Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’de Tertele Kurbanları Anıldı

Dersim

Dersim’de Tertele Kurbanları Anıldı

Dersim Tertelesi 75’inci yıldönümünde beyaz giysili, elleri bağlı ve çıplak ayaklı yürüyüşle protesto edildi. Terteles sırasında ölenler için öldürüldükleri yer olan Gole Çetu Mevkii’nde mumlar ve ağıtlar yakıldı.

 

Dersimnews.com/Dersim – 4 Mayıs Dersim Tertelesini Anma günü nedeniyle Dersim’de  yapılan anmada soykırım kurbanları için mumlar yakıldı, dualar edildi.  Dersim merkezde FDG ve Dersim Kültür Derneği tarafından iki ayrı anma yapıldı.  FDG tarafından organize edilen 4 Mayıs  anması Cemevi’nde gerçekleştirildi.

Anmaya Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Hüseyin Mat,  FGD Genel Başkanı Yaşar Kaya da katıldı. Anmada soykırımda hayatını kaybedenler için mumlar yakıldı dualar edildi, niazlar dağıtıldı. Dersim Halk Ozanı Sılo Qız Dersim 38 üzerine ağıtlar söyledi.  37-38 Dersim Tertelesi’nde hayatını kaybedenlerin anısına Munzur ve Pülümür nehrinin birleştiştiği yer olan Gole Çetu’ya karanfiller bırakıldı.

BEYAZ ENTARİ ÇIPLAK AYAKLA YÜRÜYÜŞ

Diğer anma ise  Dersim Kültür Derneği tarafından gerçekleştirildi. Akşam saatlerine doğru Seyit Rıza Meydanı’ndan Gole Çetu’ya yüründü.  Anmada Dersim Katliamı sırasında askerler tarafından gözaltına alındıktan sonar elleri ve ayakları bağlanarak öldürülme götürülen insanların canlandırıldığı ve yüzlerce  kişinin katıldığı yürüyüş düzenlendi. Seyit Rıza Meydanı’nda başlayan sessiz yürüyüşün ön saflarında erkek ve kadınlar beyaz entariler giyip, elleri bağlı, çıplak ayakla yürüdü. Dersim 38’de binlerce  insanın katledildiği yer olan Gole Çetu’ya  kadar yürüyüşün ardından bölgede ölenler için mumlar yaktı.

Dersim Kültür Derneği Başkanı Ali Mükan, 1937-38 yılında Dersim de yaşananların bir insanlık suçu olduğunu söyledi. İnançları, kültürleri ve kimlikleri farklı olduğunu için onbinlerce insanın kurşunlanıp, uçurumdan atılarak, gaz mağaralarında zehirlenerek öldürüldüğünü söyleyen Mükan, şöyle dedi

Aileleri yok edilen, kız çocuklarına ganimet gibi el konuldu. Kimi yerde çocuklarımıza bir kurşun bile reva görülmedi ve kafaları odunlarla patlatılmak suretiyle yok edildiler. On binlerce insanımız da sürgün edilerek topraklarına dönüşleri kanunla yasaklandı.1937-38 yılında Dersim’de yaşananlar, nereden bakılırsa bakılsın, en hafif tabiriyle bir insanlık suçudur, bir soykırımdır. Zira burada insanlık ailesinin devreden bir mirası, bir ferdi olarak Dersim kimliği yok edilmek istenmiştir. Bu minvalde, bu hakaret sadece Dersim’e karşı değil, tüm insaniyete karşı yapılmıştır.Bu nedenle Dersim 38’e sahip çıkmak, kim olursa olsun, akıl ve vicdan sahibi hiç kimsenin kaçınamayacağı bir vazifedir.Bizlere devreden bu mirası layıkıyla sahiplenmek, onu ağırbaşlılıkla taşımak, gururla yeniden üretmek hepimizin insan olmaktan kaynaklanan bir ödevidir. Yıllardır saklanan, yasaklanan, unutturulan Dersim meselesi beklenmedik bir zaman ve tarzda gündeme getirildi. Ancak bilhassa iktidar partisi tarafından yüzleşme ve açılım ibareleri altında başlatılan sürecin neticesi ortadadır. Halkımız nazarında kısmi bir beklenti yaratmış olsa da burada, maalesef, samimiyet, acıları paylaşma, empati kurma yoktur, onun yerine şark kurnazlığı vardır, yaralarımızı siyasete alet etme vardır. Bu yaklaşım gayri ahlakidir, reddediyoruz. Dersim soykırımının baş sorumlusu konumundaki CHP’nin bugün dahi bu vahşeti sahiplenen tutumu yürek paralayıcıdır.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. sixo

    06/05/2012 at 23:04

    Biz DERSIMLILER bir seyle gurur duymamiz lazim ,osmanlilar tam avrupaya kadar geldiler her topragi iskal ettiler ,avrupada viyana kapilarina dayandilar.ama biz DERSIMLLERIN TOPRAGINI isgal edemediler,dedelerimiz soylu bir direnis gosterdi, ancak bizi oswmanli oyunlariyla kandirararak,ataturkun CHP sini basini cektigi ,tilki oyunu misasli yigidimiz SEYIT RIZAYI OYUNA GETIREREK KATLETTILER:: DOSTCA DAVET ETTILER VAHSICE KATLETTILER:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 − 1 =

More in Dersim

To Top