Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kılıçdaroğlu, Alevi Örgütlerini İkna Edemedi

Alevilik

Kılıçdaroğlu, Alevi Örgütlerini İkna Edemedi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu için  görüştüğü Alevi örgütlerini ikna edemedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin de onayı ile gösterilen Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Eklemeddin İhsanoğlu’nu tanıtmak amacıyla Ankara’da Alevi örgütlerinin temsilcileri ile yemekte bir araya geldi. Aleviler, Prof. Dr. İhsanoğlu hakkında çekincelerini Kılıçdaroğlu’na iletirken ilk turda bağımsız hareket edebileceklerini belirtti. Kılıçdaroğlu ise ilk turda destek verilmemesi durumunda ikinci turun öneminin olmadığına dikkat çekerek, “Ben partiyi değil, Türkiye’yi düşünerek hareket etmek zorundaydım. Tayyip’i gönderecek tek seçenek buydu. Çünkü, Tayyip bu adayla ilgili hiçbir şey düşünemiyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Eklemeddin İhsanoğlu’na yönelik Alevilerin tepkisini azaltmak amacıyla önceki gün Çankaya Belediye Ahlatlıbel Spor ve Dinlenme Tesisi Konukevinde Alevi örgütlerinin temsilcileri ile yemek yedi. Yaklaşık 3 saat süren yemekli toplantıya Hacı Bektaş Dergâhı Postnişini Veliyettin Ulusoy, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi Vakıfları Federasyonu Başkan Yardımcısı İsmail Saçlı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan ve çok sayıda Alevi örgütü yöneticisi katıldı. CHP’den ise toplantıya Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba veTekin Bingöl ile bazı milletvekilleri katıldı. Alevilerin sorunlarının ve taleplerinin dile getirilmesiyle başlayan toplantıda konu cumhurbaşkanlığı seçimlerine geldi. Alevi örgütlerinin temsilcileri aday belirleme sürecindeki yanlışlıkları Kemal Kılıçdaroğlu’na iletirken, Mazlum-Der gibi derneklerin ziyaret edilmesine karşın hiçbir Alevi örgütüne gidilmemesinin kendilerini üzdüğünü ve tabanda tepkiye neden olduğunu belirtti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu’nun Alevi örgütlerine gidilmemesinin nedeni olarak çok sayıda dernek bulunmasını gerekçe gösterdiği kaydedildi. Kılıçdaroğlu toplahtıda, “Kimsenin etnik kimliğine bakmam. Benim için yeterlilik önemli” ifadesini kullanırken, Alevi temsilcileri de “Alevilerde ve solcuların içinde hiç yetenekli kimse yok mu? Biz, bu adayı içimize sindiremiyoruz. Bizim toplumumuzun beklentilerine ve ruh haline yanıt vermiyor. Cumhurbaşkanlığı yarışı neden iki İslamcı aday arasında geçiyor. Nasıl bir cumhurbaşkanı istiyorsunuz diyerek sanatçı, aydın ve meslek örgütlerini geziyorsunuz. Sonra ortaya İslamcı muhafazakâr aday çıkartıyorsunuz. Bu kabul edilemez” dedi. Alevilerin, CHP milletvekillerinin ikna edilemediğini anımsatması üzerine de Kılıçdaroğlu’nun “Partinin almış olduğu bir karar var. Bu karara uymayanlar bedelini öder” diyerek üstü kapalı olarak milletvekillerine gözdağı verdiği öğrenildi.

“Tayyip Erdoğan’ı gönderecek aday bu”

Toplantıda zaman zaman eleştiri dozunun artarak İhsanoğlu’na yönelik eleştirilerinin sürmesi üzerine Kılıçdaroğlu yeniden söz alarak, “Benim gönlümden geçen aday, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’di. Ancak bu sadece partinin adayı olurdu. Ben parti yerine Türkiye’yi düşünerek her kesimden oy alabileceğini düşündüğüm Ekmeleddin Bey’i aday gösterdim. Tayyip Erdoğan’ı gönderebilecek tek aday bu. Tayyip Erdoğan adayımızla ilgili hiçbir şey söyleyemiyor. Dünya, Ekmeleddin Bey’i tanıyor. Türkiye’de de seçmenler kısa sürede kendisini tanıyacak. Ön yargılarla bir yere varamayız” diye yanıt verdi. Bunun üzerine Aleviler ortak bir biçimde ilk turda bağımsız davrabileceklerini belirtirken, Kılıçdaroğlu da ikinci turda verilecek desteğin öneminin olmadığını söyleyerek “Ya başından destekleyin yada ikinci turda da destek vermeyin” sözleri ile tepkisini ortaya koydu.

CHP il başkanları, CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanlığına aday gösterme kararı aldığı Ekmeleddin İhsanoğlu’na “tam destek” açıkladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından parti genel merkezinde toplantı halindeki il başkanlarına “süpriz ziyaret” yapan İhsanoğlu, il başkanlarına dönük yaptığı kısa konuşmada Atatürk’ün “yurtta sulh cihanda sulh” anlayışını egemen kılmak için aday olduğunu belirtirken, “Cumhurbaşkanı devletin ve toplumun sigortasıdır. Ülkede sigorta atarsa bizi zor günler bekliyor demektir, bunu engellememiz lazım”görüşünü dile getirdi. AKP’nin “farklılıklara tahammül edemediği”ne dikkat çeken İhsanoğlu, “Biz farklılıkları olan bir toplumuz, farklılıkları sorun olarak görmemeliyiz” mesajı verdi.

CHP İl Başkanları dün genel merkezde toplanarak, İhsanoğlu’nun adaylığı konusunda durum değerlendirmesi yaptı. Toplantının başında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu il başkanlarına seslendi. Kılıçdaroğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle herkesin daha fazla çalışması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin huzuru, toplumsal barış ve parlamenter sistemin güçlendirilmesi için İhsanoğlu’nu aday gösterme kararı aldıklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Kavgadan çok çektik. Millet de çekiyor. Kahvede oturan vatandaş da huzursuz. Biz, huzurdan yanayız. Biz, bir partiye genel başkan seçmiyoruz. Biz, büyük bir toplumsal uzlaşmayla bir cumhurbaşkanı seçmek istiyoruz. Seçilecek kişinin de ‘Ben herkesin cumhurbaşkanı olacağım’demesini istiyoruz. Belli bir grubun, belli bir sınıfın, belli bir ailenin değil. Büyük Türkiye’nin cumhurbaşkanı adayını seçeceğiz. O nedenle, bu çerçevede olaya bakıp değerlendirmemiz gerekiyor. Parlamentoda ağırlık olarak cumhurbaşkanları seçilirken bütün siyasi parti liderleri bir araya gelmiş, oturmuş konuşmuş ve tercihlerini buna göre yapmışlardır. Sonunda bir aday üzerinde belli bir uzlaşma sağlanmıştır. Bu çerçevede biz de ilk kez parlamento dışında ve büyük bir toplumsal uzlaşmayla Sayın İhsanoğlu’nu belirledik.”

cumhuriyet

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 + 12 =

More in Alevilik

To Top