Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

FDG’den Gülmez’e Destek

Diaspora

FDG’den Gülmez’e Destek

Yazar ve araştırmacı Mehmet Gülmez’e yapılan çirkin saldırı FGD tarafından kınandı.

Dersimnews.com – FDG Yönetim Kurulu üyesi Yazar- araştırmacı Mehmet Gülmez’e İsviçre’de yapılan saldırıyla ilgili yazılı açıklama yapan Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) saldırıyı kınadı.

FDG tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

KARANLIK ÇEVRELERİN PLANLARI BOŞA ÇIKACAKTIR

Federasyonumuzun Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Gülmez, bazı çevrelerce tahrik edilerek kullanılan bir kişi tarafından tehdit edilmiş, arkadaşımızın serinkanlı davranması sonucu olay ciddi bir boyuta varmadan atlatılmıştır. Bu çirkin davranışı şiddetle kınıyoruz,

İnsan adabıyla bağdaşmayan bu girişim karşısında gerekli yasal girişimler başlatılmıştır.

Federasyonumuz kurulduğundan bu yana Dersim üzerinde hesabı olan bazı karanlık çevrelerin iftira, karalama ve itibarsızlaştırma saldırılarına maruz kaldı. Özellikle bu alanda görev yapan birçok insanımız provokatif hedef haline getirildi. Zaman zaman FDG üyesi olmayan dürüst Dersimlilere de bu tür saldırılar yapıldı. Yöneticimiz Mehmet Gülmez, uzun zamandır provakatif karalamalarda karanlık çevrelerin esas hedefi olarak gösteriliyordu.

Federasyonumuz enerjisini karalama, iftira ve seviyesiz saldırılara değil, Dersim davası için harcamayı esas prensip olarak almaktadır. Saldırı ve tehditler karşısında da Dersimin binlerce yıllık tarihine yaraşır davranmış ve boyun eğmemiştir. Dersim Halkı, belli merkezlerden yürütülen bu hedef saptırma, iş yaptırmama ve Dersimin ana damarını kesmeye yönelik saldırıları iyi anlamış, federasyonumuzu hergün biraz daha ciddiyetle sahiplenmiştir. Dersim halkı için çalışan ve hiçbir gizli odağın ya da örgütün arka bahçesi olmayan federasyonumuz halkımızın haklı sevgisine nail olmuştur. Karanlık provakatif çevrelerin Federasyonumuz ve onun yöneticileri aleyhine yürüttükleri kara kampanya tutmadı tutmayacaktır. Bu çevreler hak ettikleri cevapları halkımızdan alacaklar. Federasyonumuzu bölmek için yürütülen uğursuz çalışmalar hezimete uğrayınca, kendisine “Dersim İnisiyatifi yaftası takan ama arkasında illegal örgütlerin yönlendirmesi bulunan bu grubun sürdürdüğü karalamaları ciddiye alıp cevap bile vermedik. Bu kesimin kışkırtma ve karalamaları fiili akla mantığa sığmaz iftiralar ve tehditlerle devam etmektedir. Söz konusu tehditçinin arkasındaki kışkırtmacaları ve emellerini iyi biliyoruz.

Mehmet Gülmez üç dönemdir FDG Yöneticisidir. Genel Sekreter, Genel Başkan Yardımcısı ve İtikat Divanı üyeliği yaptı. Kendi adına yazdığı yazılarda Dersimdeki karanlık cinayetlerin aydınlatılmasını talep etti. Son Yazısı Kureş Baba Dergahı’nın Dedesi seksen yaşında ki Baba İmam Hüseyin’in katledilmesini sorgulayan ve Haydar Koç ile Seyid Rıza’nın torunu Polat Ağa cinayetlerine de değinen bir yazıdır. Arkadaşımıza yönelik saldırının bu yazıdan sonraya denk gelmesi tesadüf değildir.

FDG Dersim halkının bağımsız tek temsilcisidir. Şiddeti prensip olarak red eden, legal meşru zeminde Dersim Halkının inancını dilini ve kültürünü yaşatma mücadelesi veren kurumudur. 2007 yılından beridir Dersim 38 soykırımının takipçisi olarak Devletin Dersime uyguladığı zulmü sorgulama kampanyası yürüterek önemli aşamaya getirmiştir. Bu çalışmada başta Sayın Hüseyin Aygün’n ve bazı Dersimlilerin katkılarını da elbette şükranla takdir ediyoruz.

FDG’nin davası Dersim’in yok edilişini engelleme ve tarihi zulümleri sorgulama mücadelesi iken, karanlık çevrelerin tehditleri, iftiraları ve karalamaları FDG’yi etkisiz kılıp Dersimin yokedilişine hizmetten başka görevi yoktur. Bu çevrelerin oyunlarından yılmayacağız, bağımsız Dersim çizgisinden asla taviz vermeyeceğiz.

Dersim halkının aydınları ve insan hakları savunucularını duyarlı davranmaya ve provokatif girişimleri planlayan karanlık odakları teşhir etmeye çağırıyoruz.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + fourteen =

More in Diaspora

To Top