Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Berlin’de 4 Mayıs Dersim Anması Yapıldı

Diaspora

Berlin’de 4 Mayıs Dersim Anması Yapıldı

Berlin Dersim Kültür Cemaati ve Berlin Alevi Toplumu’nun organize ettiği 4 Mayıs Dersim Tertelesini anma etkinliğinde soykırım kurbanları anıldı.

4mayis-fdg-2014

Dersimnews.com – Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) üyesi Berlin Dersim Kültür Cemaati ve Avrupa Alevi Federasyonu (AABF) üyesi Berlin Alevi Toplumu- Cemevi’ nin güç birliği ile düzenlenen 4 Mayıs 1937/ 1938 Dersim Soykırımı’nı anma amaçlı panelimiz katılımcılardan büyük bir ilgi gördü.

Berlin Cemaati’nde düzenlenen bu panelimize 450’nin üzerinde insanımız katıldı.
Moderatörlüğünü Dersim Cemaati’nden Cemşi Balk’ın yaptığı Panel; Dede Seyit- Ali Çiçek’in Kıyımda ölenler için Kırmancki/ Zazaca diliyle yaptığı dua ve saygı duruşu ile başladı.

Berlin Dersim Kültür Cemaati adına Başkan Kemal Uzundağ ve Berlin Alevi Toplumu adına Ali Onur Fırat’ın selamlama konuşmalarından sonra panele geçildi.

4mayis-fdg-2014-1

Cemşi Balk; Dersm’de var olan tahribata ve Başbakan Erdoğan’ın sözde özür dilemesine ve devamında hiç bir adım atmamış olmasına özel vurgu yaptığı konuşmasından sonra sözü Celal Yıldız’a verdi.

Celal Yıldız; Dersim Soykıyımı’nın tarihi sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Dersim’de yaşanan Kızılbaş Soykırımında çoluk-çocuk, kadın ve yaşlıların ayrım gözetmeksizin yapılan bu insanlık dışı kıyıma hiç bir makul ve mantıklı gerekçe bulunamayacağını dile getirdi.

Dr. Hıdır Eren Çelik; Dersim Tertelesi’ne ilişkin siyasi yaklaşımlara ilişkin degerlendirmesinde, Dervlet politikasının, Dersim Soykırımı’nı inkar etme üzerine kurulduğuna vurgu yaparak, Devletin Dersim Kıyımı’nı “isyan”, “devlete başkaldırı” vb. gerekçeleriyle savunduğu, ve bu gerekçelerin gerçegi yansıtmadığını, asıl amacın Kızılbaş inancının Merkezi Dersim’i yok etmek olduğunu özellikle dile getirdi.
Son konuşmacı Sosyoloğ İmran Gürtaş ise, Dersim’de kimlik sorunu ve kimlik oluşumundaki etkenleri ele alan bir konuşma yaptı.

Sonra, katılımcılar düşüncelerini belirtti, sorular soruldu cevaplar verildi.
Kapanış konuşmasında Moderatör Cemşi Balk, Panelin hazırlanmasında başta Kemal Karabulut olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür etti.

Panelimiz, katılımcıların; Dersim konusunun açıklığa kovuşturulması ve tarihi gerçekliğinin üzerine oturtulabilmesi için bu tür panellerin daha sık yapılmasına ilişkin taleplerini dilr getirmeleriyle sonuçlandı.

Fograflar icin.
https://www.flickr.com/photos/cemevi/sets/72157644512450392/

Berlin 04.05.2014

Kemal Karabulut

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Diaspora

To Top