Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Alevileri Sünnileştirme Lisesi

Alevilik

Alevileri Sünnileştirme Lisesi

Alevi örgütleri, hükümetin Alevi ve Bektaşi dedeleri yetiştirmek üzere imam hatip okullarına benzer bir lise açma projesine sert tepki gösterdi

Hükümet, Alevi acilimi Alevi ve Bektaşi dedeleri yetiştirmek üzere imam hatip okullarına benzer bir lise açma projesine Alevi örgüt ve kurumlardan sert tepki geldi. Alevi dedelerin yetiştirileceği İstanbul Halkalı’da Hacı Bektaş Veli adıyla açılacak liseye tepki gösteren Alevi örgütleri, hükümetin Alevileri kontrol altına almaya çalıştığını söyledi. Abdal Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan, Hacı Bektaşi Veli  Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ve CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir BirGün’e yaptıkları değerlendirmede liseyi “Hükümet Alevileri asimile etmenin yeni yollarını arıyor” sözleriyle değerlendirdi.

ASİMİLE ETMENİN YENİ YOLU
Hacı Bektaşi Veli  Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez projeyi AKP’nin tamamen Alevi inancını kontrol almaya çalışmasının bir sonucu olduğuna dikkat çekerek, “Hükümet meşhur Alevi çalıştayları sonucunda Alevileri asimile etmenin yeni yollarını arıyor. Sünnilerin İmam Hatip Liseleri yetmezmiş gibi şimdi de Alevilerin İmam Hatip’ini bu ülkenin başına bela edecekler. AKP’li bir işadamın sahip olduğu Dost Eli Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü bu proje tamamen Alevileri kontrol altında tutmanın çabasıdır” dedi. Geçmez, “Bize bu konuyla ilgili danışılmasına bile razı olmadık” sözleriyle projeye olan bakışını özetledi.

SÜNNİLEŞTİRMEK İSTİYORLAR
Projenin hükümetin Alevileri Sünnileştirme hamlesi olarak gören Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan ise “Alevi Bektaşi düşüncesine ait zaten Anadolu’nun birçok yerinde doğal ocak ve tekkelerimiz varken hükümetin Alevileri sınırlaması ve kontrol altına alma çabasıdır bu proje. Alevileri sınırlandırmak, Alevileri sünnileştirmek, Alevileri tek tipleştirmek  ve toplumsal dokusuyla oynamaktadır bu projenin anlamı. Bizim eğitim sistemine karşı verdiğimiz mücadelemiz zorunlu din dersleri ve eğitimdeki hak ihlallerine karşı devam edecektir’’ dedi.

haci-bektas-lisesi

YENİ BİR ÇILGIN PROJE
Hükümetin bu projeyi uygulamaya koyması  için hangi  alevi örgütleri ve hangi Alevi kanaat önderleri ile görüştüğünü merak eden CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir da projeyi eleştirdi. Erdemir şöyle konuştu: “Yine çılgın bir proje ile karşı karşıyayız. AKP beton dökmekte usta ama daha sonra içini doldurmakta büyük zorluklar yaşıyor. Buradaki en temel soru ise, Hükümet bu projeyi hayata geçirirken hangi Alevi örgütlerine ve  hangi alevi kanaat önderleri ile görüşmeler gerçekleştirdikleri ve gerek işleyişi gerekse müfredatına hangi kararları aldılar sorusudur. Yoksa yine her zaman olduğu gibi tepeden inmeci ‘Ben istedim oldu’ anlayışıyla dayatmacı bir girişimle karşı karşıyayız. Bu durum tam anlamıyla AKP’nin alevi yurttaşları üzerindeki asimilasyon çabasıdır. Şuan mecliste bu konuyla ilgili bir soru önergesi hazırlıyoruz ve önümüzdeki süreçte sürecin şeffaflığa kavuşturulması için taleplerimizi yenileyeceğiz. Bunun bir seçim yatırımı olduğu çok aşikar. Hükümetin, inançları bir rant kapısı olarak değil, bir değerler sistemi olarak görebilmelerini arzu ederdim.”

TEMEL CUMARTESİ ATILACAK
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle açılacak olan okul, Cem evlerine Alevi ve Bektaşi dedeler yetiştirmeyi amaçlıyor. İstanbul Halkalı’da Hacı Bektaş Veli adıyla açılacak lisenin temel atma töreni cumartesi günü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleşecek. Lise 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde eğitime başlayacak. Temel derslerin MEB’in belirlediği müfredata uygun olacağı okulda, haftalık ders saatlerinin ağırlığını Alevi-Bektaşi inancının temelleri, ibadetlerinin esasları ve uygulanması oluşturacak.

BirGÜN

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top