Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim Katliamını Bu Kez Askerler Anlatacak

Dersim 38

Dersim Katliamını Bu Kez Askerler Anlatacak

Dersim tartışmalarının başlamasının nedenlerinden biri olan ‘Dersim’in Kayıp Kızları’ filminin ikincisi geliyor.

Dersim tartışmalarının başlamasının nedenlerinden biri olan ‘Dersim’in Kayıp Kızları’ filminin ikincisi geliyor. Birinci filmin etkilerinin hala sürdüğünü ve yıllardır konuşulmayan Dersim katliamının konuşulmasını, tartışmasını sağladığını belirten yapımcı Kazım Gündoğan, ikinci filmin yeni tartışmaları da gündeme getireceğini anlattı. Film için çalışmalara ve araştırmalara başladıklarını anlatan Gündoğan, “Birinci film 2010 yılında vizyona girdi ve belgesel bir film olmasına rağmen çok ilgi gördü, çok tartışıldı. 70 yıldır yok sayılan, yasaklı sayılan Dersim meselesine bu filmden bir giriş yapalım diye düşündük ve girişin ötesinde bir şey yarattık. Şimdi sıra konunun bütününü anlatmakta” diye konuştu.Gündoğan, “İlk filmde tanıkların ve mağdurların öykülerini dile getirdik şimdi de mağdurlarla birlikte o sürece katılmış askerler, subaylar ve onların çocukları anlatacaklar. Öldürülenler ve öldürenlerin çocukları torunları biraraya gelecek” dedi.

Dersim’de olan askerlerin izlerine ulaşmanın ve onlarla konuşmanın da zor olduğunu dile getiren Gündoğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Askerlerle konuştuğumuzda tepkileri çok farklı. Karadenizli bir asker amcayla konuştuk 4 yıl orada askerlik yapmış o dönem yazdıkları mektuplar var. O askerlerin nasıl eğitildiğini hangi mantıkla eğitildiğini insanı katletmenin nasıl duygu ve motivasyon olduğunu öğrenmek için ona sorular sorduk. Mesela Dersim’e gitmeden önce Dersim diye bir yer biliyor muydunuz diye ya da oraya gittiğinizde size orayı nasıl anlattılar dedik. Verdiği yanıtlar şöyleydi; ‘Bilmiyorduk bizi askere aldıklarında burada Kızılbaşlar var onlar din düşmanı, dinimizin emrettiği bir şey var ‘yedi kızılbaşı öldüren cennetliktir’ diye. Bize bunu söylediler. Biz gittik insanlar yoksulluktan ölüyor, evlerini yaktık, hiçbir şey bırakmadık. Bir kısmı soğuktan öldü. Geride kalanların derelere doldurduk öldürdük şöyle yaptık öldürdük.’ Dersim’i sadece bu travmayı yaşaşan kesimlere değil, herkese anlatmak ve yaraların sarılmasını amaçlıyoruz. Atılacak adımlar çok önemli.”

(Meltem Günay – Vatan)

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim 38

To Top