gösteriyor. Ailelere “ne sıklıkla ibadetlerinizi yaparsınız” sorusunun sorulduğu ankette yaz Kuran kurslarına dair soruların sorulması da dikkat çekti.

LAİKLİK SORULARI

Ailelerin evde çocuklarla dini konuları konuşup konuşmadığının sorulduğu ankette en çarpıcı kısım “laiklik”le ilgili bölüm.

Öğrenci ailelerine laiklikle ilgili olarak “okullardaki laik din dersi müfredatı dini kimliğin gelişiminde olumsuz etkiler yaratmaktadır”, “laik din dersi müfredatı Türk dini kimliğiyle çatışmaktadır”, “çocuğum laik din eğitimini aldıktan sonra ibadetlerini değiştirdi”, “okullardaki din dersinde öğrenciler laik din dersi müfredatı yüzünden günümüz manevi ve ahlaki meseleleri eleştirel olarak değerlendirme fırsatı bulamamaktadır” gibi ifadelere katılıp katılmadıkları soruluyor.(Odatv)

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top