Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Kemal Kılıçdaroğlu Hay Way Zaman’ın Galasına Katıldı

Dersim 38

Kemal Kılıçdaroğlu Hay Way Zaman’ın Galasına Katıldı

Dersim 38’i anlatan “Hay Way Zaman” belgeselinin Ankara galasına Dersim Katliamının mağdurlarından biri olan  Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Hanım’la beraber katıldı. 

Dersimnews.com – Yönetmen Nezahat Gündoğan ve yapımcı Kazım Gündoğan’ın Dersim Katliamını konu alan ve 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Film dalında Jüri Özel Ödülü kazanan “Hay Way Zaman” belgesel filminin Ankara galası yapıldı.

 

kemal-kilicdarolu-emos-gulver

Kemal Kılıçdaroğlu Dersim’in Kayıp Kızları’ndan Emoş Gülver ile uzun uzun sohbet…

KILIÇDAROĞLU, GALAYA EŞİYLE KATILDI

kilicdaroglu-hay-way-zaman-belgeselini-izledi

Kemal Kılıçdaroğlu, Selvi Kılıçdaroğlu ve Emoş Gülver

Devlet Tiyatroları Küçük Tiyatro Sahnesi’nde yapılan galaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP İzmirMilletvekili Mustafa Balbay, CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile bazı milletvekilleri, yazarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Belgeselde hikayesi anlatılan Emoş Gülver

Belgeselde hikayesi anlatılan Emoş Gülver

FİLMDE ÖYKÜSÜ ANLATILAN GÜLVER: KATLİAMDA ANNE BABAMI GÖTÜRDÜLER

Filmde öyküsü anlatılan 83 yaşındaki Emoş Gülver, gala öncesi gazetecilerin soruları üzerine, belgesele gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gülver, “Katliamda anne babamı götürdüler. Ben kaçtım, çalının altına saklandım kurtuldum. Bir subay aldı beni evlatlık olarak, onlarla yaşadım. Katliamda yanımda ağabeyim vardı yaralıydı, o da düştü öldü, kimsem kalmadı. Bir subay aldı beni oradan. O zaman 5 yaşındaydım, o subay ailesi büyüttü beni” diye konuştu.

Filme ilişkin mesajının sorulması üzerine de Gülver, “Bir daha böyle bir katliam olacağını tahmin etmiyorum, bunun için bir şey diyemem. İnsanları böyle çoluk çocuk, kadın, gebe, hepsinin katliamını gördüm” ifadesini kullandı.

hay-way-zaman-ankara

YÖNETMEN GÜNDOĞAN: BU FİLMİ YAPMASAYDIM UTANÇ İÇİNDE KALIRDIM

Yönetmen Nezahat Gündoğan, filmin Ankara galasından büyük bir heyecan duyduklarını ve filme yoğun bir emek verildiğini söyledi.Gündoğan, “Eğer bu filmi yapmasaydım bir yanım çok eksik kalırdı, hatta utanç duyardım. Çünkü duyduğum, gördüğüm, bildiğim bir konuyu bir ürüne dönüştürmemek ve onu en geniş kesimle paylaşmamak, insanlığa mal etmemenin utancını yaşardım. O yüzden şimdi en azından huzurluyum bu boyutuyla ” diye konuştu.

Yapımcı Kazım Gündoğan da tarihsel ve toplumsal dertleri sinema filmlerine aktarmaya çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Muradımız yaraları kanatmak değil, yeni yaralar açmak hiç değil, muradımız karanlık zihniyetlerin açtığı ve kapanmamış yaraları görünür kılmak ve onları onarıcı adaletin bilincinde ileri taşımak ve onarmak. Muradımız bu karanlık zihniyetin yarattığı akıl tutulması ve vicdan körelmesine ışık tutması, toplumsal belleğin oluşmasına katkıda bulunmak. Bu filmi yaparak çok üzüldük ve çok acı çektik.”

GÜLVER’İ AYAKTA ALKIŞLADILAR

Hay Way Zaman belgeseli öncesi Anadolu Quartet Grubu, Dersimağıtlarıyla bir dinleti sundu.  Daha sonra filmin gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından filmde öyküsü anlatılan Emoş Gülver sahneye çıkarak izleyicileri selamladı. Kılıçdaroğlu ve eşinin yanı sıra diğer davetliler, Gülver’i ayakta alkışladı.

Yazar Sema Kaygusuz’un sunumunu yaptığı gala da Anadolu Quartet müzik dinletisi verdi.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − seven =

More in Dersim 38

To Top