Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Avrupa Dersim Örgütlenmesinin emektarlarından Ali Nikbay Hakka yürüdü

Diaspora

Avrupa Dersim Örgütlenmesinin emektarlarından Ali Nikbay Hakka yürüdü

Avrupa’da Dersim örgütlenmesinin oluşmasında büyük emekleri olan Ali Nikbay Hakka yürüdü.
Dersimnews.com – Bir süredir geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Almanya’da bir hastanede tedavisi süren Ali Nikbay 4 Aralık’ta Hakka yürüdü.

ali-nikbay1

Ali Nikbay

Ali Nikbay, Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu’nun kurulmasında ve gelişmesine büyük emekler vermiş, Dersim’in dili, kültürü ve inancının yaşatılması için büyük çabalar sarf etmişti.

Ali Nikbay, memleketi Dersim’de toprağa verilecek.

Nikbay’ın ölümünün ardından FDG Eş Başkanları Leyla Gündüzkanat ve Nurettin Aslan bir yazılı açıklama yayınladılar.

O açıklama şöyle:

“DERSİM’İN BÜYÜK DEĞERİ ALİ NİKBAY’I KAYBETTİK

Güzel insanlar dünyayı terk ederek gidiyorlar bir bir. Giden her değer ile kaybeden Dersim oluyor. Geçen hafta Cumartesi günü Dersim davasının önemli emektarlarından Mehmet Yıldız’ı yıldızlara yolculamanın acısı içindeyken, bir hafta sonra yine gün Cumartesi, yüce çınar büyük insan Dersim’in büyük değeri yol arkadaşımız Ali Nikbay’ı yıldızlara yolculuyoruz.
İnsan vardır doğar yaşar ve arkasından iz bırakmadan ölür gider. Ali Nikbay, arkasında büyük, derin ve unutulmaz izler bırakarak aramızdan ayrıldı.
O, Dersim’in değerlerinden hiç kopmadı. Yaşamını Dersim ile birleştirerek bulunduğu her alanda Dersim’in dili olup kulaklara doldu. O dağların değil, dağlar onun seviyesine yükseldi.

ali-nikbay2

Kültüründen, inancından, dilinden taviz vermeden Dersim’in bütün değerlerini özünden toplayarak Dersim olup yaşamın içine aktı. Karamsarlığa yer vermeden, yaşam olup insanlığın yüreginde yerini aldı.
Çağrısı vardı Dersimlilere…
“Dersim’in değerini bilin. dünyada başka Dersim yok. Dersim, Xızır’ın diyarıdır. Eğer Dersim’e sahip çıkmaz yitirirseniz, Xızır’ınız ile birlikte insanlığınızı da yitirirsiniz.”

Ali Nikbay, söylediklerine sahip çıkarak Dersim örgütlülüğü içinde yerini alıp gece gündüz demeden çalışarak Bochum derneğimizin kurulmasının başını çekerken, Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu’na girerek Dersim davasını uluslararası taşınmasının öncülerinden oldu.
“37-38 Son Tanıklar Göçmeden Uzat Elini” adı altında Dersim Sözlü Tarih Projesi’ne emek vererek önemli katkılar sundu.
Kırmanciye (Zaza) dili kaybolmasın diye Dersim’li gençlere kaybolan ana dillerini öğretti.

Kültürüne önemli katkılar sundu. Dersim folkförünü Avrupanın çeşitli alanlarına taşımayı başardı.
Sözün kısası, Dersim davasını nakış nakış ören öncülerinden oldu.
Ali abimiz, sen giderken hüzne boğdun bizi. Ali abimiz olarak yüreğimizin en derin yerine koyduk seni. Munzur Dağları’nın boynu bükük. Dilimizi, inancımızı, kültürümüzü yetim bıraktın.
Varvare halayımız başsız kaldı.

Ama bilki Ali Abimiz, seni yaşatacağız. Seni yaşatmanın Dersim davasına daha sıkı sarılıp yükseltmesinden geçtiğini biliriz. Sana söz Abimiz, daha çok çalışarak sen olacağız. Seni Dersim’in kutsal topraklarına yolcularken, orada buluşmak üzere şimdilik güle güle sana Ali abimiz.
BİLKİ DAĞLAR SENİN SEVİYENE ULAŞMAYA MECBUR.”

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu adına,
Eş başkanlar Leyla Gündüzkanat, Nurettin Aslan

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − 3 =

More in Diaspora

To Top