Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim’in Kayıp 2 Kızı Hollywood’da

Dersim 38

Dersim’in Kayıp 2 Kızı Hollywood’da

Babanın ömrü yetmedi TBMM arıyor.. Dersim’in kayıp kızları ABD’de aranıyor.

Dersim Alt Komisyonu ‘kayıp kızlar’ Sakine ve Şemse’nin izini ABD’de arıyor. Kızları ‘himayesine’ alan Piyade Yarbay Münip Kemal Yılmaztürk’ün oğlu ve torunu halen ABD’de yaşıyor. ‘Torun’ ABD’li vücut geliştirici ve film artisti John Turk.

TBMM Dilekçe Komisyonu’nun bünyesinde kurulan Dersim Alt Komisyonu ‘kayıp kızlar’ olarak bilinen Sakine ve Şemse’nin izini ABD ’de aramaya başladı. İddiaya göre kızları ‘himayesine’ alan Piyade Yarbay Münip Kemal Yılmaztürk’ün oğlu ve torunu halen ABD’de yaşıyor. ‘Torun’ ABD’li vücut geliştirici ve film artisti John Turk.

john-turkMilliyet Gazetesi’nde yer alan haberine göre Erdal Karakoç isimli vatandaş, Dersim Alt Komisyonu’na başvurarak hayatı boyunca kızları Sakine ve Şemse’yi arayan ancak bulamayan babası İsmail Koç’tan edindiği bilgileri aktardı. Komisyon da Erdal Karakoç’un iddialarını araştırmaya karar verdi. İddiaya göre 1938 Dersim katliamının ardından Sakine ve Şemse bölgede görev yapan Piyade Yarbay Münip Kemal Yılmaztürk tarafından “himayeye” altına alındı ve gerçek aileleri ile bağlantıları kesildi.

Radikal’in edindiği bilgiye göre Erdal Karakoç, Dersim Alt Komisyonu’na Münip Kemal Yılmaztürk’un oğlunun soyadını değiştirerek halen ABD’de yaşayan Oğuz Türkyılmaz olduğunu ifade etti. Oğuz Türkyılmaz’ın oğlu, yani Dersimli iki kız kardeşi ‘himayesine alan’ Piyade Yarbay Münip Kemal Yılmaztürk’ün torunu ise ABD’li model, vücut geliştirici, antrenör ve aktör John Turk. Alt Komisyon, Dışişleri Bakanlığı’na yazı yazarak, Oğuz Türkyılmaz ve John Turk’ün bulunmasını istedi. Yazıda, Karakoç’un iddialarına yer verilerek, Washington D.C. ve Chicago’daki büyükelçilik veya konsoloslukların arşivlerinde gerekli araştırmanın yapılması, aranan kişilerle iletişime geçilmesi istendi. John Turk, Batman ve Mortal Kombat filmlerinin yanı sıra Prison Break dizisinde de rol almıştı.

BABA VASİYETİ

Dersim katliamı sırasında Ovacık’ın Kozluca Köyü’nde yaşayan Koç ailesi, Hozat’a gitmek için Munzur Dağı’na doğru yola çıktı. Karanlıkta askerlerin arasına düşen ailenin, 4 yaşındaki kızı Sakine ve 6 yaşındaki kuzeni Semşe, asker ateş açınca kayboldu. Bir süre sonra Ovacık’a dönüp kızlarını arayan baba İsmail Koç’a kızlarının asker tarafından götürüldüğü söylendi. Manisa’ya sürülen ve köyden çıkma yasağı olan baba Koç, dönemin Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’a telgraf çekerek kızlarını bulmak için yardım istedi. TBMM Dilekçe Komisyonu’nun ulaştığı belgeye göre, dönemin Genelkurmay Başkanı Çakmak çocukların bulunması talimatını verdi. İçişleri Bakanlığı 1941’de çocukların yerini buldu. Baba İsmail Koç’a verilen izin belgesinde Sakine’nin İstanbul ’da yaşayan yarbay Münip Yılmaztürk’ün himayesinde, diğerinin ise Zonguldak’ta olduğu bilgisine yer verildi. Baba hayatı boyunca kızları aradı ancak bulamadı. Kızları bulmasını oğluna vasiyet ederek 1994’de vefat etti.

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 5 =

More in Dersim 38

To Top