Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Alevi sanatçılar: Aleviler ilk kez kamusal alanda görünür oluyor

Alevilik

Alevi sanatçılar: Aleviler ilk kez kamusal alanda görünür oluyor

İBB’nin düzenlediği Serçeşme Festivali’nde yer alan sanatçılar festivalin Aleviler açısından çok anlamlı olduğunu ifade ediyorlar.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

İstanbul Yenikapı’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) tarafından düzenlenen Serçeşme Hünkâr Hacı Bektaş Veli Festivali’nde yer alan Alevi sanatçılar festivali değerlendirdi.


98 yıllık Cumhuriyet tarihinde Alevilerin ilk kez kamusal alanda görünür olduğunu belirten Alevi sanatçılar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

Festivalde yer alan usta sanatçı Arif Sağ, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ederek, “Bu toplumu bu kadar yakın, bu kadar ciddi anlamda bir araya getirip de, onun kültürünü İstanbul semalarında duyuran ilk başkan olarak da sevgili başkanımı kutluyorum. Bu şimdiden bence tarihe geçmiştir” diye konuştu.

Erdal Erzincan: Yolumuz adına çok anlamlı bir etkinlik

Bağlama virtüözü Erdal Erzincan festivale dair şunları söyledi:
”Yolumuz adına çok anlamlı bir etkinlik. Kurumsal anlamda bugüne kadar yapılmış en ciddi çalışma. Bizim yok sayılmadığımız, bu ülkede varlığımızın kabul edildiği. Resmiyet açısından önemli. Hacı Bektaş’ın felsefesi sadece Alevilere değil bütün dünyaya açık bir felsefe. Herkesin anlaması, algılaması gerekiyor.”

Sanatçı Özgür Polat’ın festivalle ilgili düşünceleri şöyle:
”Duygum şöyle; bu ülkenin vatandaşı olduğumu hissettim bir Alevi olarak. Bu ülkeye ortak olmanın duygusunu yaşadım. Benim için Hünkar’ın anlamı birliktelik, barış ve sevgi.”

27 Ağustos’ta başlayan Serçeşme Festivali bugün yapılacak etkinliklerle sona erecek.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 13 =

More in Alevilik

To Top