Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Şahkulu’nda Sultan Nevruz ve Hz. Ali’nin doğum günü kutlandı

Alevilik

Şahkulu’nda Sultan Nevruz ve Hz. Ali’nin doğum günü kutlandı

Aleviler, 21 Mart  Sultan Nevruz/Newroz Bayramı’nı ve Hz. Ali’nin doğumunu Şahkulu Sultan Dergahı’nda birlikte kutladılar.

Dersimnews.com21 Mart Aleviler için hem Hz. Ali’nin doğum günü hem de Sultan Nevruz/Newroz Bayramı. Bu kutsal günde bir araya gelen Aleviler, Hz. Ali’nin doğum gününü ve Nevruz’u birlikte kutladılar.

İstanbul Şahkulu Sultan Dergahı‘ndaki etkinlikten önce Alevi dedesi Musa Güzel’in verdiği duanın ardından kutlamalara katılan canlara aklın, temizlik, paklığın simgesi olduğuna inanılan süt dağıtıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu; Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Dernekler Federasyonu’nun birlikte düzenlediği kutlamaya  Alevi dedesi Eren Yıldırım’ın okuduğu Gülbang ile başladı.

Barış ve Eşit Yurttaşlık Talebi

Çok sayıda Alevi kurum temsilcisinin de katıldığı Nevruz kutlamalarında Vakıf adına yazar Necdet Saraç konuştu. “Bugün yüzlerce yıla yayılan bir inanç, binlerce yıla yayılan Nevruz geleneği ile 700 yıllık Şahkulu Dergahı’nda üç federasyonun birlikte kutlaması buluşuyor” vurgusu yapan Necdet Saraç, “Nevruz hangi dilde ve hangi kimlikte nasıl anılıyorsa anılsın ortak yönü yeni gündür. Çünkü insanlar yeniyi umutla birlikte anarlar. 2018 Nevruz’u, kutuplaşma ve ötekileştirme dilini ortadan kaldırsın. Nevruz barış için kardeşlik için yeni bir barış dilinin, Aleviler için de eşitlik yurttaşlığın öne çıktığı bir gün olsun” dedi.

“Nevruz yeni bir gün yeni bir doğuşun ve tabiatın ayağa kalkması demektir. Bu tabiatın bir parçası olan bizler de uyanalım” diyen Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Zeynel Şahan; ” Aleviler olarak Nevruz’a farklı anlamlar da kazandırmışız. Doğanın doğuşunun yanı sıra Hz. Ali’nin doğum günü olarak kutlamaktayız. Paylaşmanın, barışın adıdır Nevruz. Benliklerimizden, nefsimizden kurtulmanın adıdır. Süt aklın temizliğin paklığın sembolü olduğu için Nevruz’da süt dağıtırız.” dedi.

“Türkiye hukuk devleti ise AİHM kararları uygulanmalı”

“Karanlığın aydınlığa mağlup olduğu böyle bir günde eşit yurttaşlık haklarının hukuk zemininde yürütülmesi gerekir” diyen Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Sekreteri Hakkı Ergin; “AİHM zorunlu din derslerinin ayrımcılık olduğuna, cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğuna ve Alevilere genel bütçeden pay ayrılmasına ilişkin karar verse de, bu kararların iç hukukta karşılığı yok. OHAL ve savaş bahanesiyle bu kararlar ertelenmemeli, uluslararası alanda bir hukuk devleti olacaksak bu kararlar uygulanmalı” dedi.

“Cemevleri ibadethanemizdir”

Üç federasyon  adına ortak basın açıklamasını okuyan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız; “Böyle kutsal bir günde farklı inançları bir zenginlik olarak görmeyip, inançlar ve kimlikler arasında kutuplaştırma yaratanları, Alevilerin ibadethanesi olan Cemevini ibadethane görmemekte ısrar eden Diyanet İşleri Başkanlığı’nı da, Cemevlerini ibadethane olarak kabul etmek istemeyen herkesi de kınıyoruz. Alevilerin ibadethanesi Cemevi’dir. İbadetleri Cem’dir.
Cemdeki 12 hizmettir, döndükleri semahtır, okudukları nefeslerdir. 21 Mart gibi gece ile gündüzün eşitlendiği; Anadolu’da, Ortadoğu’da, Orta Asya’da bütün halkların ”yeni gün” anlamına gelen Nevruz’un bütün insanlık alemine hayırlı olmasını diliyoruz!” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından zakirlerin seslendirdiği Alevi nefesleri söylendi.
Sultan Nevruz/Newroz cemi tutuldu. Ona yakın Alevi dedesinin birlikte yürüttüğü cem erkânının ardından canların getirdiği lokmalar dağıtıldı.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top