Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

DEZA-PAR'dan Doğan Katliamı anması

Dersim

DEZA-PAR'dan Doğan Katliamı anması

1993 yılında PKK tarafından katledilen Kahraman ailesi için Dersim’de anma gerçekleştirildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

10 Ekim 1993 yılında Çemişgezek’in Doğan köyünde PKK tarafından katledilen Veli Kahraman ve kızları Zeynep ve Meral Kahraman için anma yapıldı.

Demokrasi Zamanı (DEZA-PAR), katliamın 28 yılında Çemişgezek ve Dersim merkezde anma gerçekleştirdi.

İlk anma katliamın yapıldığı Çemişgezek’in Doğan köyünde gerçekleşti. DEZA-PAR) Genel Başkanı Dilaver Eren ve bir grup parti üyesi katliamın yapıldığı yere siyah çelenk bıraktı.

Seyit Rıza Meydanı’nda anma

Çemişgezek’teki anmanın ardından Dilaver Eren ve arkadaşları Dersim merkez Seyit Rıza Meydanı’nda ikinci bir anma gerçekleştirdiler. Anmada Dilaver Eren tarafından basın açıklaması yapıldı.

Vicdanlar kurşuna dizildi

Doğan’da yaşanan katliamda sadece bir baba ve iki kızının hayatını kaybetmediğini belirten Dilaver Eren, “Doğan’da katledilen bir insanlıktır. Doğan’da katledilen kadim bir gelenektir. Katledilen bir babanın bedeni soyuldu ve parmağındaki yüzük çalındı. O gece Dêsim’in evliyaları, ziyaretleri ve vicdanı kurşuna dizildi” ifadelerini kullandı.

Anmada Zazaca ve Türkçe yazılmış pankartlar açıldı.

‘Bu coğrafyada bir ilk gerçekleştirildi’

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Veli Kahraman’ın oğlu yazar Murat Kahraman, “DEZA-PAR’ın dik duruşunu ve samimi sahiplenmesi ayrıca takdire şayan bir davranıştır. Vahşet yerinde anmayı gerçekleştirerek, o coğrafyada bir ilki gerçekleştirdi. Amasız ve fakatsız yanımızda olan tüm güzel, vicdanlı ve duyarlı insanlara bir kez daha saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

DEZA-PAR’ın anma etkinliği ile beraber Dersim’de silahlı örgütler tarafından katledilen sivil vatandaşlar için ilk kez bir kurum anma programı gerçekleştirmiş oldu. İHD ve benzeri hiç bir kurum bugüne kadar Dersim’de örgütlerin sivillere yönelik katliamlarını anmadı.
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seven − 5 =

More in Dersim

To Top