Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Avusturya ordusunda görev yapan Alevi askerlere Alevi Dedesi Gülbenk verecek

Alevilik

Avusturya ordusunda görev yapan Alevi askerlere Alevi Dedesi Gülbenk verecek

17 Haziran 2016 tarihinde Avusturya Federal Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ile Avusturya Alevi İnanç Toplumu (ALEVI) arasında imzalanan yazılı antlaşma uyarınca, Avusturya Ordusunda görev yapacak Alevi askerlerin yemin törenini Alevi Dedesi Gülbenkle yapacak.

avusturya-alevi-asker-gulbengi

Avusturya Alevilerinin bir çok tarihsel adımlarına ve kazanımlarına bir yenisi daha eklendi. 17 Haziran 2016 tarihinde Avusturya Federal Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ile Avusturya Alevi İnanç Toplumu (ALEVI) arasında imzalanan yazılı antlaşma uyarınca, Avusturya Ordusunda görev yapacak Alevi askerlerin yemin törenini Alevi Dedesi Gülbenkle yapacak.

Avusturya Alevilerinin bir çok tarihsel adımlarına ve kazanımlarına bir yenisi daha eklendi. 17 Haziran 2016 tarihinde Avusturya Federal Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ile Avusturya Alevi İnanç Toplumu (ALEVI) arasında imzalanan yazılı antlaşma uyarınca, Avusturya Ordusunda görev yapacak Alevi askerlerin yemin törenini Alevi Dedesi Gülbenkle yapacak ve Alevi inancına göre manevi Rehberlik/inançsal destek hizmeti (Alevitischen Militärseelsorge) sunulacak.

İmza törenine Avusturya Savunma Bakanı adına Baş Müsteşar Mag. Kemperle,  Avusturya Ordu Generalleri, Katolik, Ortodoks, Protestan ve sünni inanç önderlerinin yanısıra, ALEVI Genel Başkanı Yüksel Bilgin Dede, ALEVI İcra Kurulu üyeleri ve Alevinin diğer yetkilileri katıldı.

Avusturya Ordu bandosunun çaldığı ordu marşları ile başlayan tören ALEVI Kurumu adına Meltem Baykal’ın seslendirdiği deyişlerin ardından konuşmalara geçildi. Avusturya Ordu yetkilisi yaptığı açılış konuşmasında Alevi inancına mensup askerlerin Avusturya Ordusunun ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getirerek, bu adımın tarihsel bir adım olduğunu vurgulayarak, ALEVI Kurumu ile ortak çalışmalara yapılacağından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ardından konuşmasını yapması için Avusturya Alevi İnanç Toplumu Genel Başkanı Yüksel Bilgin kürsüye davet edildi. ALEVI Genel Başkanı Bilgin, konuşmasına başlamadan önce Çerağ uyandırarak Gülbank okudu. Konuşmasına Alevilerin tanınma sürecinden kesitler vererek başlayan Bilgin “biraz sonra imzalarımızla taçlandıracağımız bu adım hem Avusturya hem de Avusturyalı Aleviler için tarihsel bir adımdır. Biz bunun farkındayız. Aleviler yaşamın her alanında eşit haklara sahip olmaya başladıklarını, bugün atılacak imzalarında bunun bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, Alevilerin kendilerine sahip çıkan, kucak açan ülkelerine sahip çıkacaklarını” belirterek konuşmasını tamamladı.

Avusturya Savunma Bakanı adına konuşan Başmüsteşar Mag. Kemperle diğer inanç toplumlarının Avusturya’da tanınma ve ordu içerisinde varlıklarını sürdürmeleri hakkında tarihi bilgileri vererek başladığı konuşmasında, Aleviliğin Avusturya’da resmen tanınan bir inanç olduğunu, bu inancın mensuplarının da diğerleri gibi her türlü haktan yararlanma hakkı olduğunu belirttiği konuşmasında bugünkü adımın ne kadar tarihi olduğunu biz yaşayanların anlaması zor. Ancak 50 yıl 100 yıl sonra, bu salonun ve burada bulunan şahsiyetlerin hangi tarihi adıma tanıklık ettikleri net olarak ortaya çıkacaktır, sözleriye tamamladı. Daha sonra imza törenine geçildi. İmzalar Avusturya Savunma Bakanlığı adına Başmüsteşar Mag. Kemperle ve ALEVI Kurumu adına Genel Başkan dede Yüksel Bilgin tarafından atıldı. İmzaların ardından Türk Mutfağı eşiliğinde güzel bir sohbet ortamına geçildi.

Avusturya’da ki inanç özgürlüğü modelinin başta Cemevindeki asker ve polis cenaze törenlerine katılmayan ve Alevilere karşı ayrımcılık uygulamasını devam ettiren Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere Alevilerin yaşadığı bütün ülkelere örnek teşkil etmektedir.

Yapılan bu antlaşma gereğince:

 • Alevi Askerler, yeminlerini ALEVI Kurumu dedesinin vereceği Gülbenk’le yapacak;
 • Alevi Askerler, Alevi İnanç günlerinde izinli sayılacak;
 • Alevi Askerler, ibadetlerini gerçekleştirmek için Perşembe akşamları (Cuma akşamı) Cemevine gidebilecek;
 • Alevi Askerler, Alevi inancına göre manevi Rehberlik/inançsal destek hizmetinden (Alevitischen Militärseelsorge) faydalanabilecek;
 • Alevi Askerlere Alevi inancına uygun yemek çıkarılacak;
 • Alevi Askerler, Muharrem ve hızır aylarında oruçlarını tutabilecekleri hafif görevlere verilecektir.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + 3 =

More in Alevilik

To Top