Home » Dersim » Diaspora » Köln’de Erdoğan protestosu

Köln’de Erdoğan protestosu

Sosyal medyada paylaşın

Köln’de Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu çağırısıyla toplanan onbinlerce kişi Tayyip Erdoğan’ı protesto etti.

 

Dersimnews.com / Köln – Miting için Almanya’nın Köln kentine giden Başbakan Tayyip Erdoğan, onbinlerce  kişinin katıldığı bir gösteriyle protesto etti.

Gezi’den Berkin Elvan’a, Soma’dan Uğur Kurt’a kadar pek çok konunun öne çıktığı Köln’deki Erdoğan karşıtı gösterilerde büyük bir hoşgörü hakimdi. On binler barışçıl bir şekilde yürüdü.

erdogan-koln-protest

 

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun düzenlediği gösteriye Almanya’nın hemen her kentinin yanı sıra Avrupa’nın pek çok ülkesinden de binlerce kişi katıldı.

 

koln-erdogan-protest2

Alman polisi Erdoğan’ı protesto etmek için Köln’de toplanan protestocuların sayısının 100 bini geçtiğini açıkladı.

 

koln-erdogan-protest

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) organize ettiği protesto mitingine Almanya’nın hemen her kentinin yanı sıra Avrupa’nın pek çok ülkesinden de katılım var.

Protestocular sık sık  “Katil Erdoğan”, “faşist Erdoğan” sloganı attı.

Protesto mitingi yerel saat 18.30’a kadar sürdü.

koln-erdogan-protest1

 

MİTİNGE 150 BİN KİŞİ KATILDI

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu tarafından organize edilen karşı protestolara, Düsseldorf, Bremen, Hamburg ve daha birçok büyük kentin Alevi Kültür Merkezleri ve derneklerinin yanı sıra yine Paris Alevi Kültür Merkezi ve Londra Alem Youth UK de katılım gösterdi. Yine Berlin Alevi Toplumu Cemevi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Demokratik İşçi Federasyonu, Özgürlük ve Dayanışma Almanya, Çarşı, KKP Almanya, Devrimci yol ve daha çok sayıda örgüt ve grubun katılımı oldu.

Mitingi düzenleyen tertip komitesi mitinge 150 bin kişinin katıldığını açıkladı.

 

koln-aleviler

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı, Genel Sekreteri, Yeşiller milletvekili,Yeşiller Avrupa parlamenteri söz alırken, en büyük alkışı, Türkiye Hatay’da ODTÜ’ye destek eylemlerinde hayatını kaybeden 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın annesi aldı. Atakan’ın annesinin, ‘Çocuklarımız için adalet istiyoruz‘ sözlerinde büyük bir alkış koptu.

Mitingde Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Sekreteri Melek Yıldız, Almanca bir konuşma yaptı. Alevilerin uğradığı ayrımcılığı anlatan Yıldız, ‘Cumhurbaşkanımız Joachim Gauck’un, Türkiye eleştirilerini destekliyoruz’ dedi.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat da Türkçe yaptığı konuşmada, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek, Alevilere ayrımcılık yapıldığını ve son dönem Gezi şehitleri, Berkin Elvan ve Uğur Kaya’nın öldürülmesinin altında farklı emeller olduğunu inandıklarına dikkat çekti.

Hüseyin Mat, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında Alevi işçilerin de hayatını kaybettiğini ancak devlet yetkililerinden kimsenin Soma yakınındaki Alevi köylerine taziye için gitmediğini söyledi. Mayıs ayında Alevilerin çok bedel ödediğini belirten Mat, hiç bir suçu olmayan ve Cemevi’nde bir cenazeye katılan Uğur Kurt’un öldürülmesinin hiç bir açıklaması olmadığını belirtti. Mat, ’31 Mayıs’ta 8 yiğidimizi kaybettk, Berkin Elvan’ı, Uğur Kayayı’yı kaybettik, unutmayacağız, unutturmayacağız‘ dedi.

koln-aleviler2

Konuşmaların ardından, miting de sona erdi ve katılımcılar evlerine dönmek üzere hareket etti, kalabalık gruplar da bir süre daha yürüyüşlerini sürdürüp, olaysız şekilde dağıldılar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + one =