Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

‘CHP’ye Oy Veren Seçmenler Tehdit Edildi’

Dersim

‘CHP’ye Oy Veren Seçmenler Tehdit Edildi’

Aygün, Twitter ve Facebook hesabından yaptığı paylaşımda PKK’nin Dersim’de seçim çalışması yürüttüğünü belirterek, “Dersim’de PKK mensupları Mart ayı boyunca tahminen 200 kişiyi ‘dağa davet’ ederek Güçbirliği Adayları’na (BDP-HDP) oy istedi” iddiasında bulundu.

 

 

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’den bomba bir iddia gündeme geldi.

24 Mart’ta Twitter ve Facebook üzerinden açıklama yapan Hüseyin Aygün, PKK’nin Dersim’de seçim çalışması yürüttüğünü ve bu amaçla yaklaşık 200 kişiyi dağa götürdüğünü iddia etti.

Aygün, dağa götürülenlerin yüzde 95’inin CHP’li olduğunu ve onlara PKK’liler tarafından psikolojik baskı uygulanarak, CHP’ye oy vermemelerinin istendiğini iddia etti.

Aygün, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dersim’deki 17 Mart mitingininin ardından “dağa davet”in arttığını belirterek, PKK ile görüşen CHP’lilerin görüşmeden sonra CHP seçim bürolarına bir daha uğramadıklarını iddia etti.

İşte Aygün’ün Facebook’taki o paylaşımı

“Dersim’de PKK’dan Seçim Çalışması: Dersim’de PKK mensupları Mart ayı boyunca tahminen 200 kişiyi ‘dağa davet’ ederek Güçbirliği Adayları’na (BDP-HDP) oy istedi, çağrılanların yüzde 95’i CHP çalışanları, CHP üyeleri, yüzde 2-3’ü DHF aktivistleri, kalanı ise ‘kararsızlar’, çağrılan kişiler arasında AKP’li yok, PKK üyesi silahlı militanlar görüştükleri kişilere, ‘CHP katil partidir’, ‘CHP’ye oy vermeyin’, ‘Atalarınızı katleden parti için çalışmayın’ diyor, dağa gidip PKK nutku dinleyenlerin büyük bölümü artık CHP’ye çalışmıyor, ortada görünmemeye dikkat ediyor, CHP Seçim Bürosuna bir daha uğramıyor, DHF’lilerde tavır değişikliği yok, dağa ‘davet edilenler’in bir kısmı ile dün ve bugün görüştüm, Kılıçdaroğlu’nun 17 Mart mitinginden sonra ‘dağa davet’te artış var! Konuştuğum kişiler, ‘Örgüt üyelerinden dürüst söylemek gerekirse tehdit, baskı, şiddet veya hakaret görmedik, ama dağa çağrılmak bile bir psikolojik baskı şeklidir, PKK BDP-HDP’ye oy istiyor, oysa BDP zaten bunu yapıyor’ diye konuşurken nükte yapmayı da unutmuyor, Dersim işte bu halde 30 Mart Seçimlerine gidiyor, şunu söyleyeyim: Dersim seçmeni bu tür yöntemlerle siyasi tavrını değiştirmez, bu yöntemler bence BDP-HDP’ye sadece ‘oy’ kaybettirir!”

 

aygun-iddia

 

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
1 Comment

1 Comment

 1. mamekiye

  26/03/2014 at 10:05

  İNTERNETHABER.COM
  30 Mart yerel seçim sonuçları merakla beklenirken dikkatlerin yoğunlaştığı noktalardan olan Kürt illerinde çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. AK Parti hangi illerde BDP’den destek bekliyor? MGK’da özerklik gerilimi mi yaşandı?

  MGK’DA ÖZERKLİK GERİLİMİ

  Radikal gazetesi yazarı Murat Yetkin’in köşesine taşıdığı iddiaya göre BDP’nin özerklik hedefiyle yürüttüğü seçim çalışmaları MGK gündeminde yer buldu. Kürt hareketinin özerklik hedefinin MGK’da Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Nejdet Özel arasında “münakaşa demeyelim ama söz alışverişine” konu olduğunu iddia eden Murat Yetkin çarpıcı bir iddiada daha bulundu.

  AK PARTİ İLE BDP ARASINDA SEÇİM İTTİFAKI İDDİASI!

  Radikal yazarı Doğu illerinde AK PArti ile BDP arasında paslaşma yaşandığını iddia etti. Erzurum, Ankara’nın ilçeleri, İzmir ve Hatay’da iki parti arasındaki karşılıklı çıkara dayalı bir “paslaşma” olduğunu iddia eden Murat Yetkin sözkonusu paslaşmanın İstanbul için de geçerli olduğunu öne sürdü.

  işte Murat Yetkin’in yazısındaki ilgili bölüm:

  MGK’DA ÖZERKLİK DE MASAYA YATIRILDI

  MGK’nın 26 Şubat toplantısında sadece Suriye’deki gerginlik hali ve Fethullah Gülen’in devlet içindeki ‘paralel yapılanması’ konuşulmadı. Yerel seçimler ve o arada PKK cephesinden gelen ‘özerklik ilanı’ sinyalleri de konuşuldu.

  ERDOĞAN VE NEJDET ÖZEL ARASINDA “MÜNAKAŞA” İDDİASI

  İsminin açıklanmasını istemeyen kaynakların verdiği bilgiye göre, güvenlik birimlerinin senaryo çalışmaları arasında BDP’nin kazandığı bazı belediyelere çifte bayrak çekilmesi ve PKK’lı milislerin ‘özsavunma’ rolü üstlenmesi de bulunuyordu.
  Hatta bu durumun Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Necdet Özel arasında (haydi münakaşa demeyelim) söz alışverişine neden olduğu da söylendi.

  ROBOSKİ DENEYİMİ

  Asker özellikle de 34 köylünün PKK’lı niyetine öldürüldüğü Uludere harekâtının faturası üstüne kaldıktan sonra yazılı olmayan ve yasaya uymayan siyasi talimatları uygulamaya gönülsüz duruyor. Ergenekon ve Balyoz ile istenen kitabi doğruya nihayet ulaşılıp NATO ordusu standardını yakalamaya çalışan asker, hükümetten de NATO standardı bekliyor. “Valiler yazılı bildirir, yasaya uygunsa uygularız” eğilimi var.
  Ama hükümet askerin devreye girmesini istemeyebilir de. Daha 15 Mart’ta KCK AK Parti’yi diyalog muhatabı olmaktan çıkarmışken Öcalan, 21 Mart Nevruz mesajında hükümeti nasıl ‘Ağırdan alsa da’ samimi ilan etti ve seçim sonrasına verdiği krediyi uzattı? Sadece kendisinin dışarı çıkacağı umuduyla mı? Hayır. Öcalan, Erdoğan ve AK Parti iktidarının ‘200 yıllık’ açmazı bozacağını söyledi mesajında; buna inanıyor.
  Doğrusu, diyaloğun başlamasından bu yana geçen 1.5 yıldır ne PKK saldırıları ne askeri operasyonlarda –istisnalar dışında- ölümlerin durmuş olması, sürecin devam etmesini sağlayan belki en önemli unsur; azımsanacak bir şey değil. (İstisnaların da can olduğunu vurgulamak gerek.)

  ERZURUM’DA AK PARTİ-BDP İTTİFAKI

  Anadolu’nun kritik illerinde Gülen desteğinden mahrum kalacak AK Parti birimlerinin Ankara’dan gelen irade ile yerel düzeyde BDP ile işbirliği yaptığı duyumları var.
  Örneğin, Gülencilere çakması ardından belediyenin MHP’ye gitmesi ihtimali karşısında İçişleri Bakanı Efkan Âlâ’nın buraya özel ilgi gösterdiği biliniyor. İddiaya göre, Erzurum’un Kürt nüfusun bulunduğu 4 ilçesinde AK Partililerin BDP adayına oy verip seçtirmesi, buna karşın BDP oylarının da büyükşehirde AK Parti adayına yönelmesi söz konusu.

  ANKARA, HATAY VE İZMİR’DE BDP’DEN AK PARTİ’YE DESTEK

  Hatay’da Suriye’deki savaş nedeniyle kaçan Alevi oyları BDP ile telafi niyeti konuşuluyor.
  Aynı şekilde İzmir’i alması hayli güç görünen Binali Yıldırım için AK parti teşkilatının (yaşanan Kürt Rönesansı’na bakılarak) normalde BDP/HDP’ye oy vermesi beklenecek Kürt seçmene yöneldiği iddiası var.

  Ankara’nın Kürt kökenli nüfusun yaşadığı Haymana, Bala, Şereflikoçhisar ilçeleri için de benzeri çalışmaların yapılmakta olduğu duyumu var.

  İSTANBUL’DA BELEDİYE KADROSU KARŞILIĞINDA PAZARLIK İDDİASI

  İstanbul’da AK Parti’yle binlerce BDP/HDP belediye kadrosu karşılığında pazarlık yapıldığı iddiası artık ayağa düştü ama net olarak yalanlanmadı bugüne kadar.
  Özerklik ayrı konu, günlük siyaseti aşar. Ama ittifakların siyaset oyununda yeri var mıdır? Vardır.
  Sorun, yokmuş gibi yapmaktadır.

  MURAT YETKİN YAZILARI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top