Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

İzmir'de Alevi aileye karakolda 3 gün işkence yapıldı!

Alevilik

İzmir'de Alevi aileye karakolda 3 gün işkence yapıldı!

Menemen’de öldürülen Suriye kadın cinayetini Dersimli Alevi ailenin üstüne yıkmak isteyen polis, aileye işkence yaptı!

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

İzmir Memenen’de yaşayan Dersimli Elkatmış ailesi, Suriyeli kadın cinayetini polise bildirdi, karşılığında Emniyette işkence görüp zanlı ilan edildiler!

Alevi ailenin üzerine yıkılmak istenen cinayet ve sonrasında yaşananlar şöyle gelişti:

İzmir’in Menemen ilçesinde 4 Şubat 2020 tarihinde, Suriyeli hamile kadın Manar Alahmed bıçaklanarak ve 5 yaşındaki oğlu Muhammed boğularak öldürüldü.

Suriyeli ailenin alt komşuları olan Dersim nüfusuna kayıtlı Hasan Elkatmış ile oğulları Ozan Elkatmış ve Şahin Elkatmış olayın yaşandığı eve çıktıklarında hemen ambulans ve polise haber verdiler. Gelen ekipler evlerine gitmelerini söylediler.

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri öncelikle yardım çağrısında bulunan Elkatmış ailesini ifade için karakola çağırdı. Adından aile üyeleri gözaltına alındı, suçu üzerlerine almaları için 3 gün boyunca tehdit ve işkenceye maruz bırakıldu ve Adliyeye sevk edilerek çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

Polislerden ‘Alevi misin?’ diye sorup işkence yaptılar!

Ailenin avukatının ısrarlı takibi ve görüşme talebi bütün engellemeler rağmen gerçekleştiğinde, Şahin Elkatmış, sorgu sırasında kendisine memleketini ve Alevi misin? diye sorulduğunu, 3 gün boyunca dövüldüğünü, sadece iç çamaşırı kalacak şekilde çıplak soyulduğunu, elinin arkadan kelepçe ile bağlandığını, kafasına defalarca vurulduğunu, saçının çekildiğini, kaburga bölgesine çok fazla darbe aldığını, nefes almakta zorlandığını, polislerin ara ara değiştiğini, suçu kabul etmesi yönünde sürekli baskı uygulandığını, küfür ile tehdit edildiğini beyan ettiler.

Doktor polisle iş birliği yaptı! Darp raporu vermedi!

Karakoldaki bu uygulama nedeniyle Avukat savcılığa şikayet dilekçesi vermiş, fiziksel ve psikolojik şiddet gördüğünü belirten müvekkili için doktor muayenesi talep etmiş ancak doktor muayenesine götüren kolluk görevlileri müvekkili doktor ile baş başa bırakmamış kolluk görevlileri müvekkilin orada durumu anlatmasına müsaade etmemişler.

Delilsiz tutuklama!

Soruşturma dosyasında Elkatmış ailesi ile aleyhine herhangi bir delil olmamasına rağmen haksız yere tutuklanmışlar.

Elkatmış ailesinin üç ferdi baba ve iki oğlu hapishanede hiçte hakketmedikleri halde cinayet zanlısı oldukları için psikolojik şiddete maruz kalmışlar.

Suçsuz oldukları ortaya çıktı!

Bir ay hapishanede kalan Elkatmış ailesin suçsuz olduğu, Suriyeli gerçek zanlının bulunması ile ortaya çıkmış ve zanlı suçunu itiraf ettiği için serbest bırakılmışlar.

Alevi aileye işkence Meclis gündemine taşındı

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İzmir’de Dersimli Elkatmış ailesine uygulanan işkenceyi Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu, İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanına verdiği soru önergesiyle konuyu gündeme getirdi.

Kenanoğlu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırması için şu soruları sordu:

 1. Menemen İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polisler hakkında, Elkatmış ailesinin fertlerine yukarıda özetle anlatılan kasten yaralama, kötü muamele ve temel hak ve özgürlüklerin ihlali niteliğini taşıyan eylemler nedeniyle bir soruşturma başlatılmış mıdır?
 2. Üç günlük gözaltı süresince soruşturmayı yürüten Menemen Merkez Polis Merkezinde (Asayiş Şube) görevli polisler tarafından, Elkatmış ailesine sadece cinayet soruşturması nedeniyle değil, Tunceli nüfusuna kayıtlı ve Alevi olmaları nedeniyle fiziksel ve psikolojik şiddet uygulanması hakkındaki iddialara ilişkin ayrıca bir soruşturma yürütülecek midir?
 3. Elkatmış ailesinin karakola çağrıldığında nereli olduklarının, Alevi’misiniz? diye sorulmasının nedeni nedir? Ailenin Alevi olduğunun anlaşılması sonrasında işkence ile suçun üzerlerine yıkılmaya çalışılmasının gerekçesi nedir?
 4. İktidarın işkenceye sıfır tolerans iddiaları nedeniyle olaya karışan kolluk güçleri soruşturma tamamlana kadar görevden el çektirilmiş midir?
 5. Doktor muayenesinde aileye uygulanan şiddetin doktora anlatılmasına müsaade etmeyen görevliler hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?

Kenanoğlu ayrıca Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e tarafından ise şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

 1. Elkatmış ailesinin kimlikleri ve ikametleri belli olmasına, kaçma şüpheleri olmamasına, 27 yıldır aynı adreste ikamet etmeleri, üçünün de sabıkasız olması, mevcut durumda delillerin yok edilmesi, karartılması, değiştirilmesi ya da gizlenmesi mümkün olmamasına rağmen, (suç konusu olaya ilişkin tüm deliller adli makamlara intikal etmiştir.) tutuklama koşulları yokken, tutuklama kararı verilerek, tutuklamanın bir tedbirden öte cezaya dönüşmesine nasıl karar verilmektedir? Sonradan suçsuz oldukları ortaya çıkan aileye yaşatılan bu tutuklama kararını verenler hakkında bir inceleme başlatılacak mıdır?
 2. Delil yetersizliği olmasına rağmen tutuklanan aileye isnat edilen suç hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili olarak gizlilik kararı alınmış, ancak gizlilik kararı savunma hakkını kısıtlayıcı nitelikte olmaması gerekirken bu gizlilik kararı savunma avukatına uygulansa da, soruşturmaya ilişkin bilgiler ve fotoğraflar muhataplarından önce bazı medya kuruluşlarına sızdırılmıştır. Bunda sorumluluğu bulunan görevliler hakkında bir işlem başlatılacak mıdır?
 3. Menemen T Tipi cezaevine girişi sırasında, Şahin Elkatmış’ın omuzlarından aşağıda olan saçlarının izni ve rızası olmadan zorla (asker traşı şeklinde) kesilmesi eylemini (kasten yaralama, kötü muamele, temel insan haklarının ihlali) gerçekleştiren cezaevindeki ilgililer ve sorumlular hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır?
 4. 02.03.2020 tarihinde gerçek suçlunun yakalanması neticesinde Elkatmış ailesinin tahliyesine karar verilmiş, suçsuz oldukları kesinleşmiştir. Ancak, aile üyelerinin adli kontrol şartı ile tahliyesine ve 3 ay boyunca karakola imza vermelerine nasıl karar verilmektedir?  Bu kararı veren sorumlular hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?
 5. Elkatmış ailesinin suçsuz olduğu kesinleştiği halde, dosya neden açık tutulmakta ve kapatılmamaktadır?
 6. Elkatmış ailesinin karakola çağrıldığında nereli olduklarının sorulması ile Alevi olduklarının anlaşılmasının, aileye yaşatılan hukuksuzluk silsilesinde etkisi var mıdır?

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Alevilik

To Top