Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Aleviler savaşa karşı süresiz açlık grevinde

Alevilik

Aleviler savaşa karşı süresiz açlık grevinde

Alevi toplumunun en kitlesel örgütü Alevi Bektaşi Federasyonu, ‘Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin’ sloganıyla başlatılan üç günlük açlık grevini, süresiz ve dönüşümlü olarak sürdürme kararı aldı.

aleviler-aclik-grevi-abf

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından bölgede yaşanan ölümlere karşı 3 gün süreyle başlatılan açlık grevi eylemi, yarından itibaren tüm Alevi kurum ve cemevlerinde süresiz-dönüşümlü olarak sürdürülmeye devam edecek.

ABF Genel Merkezi’nde devam eden açlık grevinin yarın ilk olarak İstanbul’daki Alevi kurumlarının şubelerinde ve cemevlerinde başlayacağı belirtildi

Şu anda açlık grevinde olan ABF Genel Başkanı Baki Düzgün, eylemlerini tüm Türkiye’ye yayacaklarını ve batıdaki sessizlik ablukasını kırmak istediklerini belirtti. Düzgün, Kürt halkına yapılan saldırıların sonrasında, tarihe bakıldığında sıranın Alevilere de geleceğini gördüklerini ifade etti. Yürütülen savaşa, insan ölümlerine Alevi toplumunun inancı gereği ‘dur’ denmesi gerektiğini belirten Düzgün duyarlılık çağrısı yaptı.

Kadim halklarımızın yaşadığı iller artık birer Kerbela’ya çevriliyor

Barış isteyenlerin bu sürece müdahale etmesi ve çözüm üretmesi yönündeki beklentilerinin artarak devam ettiğini vurgulayan Düzgün, sözlerini şöyle tamamladı: “İnanç mücadelemiz boyunca her daim zalimin karşısında, mazlumun yayında olduk. Yürüdüğümüz bu yoldan asla dönmeyeceğimizi bir kez daha belirtip, Kerbela’da zalimlerin karşısında dimdik duran Hz. Hüseyin’in inancı ile açlık grevimizin amacına ulaşacağına inanıyoruz. Kadim halklarımızın yaşadığı iller artık birer Kerbela’ya çevriliyor. Hz. Hüseyin ve yoldaşlarını susuz bırakıp katledenlerin zihniyetine sahip olan egemenler, bugün Kürt illerimizde kardeşlerimizi göçe, açlığa, sefalete ve ölüme mahkum etmeye devam ediyorlar. Bizler bin yılı aşkın bir süredir yaşadığımız bu topraklarda kardeşlikten, demokrasiden, eşitlik ve özgürlükten, karanlığın karşısında aydınlık bir yaşamı sürdürme inancımızdan bir an olsun vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz.”

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

 1. Khali

  03/01/2016 at 12:11

  “İnanç mücadelemiz boyunca her daim zalimin karşısında, mazlumun yanında olduk. ” Diyorsunuz.

  Bunlar boş laflar? Niye?
  En mazlum olan sensin. En mazlum Alevi olarak sensin.

  “Mazlumun yanında olduk” diyorsun. Ama bugüne kadar kendi yanında olamadınö kendi yanında olmayı beceremedin, beceremedik.
  Önce kendini mazlumıyetten kurtarma yolunu ara. Önce kendi mazlumiyetimizden kurtulmayı öğrenmeliyiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top