Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

FDG, DOM Kilisesi Önünde Dersim Soykırımı Anması Yapacak

Dersim 38

FDG, DOM Kilisesi Önünde Dersim Soykırımı Anması Yapacak

FDG, 4 Mayıs Dersim Soykırımı’nı Anma Günü’nde tarihi DOM Kilisesi önünde anma yapacak. 


Dersimnews.com/Köln
– Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) 4 Mayıs Dersim Soykırımını Anma Günü’nde  Dersimde katledilen on binlerce masum sivil insanı anmak için 4 Mayıs 2013”te DOM Kilisesi’nin anma töreni yapacak.

FDG’ tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

Tek ırk, tek dil, tek mezhep yaratmak isteyen zihniyet; Dersim halkına karşı yıllarca sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarını, 1937-38’de tam bir soykırıma/Terteleye dönüştürdü. 1937-’38; Dersimin tarihsel, kültürel ve tüm toplumsal varoluş nedenleriyle birlikte, Alevi-Kızılbaşların imha tarihidir. Dersim 38 Tertelesi’nde katledilen insanların anıları önünde saygı ile eğilirken, devlet yetkililerini bir kez daha kendi karanlık tarihleri ile yüzleşmeye çağırıyoruz.   TC Başbakanı Erdoğan, her ne kadar Kılıçdaroğlu’na karşı politik bir manevra gereği, 23 Kasım 2011 tarihinde Dersim halkından özür dilemesine rağmen bu güne kadar adımlar atmadı.  Dersimde operasyonlar ve bombardıman devam etti. Köylerinden 1994-95 yıllarında zorla göçertilen dersim köylülerinin, köylerine geri dönüşleri sağlanmadı. Baraj ve HES’lerin yapılması devam etti.  Dersimli fişlenmeye devam edildi. İktidarın yaptığı ‘’Alevi, Romen, Ermeni ve Kürt açılımları’’ nın hepsi de sözde kaldı, tıpkı Dersim Soykırımı bağlamında yaptığı ‘’özürün’’ sözde kaldığı gibi.

dersim38-Dom-Kilisesi-onuSayın Başbakan Erdoğan, Sayın Cumhurbaşkanı Gül, 76 yıldır kapanmayan Dersim 1937-38 yarası daha ne kadar kanamaya devam edecek? Dersim’in Çığlığını duyun. Dersim halkının taleplerini görmezden gelmeyin ve özür’ün gereklerini yerine getirecek somut adımlar atmanızı bekliyoruz. Dersim 1937-38 Tertelesi ile yüzleşmenin gereklerini yerine getirin, Dersim’in Çığlığına kulaklarınızı kapamayın.

Bir çağrımız da Almanya Başbakanı Sayın Merkel’e olacak: Sayın Merkel bugün Almanya’da tahminen 200 bin Dersimli yaşamaktadır. Bunların çoğunluğu sizin de vatandaşınızdır.  Politik baskılardan kaçıp ülkenize sığındılar. Bize yaşama olanağı sağlamakla uluslar arası hukukun ve insan haklarının bir gereğini yerine getirdiniz. Almanya kendi tarih ile yüzleşme ve gereğini yerine getirme konusunda dünya’ya örnek bir ülkedir. Bu bağlamda 1937-38 yıllarında Dersim’de yaşanan büyük felakette yaşamlarını kaybedenlerin anması için yapacağımız 76. yıldönümü anmasında sizi de aramızda görmek istiyoruz.

Demokrasi‘den, insan haklarından, insan sevgisinden ve adaletden yana olan herkesi, bu acılı günümüzde, 4 Mayıs’ta Köln DOM Kilisesi önünde aramızda görmek istiyor, tüm vicdan sahibi insanları yanımızda olmaya çağırıyoruz. Dersim’in Çığlığına bir ses de siz verin!

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG

Sosyal medyada paylaşın
        
   
3 Comments

3 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + two =

More in Dersim 38

To Top