Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

‘Alisiz Alevilik’; Erdoğan ve Sol Vahabiler’in ortak sermayesidir

Alevilik

‘Alisiz Alevilik’; Erdoğan ve Sol Vahabiler’in ortak sermayesidir

Gerçek şu ki ; Erdoğan ve Sol Vahabiciler için “ Ali’siz Alevilik” söylemi ortak payda ; her ikisi de bu kavramı Aleviler’e karşı kullanıyor ; biri açık açık bunu yapıyor diğeri ise takkiye yaparak yapıyor.

hz.-ali-kimdir-hayati

Av. Cihan SÖYLEMEZ

“ Tayyip Erdoğan ile aynı sözleri kullanıyorsun ? Bu yaptığın Akp’ye destektir ? diyen yorumlar gördüm.

Öncelikle benim eleştirilerim şahıslara/kurumlara değil ; şahıs ve kurumlar arasında son birkaç yılda tedavüle sokulan Emevi/Vahabi Mürekkebinden damlayan ve tarihimizi, sembollerimizi, değerlerimizi karalayan, yok sayan bir zihniyete yöneliktir.
Hayatta herkesin “ Hür bin Şehid” gibi başlangıçta yanlış yerde daha sonra doğru yerde durduğu anlar olabiliyor. Umarım istemeden Emevi Mürekkebinden damlayanlara “ Amin” diyenler , “ Hür bin Şehid” gibi bir tavır ortaya koyar ve Hüseyn-i Deşt-i Kerbela aşkına “Bismi Şah” derler , diyerek başlıktaki konuya gelmek istiyorum.

Bakalım “ Ali’siz Alevilik” söylemini kim icat etti ?

1 ) Ali’siz Alevilik , söylemini Tayyip Erdoğan “icat” etmedi. Ki kendisinin “icat” yapacak bir kabiliyeti yoktur.

2 ) Peki, “ Ali’siz Alevilik” söylemini kim icat etti ? Alevi Toplumu arasına “ nifak” sokan bu tanımı Sünni kökenli Marksistler ve Alevi kökenli olan Kürtçü/Zazacı/Türkçü birkaç yazar yazdı , çizdi ve ortaya bir bed-i neşriyat çıkardılar.

3 ) Bu bed-i neşriyatlarında, Alevi Tarihine Emevi/Vahabi gözü ile bakıp ; Alevi Tarihinin beyaz sayfalarına, Emevi Mürekkebi sıçrattılar.

4 ) Aynı zihniyet 1960’larda, 1970’lerde Alevi köylerinde Alevi Dede’lerini aşağılıyor, onları sömürücü görüyor ve Alevi İnancını “faşizan bir determinist” anlayışla yok etmeye çalışıyordu.

5 ) Bu “faşizan determinist zihniyet” öyle ki “ pir-talip” arasında ki bağı koparmaya çalışıyor ve köylerde “ cem ibadeti” yapılmasını engelliyor , ocaklara/ziyaretlere ilişkin ibadetleri “gericilik” görüyor ve pir-talip arasında sözde “ devrim” adına “ siyasi kan davaları” yaratıyor , pirleri taliplerinin gözünde değersizleşmesini sağlayan bir çok eyleme bilinçli ya da bilinçsiz ortam hazırlıyordu.

6 ) Sovyetler Birliğinin dağılması sonrası , Ali’siz Alevilik yaratmak isteyen Sol Vahabi düşünürleri eski örgütleriyle yollarını ayırıp , kendilerini var etmek için yeni bir alan buldular; Alevilik

7 ) Bu Sol Vahabi yazarlarının hedefi de yine Alevi Ocaklarıydı. Çünkü Alevilik adına konuşması gereken bir kesim varsa o , kendilerinden başkası olamazdı. “ Pirler-dedeler-bavalar “ bil-cümle “ Seyyitler” dönemi artık bu Sol Vahabicilere göre bitmişti.

8 ) Bu Sol Vahabiciler , takkiye için duvarlara astıkları Ali’nin Temsili resmi önünde ki evlerde artık şunları tasarlıyorlardı ;

• Ali’yi karalayacak yayınlar çıkarmak
• Ali’yi karalayarak, hayali bir Ali yaratmak
• Bu hayali Ali’ye “ tahta kılıç” vererek , gerçek Ali’yi ve Zülfikarını “aşağılamak”
• Ali’nin Ebu Süfyan Ailesi ile mücadelesini çarpıtarak , Emevi/Vahabiliğin atalarını “ mazlum “ göstermek
• Kerbela’da Hüseyin’in mücadelesini “ sıradan göstermek “ “ makam-mevkii uğruna yapıldığını “ göstermek , “Yezit’i haklı göstermek”
• Pir Sultan’ı “ hayali” kişi yaparak , Pir Sultan’ın deyişlerinde ki “Ali,Hüseyin,Kerbea, 12 İmam ,” başta olmak üzere kavramları saklamaya ve yok etmeye çalışmak, bunun içinde “ Pir Silvanı “ yaratmak
• Şah İsmail’i “ karalayarak” , Şah Hatayi’nin Şah İsmail olmadığını yayınlarda işlemek , “ Pir Silvan” olayında ki gibi Şah İsmail’i de bir şekilde Alevi tarihinden silmek
• Hacı Bektaş’ı “ gerici” , Pir Sultan’ı “ ilerici” göstermek
• Bu yayın-düşün faaliyetlerine, bir kısım “redd-i miras yapan dede” ağzından pozitif yorumlar yazdırmak ve Ali’siz, Hüseyin’siz, Kerbela’siz, 12 İmam’siz, Pir Sultan’sız, Şah Hatayi’siz bir tarih yazdırmak

9 ) Tüm bu tasarılarla , “Alevi Tarihinin Ap-ak Sayfalarına “ “Emevi Mürekkebi” bulaştırarak “ Alevi Tarihini Karalayanlar “ kim acaba ? Erdoğan mı ? Sol Vahabiciler mi ?

10 ) Sosyal ve politik olaylar gösteriyor ki ; Ali’siz Alevilik savunucularının en büyük sermayesi Erdoğan. Çünkü bu Sol Vahabi çevre Alevi Toplumunda ki tepkilerden çekinip açık bir şekilde “Ali’siz Aleviliği “ kurumsal olarak savunamıyor.

11 ) Bunun içinde bu Sol Vahabi çevre Erdoğan’a “Ali’siz Alevilik” söylemini söyletiyor , ardından da bu Sol Vahabiler Alevi Toplumuna dönüp “ bakın gördünüz mü , bize Ali’siz Aleviler dedi , bizim Ali’miz farklıdır” diyerek Emevi Mürekkebini , Alevi’nin beyaz sayfasına sıçratmaya başlıyorlar.

12 ) Ve bu Sol Vahabi çevre ; patent hakkı kendilerine ait olan Ali’siz Alevilik söylemini , Tayyip Erdoğan’a aitmiş gibi gösteriyor ve oyunu deşifre oldu mu , “ikrar” yerine “ inkarı” seçiyor.

Gerçek şu ki ; Erdoğan ve Sol Vahabiciler için “ Ali’siz Alevilik” söylemi ortak payda ; her ikisi de bu kavramı Aleviler’e karşı kullanıyor ; biri açık açık bunu yapıyor diğeri ise takkiye yaparak yapıyor.

Tahterevalliyi bilir misiniz ? İşte Erdoğan bir tarafta , Sol Vahabiler bir tarafta, ortada “Ali’siz Alevilik” söylemi tahterevallide oyun oynuyorlar . Biri indimi diğeri çıkıyor, biri çıktı mı diğeri iniyor…

Bugün bu şartlar altında her Alevi’nin en temel görevi ise ; işte bu her iki oyun arkadaşının Alevilik üzerindeki oyununu boşa çıkarmak ; Sünnileşmeden , Şiileşmeden, Sol Vahabileşmeden “ Aleviliği” korumak ve kurtarmaktır, diyor kimin mucit olduğunu bir kez daha sizlere bırakıyorum Erdoğan mı Sol Vahabiler mi ?

06.04.2016
Dersim

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 7 =

More in Alevilik

To Top