Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

‘Dersim Anneannemin Kokusu’

Diaspora

‘Dersim Anneannemin Kokusu’

Yeni yazı dizimiz “FDG SÖYLEŞİLERİ”nin ikincisini Diren Heval Yeşil ile yaptık. İşte o söyleşi…

FDG SÖYLEŞİLERİ – 2

Dersimnews.comDiren Heval Yeşil, 1979 Almanya doğumlu olan Yeşil, Sol Parti’de aktiv siyasetle uğraşıyor. FDG’ye üyeliğini ve neden burada olduğunu, tamamen manevi duygularla açıklayan Yeşil, hala Almanya’da yaşamını sürdürmektedir.

FDG SÖYLEŞİLERİ-1 BÖLÜMÜ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 


Söyleşi: Haydar Karataş / Dersimnews Avrupa

 

“Dersim anneannemin Kokusu”

 

„…Seçildiğimi duyan arkadaşlarım çok sevindi. Yüzlerce mesaj aldım, onlar bilmiyordu benim aday olacağımdan. O kadar sevindiler ki, bütün akrabalarım, arkadaşlarım aradı. Telefonlar durmadı…“ Diren Heval Yeşil 

1979 Almanya doğumlusunuz, eğitiminizi bu ülkede aldınız, sanırım sol parti’de çalışıyorsunuz, ama biz sizi FDG’nin 4. kongre delegesi olarak gördük, sonra aday oldunuz ve yüksek bir oyla seçildiniz, neden Dersim, sizin için Dersim’i bu kadar anlamlı kılan ne?

Burada doğup büyümeme rağmen Dersim anlatılınca içimde bir özlem var… içimde orada olmak geliyor. Rahmetli anneannem bize ’38 i çok anlatırdı, o kültürle ve o tarihle büyüdüm ben… İlk Dersim’e gittiğimde çocuktum daha, o kadar sevdim ki oraları. Hele Munzur Baba’yı! Hiç unutmam Dersim’le ilgili annem’e şiir yazmışım ve sonuna anneme „beni Dersime götürdüğüne çok teşekkür ederim” yazmışım. O ziyarette anneme soruyordum, bu Munzur Baba bizim mi, Dersim bizim mi, bu köyler bizim mi? O kadar etkilenmiştim ki, hala akrabalarımız anlatırlar.

Kaç yaşlarınızdaydınız?

En fazla yedi yaşında filandım her halde.

Kaç kardeşsiniz?

Ailenin tek çocuğuyum.

Büyükleriniz size Dersim’i nasıl anlatırdı?

Eskiden hep anlatırlardı, ben dede torunuyum, benim için efsunlu bir şey oralar. Benim içimde büyük bir özlem, Dersim dediğinde anneannem, Düzgün Baba, Munzur onların kokusu duyarım. Üzülüyorum, Dersim artık eski Dersim değil, barajlar, doğanın yıkımı, beni çok üzer.

 Anneannenin kokusu sizin için ne ifade ediyor?

Anneannem on sene önce vefat etti. Hep bize ’38 anlatırdı, benim çocukluğumda onun çok önemli bir yeri var. O benim ikinci annemdi, ona dair bir özlem duygusu var, onun kokusu resmen aklıma gelir Dersim denince.

 Anneannize dair hatırladıklarınızdan bize biraz bahseder misiniz, nasıl biriydi, aklınıza neler geliyor?

Dua ederken hep Düzgün Baba ziyaretine seslenirdi, sorardım niye yapıyorsun diye, sizin için dua ediyorum derdi. Çıla dediğimiz mumu yakardı, o yaktığında hep yanına oturur onu izlerdim, kafamı omzuna koyardım.

 FDG yönetimine, neden aday oldunuz, sizin için bunun önemi ne?

Doğrusu, çoğu gençler dilimizi bilmiyor, her dili biliyoruz ama kendi dilimizi bilmiyoruz, kendi kültürümüzü öğrenmemiz gerektiğine inanıyorum. Ancak gençlere bunu taşımalıyız ki unutulmasın.

Seçildikten sonra arkadaşlarınızın tepkisi nasıl oldu?

Çok sevindiler, yüzlerce mesaj aldım, onlar bilmiyordu benim aday olacağımdan. O kadar sevindiler ki, bütün akrabalarım, arkadaşlarım aradı. Telefonlar susmadı.

Alman arkadaşlarınızın tepkisi nasıl oldu?

Onlara ben Dersim hep anlatıyordum. Hepsi çok mutlu.

Anneniz’in tepkisi nasıl oldu?

Çok etkilendi, ağladı da, gurur duyuyor. Kendisi zaten hep yanındaydı FDG’nin. Onun öyle mutlu olduğunu görünce, ne kadar doğru yaptığımı fark ettim.

 Bu toplumun yeni yüzü oldunuz, neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Gençlere ulaşmak, benim derdim bu. TV kanalımız, gazetemiz filan olsun istiyorum, benim gibi burada yetişmiş kültürümüzü bilmeyen var, biz de kendi programlarımızı yapmalıyız, Almanca ulaşmak lazım bunlara, çünkü Türkçe filan da bilmiyorlar çoğu..

Burada sol parti içinde çalışıyorsunuz, bir parti de çalışmak ile burada çalışmak arasında ne gibi farklar var?

Burası sadece Dersim, benim için anlamı bambaşka. Diğeri sadece bir parti, siyasi parti dediğiniz sosyal adaleti sağlar… Ben burada kültürümüzün hayat bulmasını istiyorum, burası benim bir parçam, anneannemin ruhuyla buluşuyormuşum gibi hissediyorum kendimi burada.

 Daha önce böyle çalışmalar yapan Dersim kurumları yok muydu?

Daha önce böyle bir şey yoktu. Tek tek dernekler vardı, ama ilk FDG derli toplu birşeyler yaptı. Bu biz yeni nesli de etkiledi.

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 18 =

More in Diaspora

To Top