Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

10 Yıldır Cemevini Yıkmak İsteyen AKP’li Belediye Cemevini Sonunda Tanıdı

Alevilik

10 Yıldır Cemevini Yıkmak İsteyen AKP’li Belediye Cemevini Sonunda Tanıdı

İbadethane statüsü verilmeyen, resmi yazışmalarda adı bile kullanılmayan cemevi AKP’li bir beleye tarafından tanında.AKP’li Sultanbeyli Belediyesi, on yıl önce yıkım için dozer gönderdiği cemevine 70 bin TL yardım kararı aldı.

Dersimnews.com – İstanbul Sultanbeyli’de 2002’den bu yana Cemevi için mücadele veren Aleviler başarıya ulaştı, AKP’li belediye Cemevi’ni tanımak zorunda kaldı.

AKP’li Sultanbeyli Belediyesi 10 yıldır yıkmak istedi Sultanbeyli Cemevi’ne 70 bin tl yardım etme kararı aldı.

sultanbeyli-psakd

radikal’in haberine göre, İstanbul Sultanbeyli’de yaşayan Aleviler, 2002 yılında cemevi kurmak için yola çıktıklarında, karşılarında “Sizin ibadet yeriniz camidir” diye karşı çıkan ilçe belediyesini bulmuştu. Belediye cemevi için bir yer göstermediği gibi, Alevilerin yaşadığı mahallenin adını “Yavuz Selim” diye değiştirmişti. Aleviler, satın aldıkları arazide kaçak şekilde ‘cemkondu’ kurunca inşaatın araçlarına el konmuş, girişe duvar örülmüş ve Alevilerin üzerine bir zabıta ordusu gönderilmişti. Cemevi mücadelesine öncülük eden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Şube Başkanı Sadegül Çavuş’a 58 dava açılmış, Çavuş bu davaların birinden ceza almıştı. AKP ’li Sultanbeyli Belediyesi, tam 12 yıl sonra, Çavuş’un başvurusuyla, “cemevi projesinin çevre düzenlemesi ve yapımında kullanılmak için inşaat malzemesi satın almak üzere” 70 bin TL yardımda maddi bulundu. Böylece belediye, 12 yıl boyunca direndiği cemevini resmen tanımış oldu.

Sultanbeyli Yavuz Selim Mahallesi’nde yaklaşık 25 bin Alevi yaşıyordu. Ancak ibadetlerini yapabilecekleri bir cemevi yoktu. Önce Pir Sultan Abdal Kültür Derneği mahallede şube açıp cemevi yapmak için çalışma başlattı. Sultanbeyli’de cemevi yapılabilmesi amacıyla başlatılan mücadelenin öncüsü, dernek başkanı seçilen 24 yaşındaki Sadegül Çavuş oldu. Çavuş cemevi için yer göstermeyen belediye ile mücadeleye girişti. 2002 yılında Sadegül Çavuş ve arkadaşları cemevi kurmak için 11 bin 160 imza topladı. Yer göstermesini istedikleri Sultanbeyli Belediyesi “İbadet yeriniz camidir” diye kapıyı kapatınca 10 Mayıs 2003’te cemevine kaçak temel attılar.

YILLARCA YIKMAK İSTEDİLER

Sultanbeyli Belediyesi inşaat araçlarına el koyup cemevi inşaatının girişine duvar ördü. Zabıtalar araziyi çevirdi, arbede çıktı. Çavuş defalarca gözaltına alındı. Çavuş ve mahalle sakinleri, belediye inşaatı yıkmasın diye iki yıl nöbet tuttu. Tüm engellemelere rağmen mahalleli elleriyle harcı karıp cemevini yaptı. Bu mücadele yıllarca sürdü. Cemevinin yanına yeni cemevi, kültür merkezi dahi yapıldı. Cemevini önce “ibadethane değil” diye su vermeyen İSKİ, sonra da cemevine bağlı kültür merkezinin inşaatı için araç gönderen belediye tanıdı.

58 DAVA AÇILDI, BİRİNDEN CEZA ALDI
Cemevi devlet kurumları tarafından tanındı ancak belediye, Çavuş’un yakasını bırakmadı. Kaçak başlanan inşaat nedeniyle Çavuş, çok kez gözaltına alındı ve hakkında 58 dava açıldı. 57 davadan beraat etti. Ancak zabıtalara hakaret suçundan açılan dava 10 yıl sonra karara bağlandı. Belediye zabıtalarının şikâyetini çektirmesine rağmen Anadolu 6. Asliye Ceza Mahkemesi, geçen yıl Çavuş’a “hakaret2 suçundan 290 günlük para , “kamu malına zarar” suçundan beş ay hapis cezası verip, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

CEMEVİNE 70 BİN LİRA YARDIM
Aldığı cezaya rağmen mücadelesine devam eden Çavuş, geçen 5 Mayıs’ta Sultanbeyli Kaymakamlığı’na başvurarak, yeni cemevi binası ve kültür merkezi inşaatı için 70 bin TL para yardımı istedi. Kaymakamlık da dilekçeyi belediyeye havale etti. Sultanbeyli Belediye Meclisi de 6 Haziran’da aldığı kararla, Belediye Kanunu’nun “Mahallî idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapım, bakım, onarım ve taşıma işlerini bedelli veya bedelsiz üstlenebilir veya bu kuruluşlar ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilir ve bu amaçla gerekli kaynak aktarımında bulunabilir” şeklindeki 75. maddesi gereğince yardım talebini kabul etti.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top