Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Kılıçdaroğlu: Hacı Bektaş-ı Veli’yi Tanısalardı Bunu Asla Yapmazlardı

Alevilik

Kılıçdaroğlu: Hacı Bektaş-ı Veli’yi Tanısalardı Bunu Asla Yapmazlardı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Hacıbektaş’ta, “Aynı dine inanan iki insanın biribirini öldürdüğü günümüzde, aslan ile ceylanı aynı kucakta tutan Hacı Bektaş-ı Veli’den alacağımız çok dersler vardır” dedi.

Dersimnews.com – Hacı Bektaş’ı anma programına katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu burada bir konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu “Müslüman coğrafyası kan ağlıyor. Allahu ekber diyerek kafa kesen, cami türbe yakan, vahşeti dün adına yaptıklarını iddia eden zalimler Mevlana’yı Hacı Bektaş-ı Veli’yi tanısalardı bunu asla yapmazlardı” dedi.

Hacıbektaş Belediyesi tarafından yapılan Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi‘nin açılışında konuşan Kılıçdaroğlu önemli mesajlar verdi.

kilicdaroglu_haci_bektasta3

 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“-Bugün belki de tarihin en aç insan kitleleriyle karşı karşıyayız. İnsanlık varlık içinde acı ev yokluk çekiyor. Önümüzde 2 temel sorun var. Sorunlardan biri şu: Bu hrısın önüne nasıl geçeceğiz? İnsanlığın zulüm ürettiği bu hastalıkla halden nasıl kurtulacağız? İhtiyacımız olan zihniyet devrimidir.”

-“Müslüman coğrafyası kan ağlıyor. Allahu ekber diyerek kafa kesen, cami türbe yakan, vahşeti dün adına yaptıklarını iddia eden zalimler Mevlana’yı Hacı Bektaş-ı Veli’yi tanısalardı bunu asla yapmazlardı.”

-“Adalet, hak, hukuk, eşitlik, cömertlik gibi temel ahlaki değerler ve bu ilkeler etrafında bir araya gelirsek ahlaklı toplumu yaratmış oluruzYüzümüzü Mevlana’ya çevirelim, yeniden Pir Sultan Abdal’ı analım.
Bunu yaptığımız zaman evrensel değerleri yakalamış olacağız.”

-“Gönüller sultanı Hacı Bektaş-ı Veli, tasavvuf dünyasında Allah dostu anlamına gelir. Allah’ın dostu olabilmek ve onun sevgisini kazanabilmek elbette büyük bir şeref. Hacı Bektaş-ı Veli’nin yolu güzeli keşfetme ve güzeli yaşama sanatıdır. Biz güzeli ve güzellikleri nerede yitirdiğimizi bilirsek,  o güzellikleri yeniden keşfetmenin imkânını da ancak o zaman yakalarız”

-“Yeniden Mevlana’ya çevirelim yüzümüzü. Yeniden Yunusla hasbıhal edelim, yeniden Pir Sultan Abdal’ı, Dadaloğlu’nu analım. Yeniden Hacı Bektaş-ı Veli’nin dergâhında gönüllerimizi merhamet ve aşk ırmağıyla yıkayalım. Bunu yaptığımız zaman evrensel değerleri yakalamış olacağız.” .

-“Hacı Bektaş-ı Veli’nin toplum ideali temel olarak ahlaklı ve erdemli bir toplum tasavvurudur. Ahlaklı ve erdemli toplum saygı, paylaşım, adalet, hak, hukuk, hukuk, eşitlik,cömertlik, emeğe saygı gibi temel ahlaki ilkeler etrafında bir araya gelen toplumdur.”

– “Ahlaki ölçüleri ve değerleri çürümüş, diğerini düşman gören, kendinden başkalarını ötekileştiren, insanların mağduriyetleri üzerine iktidar kurmaya çalışan bir anlayıştan  barış ve huzur üretmesi beklenemez”

-“ Müslüman coğrafyası kan ağlıyor. Tüm vahşeti de din adına yaptıklarını iddia eden zalimlerin Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Hacı Bektaş-ı Veli’yi tanısalardı, onların sevgisini, aşkını, muhabbetini bilselerdi bunu asla yapmazlardıAhlaklı ve erdemli toplumdan neyi kastediyoruz.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük ilgi, sevgi, coşku, alkış ve sloganlarla karşılandığı Hacıbektaş’ta, Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma törenine yurt içi ve yurt dışından çok büyük katılım oldu.

 

kilicdaroglu_haci_bektasta1

KILIÇDAROĞLU’NA BÜYÜK İLGİ

Kılıçdaroğlu, anma etkinliklerine eşi Selvi Kılıçdaroğlu’yla beraber katıldı.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük ilgi, sevgi, coşku, alkış ve sloganlarla karşılandığı Hacıbektaş’ta, Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma törenine yurt içi ve yurt dışından on binlerce insan akın etti. Katılımın yüz bini geçtiği anma etkinliği kapsamında paneller, konserler düzenleniyor. Etkinlik 18 Ağustos’ta sona erecek.

kilicdaroglu_haci_bektasta2

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top