Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Kureyşan Evlatlarından, Av. Cihan Söylemez’e destek

Alevilik

Kureyşan Evlatlarından, Av. Cihan Söylemez’e destek

Av Cihan Söylemez hakındaki olumsuz söylem ve gidişat derhal sonlandırılmalı kendisinden özür dilenmelidir. 

4mayis-anmasi-cihansoylemez

Cihan Söylemez Dersim’in Değeridir !

8 Ağustos 2016 tarihinde „FEDA Pirler Meclisi“ imzası ile  yayınlanan bir açıklamada avukat Cihan Söylemez vicdanlı hiç kimsenin kabul edemeyeceği karalamalara, dahası tehtitlere maruz kalmaktadır. Biz Kureş Evlatları olarak bu yaklaşımı doğru bulmadığımızı belirterek, Cihan Söylemez’in yanında olduğumuzu kamuoyuna duyurmak istiyoruz.

Bilinmesi gereken en önemli husus şudur ki; Alevi / Kızılbaş inancına mensup toplum olarak birlerce yıldır ocaklarımızın, ziyaretlerimizin, eren ve evliyalarımızın kutsalığını yansıttığı Nur’la Dersim coğrafyasında Cemal’imizi döndüğümüz hakikat aşkıyla „ya Haq ya Mıhemmed ya Ali (Oli)“ diyerek insanı hakkını en kutsal varlığı kabul eder. Bizim dışımızda kalan hiç bir farklı inanca, farklı ulus ve insan topluluğuna kinle, duşmanlık duygusuyla bakmadık. İnancımız ve felsefemiz gereği bakamayızda. Çünkü ecdadımızdan aldığımız terbiye, birlikte yaşamayı kutsal sayarak talibimizle, rayverimizle, pirimizle, mürşüdümüzle, müsahibimizle, kivramızla, komşu Hakkı’mızla, kemalet ve erdem’imizle „Haq, Mıhemmed, Ali yolunu“ bu güne taşıdık.

Alevi inancımız, onların taşıyıcısı ocaklarımız siyasetten suistimal edilmemelidir. Sorunlarını Cemlerde konuşup çözen pirlerimiz asla oturdukları postları, onur ile taşıdıkları ejdatlarının isimlerini; çıkar sağlamak, birilerini karalamak, iftira atmak, tehtit etmek, birilerine hedef göstermek için kullanmadılar, bu davranış tarzı inancımıza da yabancıdır.

Dersimin öz evladı değerli bir hukukçu ve aydını olan Cihan Söylemez „Kureş Evlatları Birligi“ üyesidir aynı zamanda. Cihan Dersim inancının maruz kaldığı saldırılar, Alevi / Kızılbaşlığın içeriğinin başaltılmasına karşın bir çok makale kaleme aldı. Çok geniş bir çevrece takip edilen makaleleri beğeni ile okuyanlar olduğu gibi rahatsız olan, beğenmiyenlerde olacaktır. Fikre, fikir ile cevap vermek yerine şahsiyetine saldırmak, haksız ithamlarda bulunmak, tehtit etmek kabul edilemez.

Hiç kimse ocaklarımızı, pirlerimizi, insanımızı karşıkarşıya getirmemelidir, birliğimizi güçlendirmeli özümüze dönmeliyiz.

Av Cihan Söylemez hakındaki olumsuz söylem ve gidişat derhal sonlandırılmalı kendisinden özür dilenmelidir.

20.08.2016

Kureş Evlatları Birligi

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

 1. Erkan Turgut (ByYokko)

  21/08/2016 at 13:26

  Merhaba Canlar Dostlar
  En içten saygı sevgilerimi gönderiyorum aşk ile

  Hak Adalet Arayışımız Adetimizden dir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top