Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Bir Sol Vahabi masalı: ‘Ali ismi takkiyedir’

Alevilik

Bir Sol Vahabi masalı: ‘Ali ismi takkiyedir’

Aleviliğin Genetiğini değiştirmeye çalışan , DNA’sını bozan Sol Vahabizm yazar-çizerleri “Aleviler tarih boyunca Takkiye yaptılar , bunun içinde Ali’yi kullandılar” derler.

Av. Cihan SÖYLEMEZ

Peki hakikat , Ali’siz bir Alevilik yaratmaya çalışanların dediği gibi mi ? Bu konu üzerinde durmak gerekir. Çünkü “ Takkiye” sözü “ Alevilere ve Aleviliğe” yapılmış bilinçli bir iftiradır. Neden mi ?

1 ) Takkiye yapmak demek , kendi “ can ve mal güvenliğini “ tehlikede görenlerin “ mal ve can güvenliklerini “ koruyucu bir kalkanın,ismin ,ianancın altına saklamaları demektir.

2 ) Alevi Tarihine bakıldığında ;

a) Bir asrı bulan Emevi Saltanatında “ Ali” demek ölüm sebebiydi

b) Emevi Camiilerinde “ Ali ve Ailesine “ hakaret etmek bir zorunluluk ve ibadetin bir parçasıydı.

c) Emevi Din adamları tarafından “ Ali’yi sevenler ve takipçileri “ yok edilmesi gerekliydi ki bunun içinde Emeviler kendi “ hadisçilerini “ icat ettiler ve Emevi Hadisçiler ağzından Muhammed’in “ Ali’yi sevenlerin karalanmasına “ yönelik on binlerce ve belki de yüz binlerce sahte hadis uydurdular

d) Ali’ye ve nesline sadece Emeviler değil , Hariciler ve Zübyeriler adlı ordusu olan iki siyasi grupta düşmandı. Dolayısıyla da Hariciler ve Zübeyriler içinde “Ali’yi sevenleri “ katletmek bir amaçtı.

e) Ali katledildi , ardından Hasan Katledildi , sonra Hüseyin ve Ailesi katledildi. “Takkiye” diyen Sol Vahabiciler, hani nerde o meşhur “ Takkiyeniz “ ?

f) Zeynel Abidin katledildi , Bakır katledildi , Cafer katledildi , hani nerde o “takkiye “ ?

g) Musa Kazım , Ali Rıza , Taki , Naki, Askeri katledildi nerde o sizin uydurma “takkiyeniz “ ?

h) Nesimi “ Ali” dedi , Pir Sultan “ Ali “ dedi, “ Şah” dedi hani nerdeydi o “takkiyeniz” ?

i) Yavuz Selim “ Ali” diyeni “ Pir” diyeni , “ Şir-i Yezdan “ diyeni tespit etti katletti , nerdeydi o “ takkiyeniz “ ?

j) Kızılbaş “ Ali “ dedi can verdi , Bektaşi “ Ali “ dedi İstanbul başına yıkıldı (2.Mahmud dönemi ) bu nasıl takkiye ki , can üstüne can gidiyor ?

k) Hacı Bektaşi Postnişini Çelebi Efendi , 2 .Mahmud döneminde sarı kadı ile karı kadı tarafından yargılandı . Hani nerde o takkiye ?

l) Seyit Rıza dar ağacında “ Kerbela” dedi “ Hüseyin “ dedi hani nerde o takkiye ?

m) Dersim 1937-38’de bir çok kırım vakasında insanlar “ Ya İmam Uşen (Hüseyin’in Zazaca’sı) , Ya Oli ( Ali’nin Zazacası ), Ya Mıhemmed ( Muhammed’in Zazacası ) “ dedi , nerdeydi o “ takkiyeniz “ ?

n) Dersim 1937-38’de insanlar , su içmeden ölürsek “ İmam Uşen’in Katarına nail oluruz “ dediler , su içmeden süngülendiler hani nerdeydi o takkiye ?

o) Maraş’ta Evlerde asılı “ Ali “ resmi vardı , onlarca insan öldü , hani nerde “Ali “ diyerek kurtulan , nerde o takkiyeniz ?

p) Çorum’da “ Ali “ diyen katledildi neredeydi , o takkiye ?

q) Sivas’ta insanlar katledildi “ Ali “ diyen “ Haydar” diyen “ Şah” diyen “ Hüseyin” diyen ozanlar , semahzenler , pirler katledildi ; “ Pirim Ali’dir” diyen Pir Sultan’ın heykeli parçalandı hani nerdeydi , o takkiye ?

3 ) Bu tarih-i Alevi’de , tarih-i Kızılbaş’ta, tarih-i Bektaşi’de her daim “ Ali “ vardı , “ 12 İmam “ vardı çünkü “ ser verip yoldan dönmemek “ Ali’den Hüseyin’den mirastı. Bu yolda kimse “ Ali” diyerek makam-mevkii sahibi olmadı , “ Hüseyin” diyerek canını kurtarmadı , “12 İmam “ diyerek dar ağacından alınmadı , çünkü Ali’nin ismini taşımak bir takkiye değil , saf ve hilesiz inancın gereğiydi.

4 ) Ortadoğu , bugün gözümüzün önünde. Suriye’de “ Ali “ diyerek kurtulan bir Alevi gören oldu mu ? Videoyu izleyen hatırlar İŞİD’in yol kesip kimlik sorduğu tır şoförlerine mezhepleri sorulduğunda hiç çekinmeden “ Alevi “ dediler ve anında katledildiler. Hani nerde o takkiyeniz ?

5 ) Bir Arap Alevisi Askerin boğazı , İŞİD tarafından kesilirken “ Ali “ diyordu , hani nerdeydi o takkiye ?

6 ) Uzun sözün kısası Sol Vahabi aklı , bilin ki siz çok şanlısınız . Çünkü “Ali” demekten kendinizi kurtararak “ canınızı ve malınızı “ kurtardınız (!). Çünkü tarih bize diyor ki “ Ali” ismiyle takkiye yapıp ta Muaviye’nin Kılıcından , Yezid’ın okundan , Yavuz’un gaddarlığından , Mahmud’un şerrinden , yobazın lincinden kurtulan olmadı
.
Çünkü bu toplum takkiye yapsaydı ,asırlarca Kerbela’yı hatırlamak yerine Yezid’i ve Maymunu hatırlardı , olur biterdi. Haksız mıyım , “ Ali” diyenler ?

02.04.2016
Dersim

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 4 =

More in Alevilik

To Top