Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersimlilerin Düğünü: 8. Dersim Kültür Festivali

Diaspora

Dersimlilerin Düğünü: 8. Dersim Kültür Festivali

8. Avrupa Dersim Kültür Festivaline sayılı günler kaldı. Dersimliler ve gerçek dostları 15 Haziran 2013`ü heyecanla bekliyorlar. Avrupa’da bulunan Dersimliler ve gerçek dostları, Cumartesi günü hep birlikte Gladbeck’ e, akmak için, sabırsızlıkla 15 Haziran’ı bekliyorlar.


15 Haziran’da, Dersimin yolu, Taksime doğru, Her yerde Direniş!

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu, 14 Gündür İstanbul’da devam eden, Taksim Gezi Parkı direnişçileri ile dayanışma içindedir!

 

8. Avrupa Dersim Kültür Festivaline sayılı günler kaldı. Dersimliler ve gerçek dostları 15 Haziran 2013`ü heyecanla bekliyorlar. Avrupa’da bulunan Dersimliler ve gerçek dostları, Cumartesi günü hep birlikte Gladbeck’ e, akmak için, sabırsızlıkla 15 Haziran’ı bekliyorlar.

Gladbeck şehri ve Gladbeck Alevi Kültür Merkezi, Dersim’in büyük düğününün coşkusunu yaşamak ve yaşatmak için, büyük bir heyecanla, 8.Dersim Kültür Festivaline hazırlanıyor.

Dersim in dağlarında süzülen su damlacıkları, çoğalarak önce derin vadilerdeki dere ve çaylara dökülür, yani Munzur ırmağıyla kucaklaşarak, Munzurun  uzun yollara düşmesine yol açar.
Onun asiligi ve kararlılığı, gün olur önüne çekilmek istenen bentleride yerle bir edeceğine olan inancım tamdır benim. 15 Haziran’da, her milliyetten, düşünceden, inançtan ve kültürden, dersim dostları Munzur olup, Ruhr havzasının güzel şehri Gladbeck’e akacaklar.

Görüştüğüm her Dersimli ve gerçek dersim dostu,  kendisini  o güzel, o Jaru Diyar memleketinin sevdasını, hayacanlı bir şekilde anlatıyorlar ve her şeye rağmen, dersimlilerin 15 Haziran’da Gladbeck şehrini, Munzur’un berraklığı ile dolduracaklarını söylüyorlar.

Münster şehrinden, Değerli büyüğümüz Kibar Teyzenin, 2 Haziran 2013’te YOL TV’deki ’’Venge Dersim’’ Programında 15 Haziran haykırışıdır, Dersim sevdası…

Saurland şehri, Menden’den Güzel insan Cafer Abimizin, onlarca  bilet satıp, onlarca insanı Gladbeck’e seferber edişidir Dersim sevdası…

Nişan gününü, Düğününü iptal edip Gladbeck’ e gelmek isteyen genç kızlarımızın ve erkeklerimizin, aşkıdır Dersim Sevdası…

15 Haziran’da gönüllü görev alan, 150 kişilik Hanımefendi ve Beyefendi arkadaşlarımızın yürekliliğidir, Dersim sevdası…

Alevi Kültür Merkezlerindeki gençlerimizin, ’’Festivalde size nasıl yardımcı olabiliriz’’ haykırışlarıdır, Dersim sevgisi…

AVRUPA DERSİM DERNEKLERİ FEDERASYONUNUN  KURULMASI, DERSİMLİLER İÇİN BÜYÜK BİR ŞANSTIR !

2006’da kurulan, Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonunun, değerli yöneticilerinin, tüm bileşenlerinin ve destek sunan herkesin ortak hedefi ve emeğidir, Dersim sevgisi ve  sevdasıdır…

Almanya’nın ve Avrupa’nın bir çok şehirlerinden Telefonlar ve E.Mailler dinmiyor. ’’Bizler nasıl yardımcı oluruz’’ veya ’’ne yapabiliriz’’ veya’’ Hamburg’tan, Köln’den, Berlin’den, München’de, İsvıcre’den, Stuttgart’tan vs. otobüsler nerden ve ne zaman kalkıyor ?’’ istek ve söylemleri, dinmiyor ve bitmiyor, İşte bu tavırdır Munzura musayıplık ve Dersim sevdası…

8′nci Festivalimiz de, daha da çoğalacağız. Böylelikle Dersimlilerin büyük birlikteliği gerçekleşecektir, yani Kibar Teyzenin ve Cafer Abinin,Zülfiye Ablanın, İbrahim Karaboğa’nın ve daha nice dersimlinin ve dersim dostlarının temenni ettikleri birliktelik.

Bir günlüğüne de olsa, Dersimlilerin büyük buluşması neden çok görülürkü, Dersimlilere ve gerçek dostlarına.

Dersimlilerin büyük düğününe herkes katkı sunarak, 15 Haziran’da Gladbeck’te tek yürek ve tek yumruk  büyük birlikteliğinin de ana temelidir.

Gözleri gören, kulakları duyan ve konuşabilen her kişi, şayet 3 maymunlara oynamıyorsa, o zaman şu gerçekleri her tarafta haykırması gerekir:

Örnek 1;  2008’de, Seyitlerimizin Mezarları nerede, kampanyası yine ilk defa Federasyonumuz (FDG) tarafından dillendirildi.

Örnek 2;  Dersim 38 Sözlü Tarih Projesi. Federasyonumuz bileşenlerinin  yaşlı çınarlarımızla, gecikmeli de olas, yapmış olduğu söyleyişler.

Örnek 3;  Yöneticilerimize,her türlü karalama ve iftira kampanyasına rağmen, şimdiye kadar yaşlı çınarlarımızla yapılan 350 tane Mülakat.

Örnek 4;  Dersim 38 soykırımından  tam, 73 yıl sonra başta Seyit Rıza olmak üzere, Dersim büyüklerinin idam edildigi Elazığ Buğday Meydanın da yaptığı basın açıklaması.

Örnek 5;  4 Mayıs Dersim Tertele gününde 73 yıl sonra her alanda katledilen Dersim’lileri anmak ve büyük katliamın yapıldığı Halvori Kayalığına gitmek.

Örnek 6;  Kendi diline, kültürüne, doğasına, inancına ve kendi insanına sahip çıkış.

Örnek 7;  ’’Munzur Darda’’ şiarıyla, Dersimi top yekün yok etmek için ve aynı zamanda 38’in bir devamı biçimindeki, Kültür ve Doğa soykırımı olan, dersimdeki barajlara karşı mücadele, Dersim’de Baraj ve HES istemiyoruz, şiarları hem Türkiye’de ve hemde Almanya’da yankılanması.

Örnek 8;  FDG’nin örgütlü çalışması sonucu ve Bağımsız dersim örgütlülüğü çizgisinden taviz vermemesi neticesinde, Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Dersim sorunundaki onurlu ve yürekli çıkışları.

Örnek 9;  Dersim sorununda ortaya çıkan olumlu durumu iyi değerlendiren ve ona göre de doğru adımlar atan Federasyonumuz, TBMM’ de kurulan dersim Alt Komisyonuna müdahil olmak istemesi.

Örnek 10;  2013 senesinde, 76.yılında dersim Tertelesi anmaları  Türkiye’de; Dersim’de, Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de, Bursa’da, Mersin’de, Adana’da ve Eskişehir’de, Yurtdışında; Almanya’nın 7 bölgesinde ayrıca Avusturya’da, İsviçre’de, Belçika’da, İngiltere’de, Fransa’da anmalarının yapılması, Federasyonumuzun çabası ve uğraşı sonucudur.

Örnek 11;  Federasyonumuz bileşenlerinin şabası ve desteği ile, 29 Nisan 2013’te Berlin’de ve 13 Mayıs’ta 2013’te NRW Parlamentosunda Dersim üzerine yapılan sempozyumlar ve Dersim Tertelesinin, Alman okul kitaplarına geçeceğinin, sevindirici haberi ve sözleri .

Bütün bu çalışmaları hiçe sayarak, boşa çıkarmanın mantığı ne olabilir ki! Olsa olsa dersimlilerin kendi davalarına sahip çıkmak için, örgütlenmesini hazmedememek, dersimlileri kimliksizleitirerek asimile etmektir. Yalancının mumu yadsıya kadar yanar ve sonra da söner gider, neden bunlar… Neden bu 3 Maymunlara oynamak… Neden… Neden… Neden…

Bu sorunun cevabını, insanım diyen ama aynı zamanda insanlıktan  bir nebze de olsa nasibini almış, kalbi sevgi dolu, her vicdan sahibi dostlarımızın taktirine bırakıyorum…

Çok  sevinçliyim, Çünkü 15 Haziran’da Gladbeck şehri dersimliler ve dostları ile dolup, taşacak ve Gladbeck’de saat 13.00 ten gece 23.00’e kadar Dersim ve Munzur yankılanacaktır…

Çok sevinçliyim, Çünkü 15 Haziran’da binlerce dersimli ve gerçek dostları, Gladbeck şehrinde, dersimi yaşayacaklar, yaşatacaklar ve soluyacaklar…

Çok sevinçliyim, Çünkü 15 Haziran’da tüm Canlar tek yürek, tek ses şiarıyla, Gladbeck’te CEM olacaklar…

Kalbleri sevgi dolu, tüm Canlarımıza çağrımdır !

Tüm bayanlarımız ve baylarımız, dersimin o güzel yöresel giysilerini giyerek, 15 Haziran’da Gladbeck’e gelsinler !

Tüm genç bayan ve erkeklerimiz, 15 Haziran’da Gladbeck’e gelerek, Ruhr havzası Gladbeck’te halaya dursunlar !

Tüm yaşlı çınarlarımız, dersime has giysilerini giyerek, dersimin düğününe gelip, halaya dursunlar!

Tüm dersim aşıkları ve Munzur sevdalıları, 15 Haziran’da Gladbeck’e akın etmeliler ve Gladbeck şehrini bir günlüğüne de olsa, dersimlileştirmelidirler !

Tüm dersimliler ve dostları, 15 Haziran’da Gladbeck’e gelip Dersimin güzel ve harika yöre yemeklerini tatmalıdırlar !

Tüm dersimliler ve dostları, 15 Haziran’daki Festivalimize davetlidirler…

Her Yer Taksim, Her Yer Dersim, Her Yer Direniş !

Taksim Gezi Parkı Derneği  Komite Üyeleri, 15 Haziran’da 2013’te, Gladbeck’te yapılacak Festivalimize davetliler !

 Her Yer Taksim, Her Yer Direniş! Şiarları ile, Munzur olup, Taksimleşip, Gladbeck’de buluşmak umudu ve dileğiyle…

 

FDG YK üyesi

İSMAİL YÜCEER

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
3 Comments

3 Comments

 1. Koo Sur

  12/06/2013 at 12:03

  Rınd ke Federasyonê Dersim (FDG) karo hewl keno, hama zon ho vira mekero, zon zof hewlo, zon en çiyo hewlo, teyna zon yê mao!
  Zon ho vira mekerê, zon, zon, zon.
  Gıraneni her daym, her waxt zonde vo!

  İyi ki FDG bu değerli çalışmaları yürütüyor.
  Dileğimiz dilimiz Zazaca´ya ağılık vermesidir. Zazaca kaybolmak üzere. Zazaca ön plana çıkmala, salonda, sokakta, standda, sahnede ağırlıklı Zazaca konuşulmalı.
  Zazaca´yı kendi ihmalkarlığımızdan dolayı bir iki türküye-şarkıya hapis etmeyelim, bir iki türkünün, değişin içine tutsak etmeyelim, onu özel çabalarla güçlendirelim, konuşalım, onunla bağırabilelim, utanmayalım, çekinmeyelim, o dedelerimizin en güzel armağanıdır, adı ne olursa olsun (Kırmancki veya Dımılki), onu sahne dili, salon dili, ev dili yapalım ve günlük hayatımızda gönlümüzdeki gibi yeri olsun, yeri sağlam olsun!

  Berxudar vê! Pil u khal vê! Wes u war vê!

 2. mamekiye

  12/06/2013 at 20:07

  bu FDG zazaca’nin telaffuz edilmesine bile tahammül edemez.

 3. Koo Sur

  19/06/2013 at 18:40

  Dersimlilerin Düğünü….
  yapıldı mı, yapılmadı mı?
  Yapıldıysa nasıl geçti? Bu sayfalarda hiç bir haber yok!
  Bir resim yok!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Diaspora

To Top