Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Tertelê Dersim’i Ho Vira Nekemê

Dersim

Tertelê Dersim’i Ho Vira Nekemê

15 Kasım 1937 tarihinde Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilen Dersim Önderleri için Mamekiye’de anma yapıldı. İdam edilen ve katledilen Dersimliler için mumlar yakıldı, dualar edildi.
Dersim News/ Mamekiye – Seyit Rıza ve arkadaşlarını anmak için saat 12.30 da sanat sokağında bir araya gelen kitle “ TERTELE DERSİM’İ HO VİRA NEKEME” pankartı arkasında Seyit Rıza meydanına doğru yürüye geçti. Yürüyüşte, idam edilen Dersim önderlerinin resimleri taşındı.

Seyit Rıza heykelinin bulunduğu meydana gelen kitle  Seyit Rıza ve Dersim Önderleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Saygı duruşunun ardnan  Dersim Kültür Derneği  Başkanı Ali Mükan tarafından basın açıklaması okundu.

Mükan konuşmasunda; ”15 Kasım 1937 günü Dersimin ileri gelenleri Şubat 1935 de parlamentoda çıkarılan Tunceli Kanunu gereği tutuklanarak sonucu önceden belli bir yargılamadan sonra Elazığ meydanında asılarak idam edildiler. Mezar yerleri dahi belli olmayan Dersim halk önderlerine karşı işlenen bu cinayet insanlarımızın belleğindedir ve kanayan bir yaradır”.dedi.

Dersim 38 Soykırımdır

Mükan açıklamanın devamında ise; “bu suça planlama ve uygulama safhalarında iştirak etmiş, destek vermiş her kim olursa olsun, Dersim’de bunlar adına dahi iş tutmakta olan aşiretçi-devşirme zevat da dâhil olmak üzere, tüm öğeler teşhir edilip insanlık huzurunda lanetlenmedikçe yüzleşmeden bahsedilemez. Dersim 38 soykırımını her fırsatta lanetlemek, acılarımıza sahip çıkmak ve dersimi çapraz saldırılara karşı korumak demektir” ifadelerine yer verdi.

Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan, Dersimlilerin taleplerinin;
“Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmması, Dersim isminin iade edilmesi, Dersim halkından özür dilenmesi,
Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklanması, Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük,
Munzur’daki baraj projeleri iptal edilmesi” olduğunu vurguladı.

Basın açıklamasının ardından idam edilen Dersim Seyitleri ve katledilen onbinlerce Dersimli için çılalar (mum) yakılıp dualar edildi. Açıklamaya Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin’de destek verdi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − 5 =

More in Dersim

To Top