Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Zini Katliamı Meclis’e Taşındı

Dersim

Zini Katliamı Meclis’e Taşındı

Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, 1938 yılında 97 kişinin kurşuna dizildiği Zini Gediği Katliamı’nı meclise taşıdı.

Dersim News/Dersim- Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, TBMM’de, “Zini Gediği Katliamı Dosyası” konulu basın toplantısı düzenledi.

Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün konuyla ilgili mecliste düzenlediği toplantıya davanın avukatılarından Cihan Söylemez, Zini katliamı mağdurlarının çocukları Canpolat Yakar, Kadriye Çetinkaya, SHP Erzincan eski milletvekili Ali İbrahim Tutu ve İbrahim Aktaş katıldı.

Basın toplantısında, 73 yılının sararmış fotoğrafları gösterildi.  19. Dönem SHP Erzincan Milletvekili Ali İbrahim Tutu, dedesinin fotoğraflarını gösterdi.

Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Zini Gediği’nde 1938 Ağustosunda 97 kişinin günahsız yere öldürüldüğünü belirterek, “Savcılık, Zini Gediği’ne gitmeyi reddetti. Savcılık görevini yapmadı. Bütün partiler işbirliği yapmalı. Ben de buna Dersim milletvekili olarak katkı vermeye hazırım” dedi.

“Meseleyi Parlamento Çözmeli”

Hükümetin Dersim ile ilgili herhangi bir adım atmadığını belirten Aygün, “Köy isimlerini iade etmeyi Kürt açılımı çerçevesinde kabul eden hükümetin Dersim ismini bile vermeyi yanaşmaması gerçekten düşündürücüdür. Ama bu mesele hükümeti de aşıyor. Parlamentonun çözmesi gereken mesele. CHP’nin de bir ucundan muhakkak katkıda bulunması gerekiyor. Bütün partiler işbirliği yapmalı. Ben de buna Dersim milletvekili olarak katkı vermeye hazırım” dedi.

“Babamın Mezarını Arıyorum”

Canpolat Yakar ise konuşmasında, “Babamın, arkadaşlarımın hakları geri iade edilirse babam mezarında rahat eder. Benim aradığım babamın mezarı. Suçsuz yere babam ve arkadaşları kurşuna dizildi” dedi.
Gözyaşlarına boğulan Yakar, ağıt yakılan ünlü dizeyi okudu:  Zini’den Zini’ye atlayamadım. Kıvrıldı terazim tartılamadım. Zalim tetik (katliam yaptığı  söylenen komutan) senin elinden kurtulamadım.

“Anıt Mezar Yapılsın”

Basın toplantısına katılan Kadriye Çetinkaya da, “Zini Gediği’nde öldürülen dedelerimizin haklarının iadesi için bazı girişimlerde bulunacağız. Onların suçsuz yere öldürülmelerinin kabul edilmesini istiyoruz. Kendilerine bir anıt mezar, üzerlerinde isimlerin olmasını istiyoruz. Dedelerimizin üzerlerine toprak atılsın istiyoruz” dedi.

“Dersim Arşivleri Açılsın”

İbrahim Aktaş ise, “Dedemin biri Zini Gediği’nde öldürüldü. Cumhurbaşkanı’na dilekçe verdik, Dersim’de yapılan katliamların Zini Gediği’ndeki katliamın ortaya çıkarılması için. Dedemin mezarını istiyorum. Arşivlerin açılmasını istiyorum” dedi.

“Empati Kurun”

SHP eski Erzincan Milletvekili Ali İbrahim Tutu da dedesinin fotoğraflarını gösterdi ve Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şu çağrıyı yaptı:

“Bu siyasi bir olay değil. Bu TBMM’nin olayı. Bu konuda empati yapsınlar. Bu taleplerimiz karşısında duyarlılık göstersinler. Her yıl Anzaklar geliyor, mezarları ziyaret ediyor, yaşanan savaşa rağmen ama benim dedelerim Rus savaşına katılmış, bu ülkenin yurttaşı ama benim dedelerime 2 metrekare toprak parçası çok görülüyor. Bu insanlık dışı bir uygulama, bundan da utanç duyuyorum Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı üyesi olmaktan.”

“AİHM’e Taşıyacağız”

Davanın avukatlarından Cihan Söylemez, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’na 9 Eylül 2011 tarihinde bir müracaatta bulunduklarını belirterek, “Müracaatımız toplu mezarların açılması ve naaşlar üzerinde DNA tetkiki yapılıp ailelere naaşının teslimini içeriyordu. Geçen hafta Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı bu konuda takipsizlik kararı verdi” dedi.
Bu konuda hukuki mücadeleyi yürüteceklerini belirten Söylemez, “Ulusal yargı organlarında çözümleyemediğimiz noktada AİHM’e taşıyacağız” dedi.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
3 Comments

3 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × five =

More in Dersim

To Top