Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim Seyitleri için Elazığ Buğday Meydanı’nda Anma Yapıldı

Dersim

Dersim Seyitleri için Elazığ Buğday Meydanı’nda Anma Yapıldı

15 Kasım 1937’de Elazığ Buğday Meydanı’nda hukuksuz bir şekilde idam edilen 7 Dersim önderi için idam edilişlerinin 77. yılında anma töreni düzenlendi. 


Dersimnews.com
– 15 Kasım 1937 tarihinde düzmece bir mahkemede yargılanıp gece yarısı idam edilen 7 Dersim Seyidi için idam edildikleri yer olan Elazığ Buğday Meydanı’nda anma töreni düzenlendi.

IMG_5546

 

Dersim Kolektifi, Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu, Elazığ Munzur Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Girişimi tarafından organize edilen anmada Dersim 38 mağdurları ve Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat katıldı.

Hozat Garajı’ndan, Buğday Meydanı’na kadar slogan atarak yürüyen grup, burada mum yakıp, karanfil bıraktıktan sonra lokma dağıttı.

Saat 13.00’te Elazığ Buğday Meydanı önünde yapılan anma Zazaca dualar ve lokma dağıtımıyla başladı. Anmada Alevi dedesi Kadir Bulut, idam edilen 7 Dersim Seyidi için Zazaca dualar okudu. Dedenin duasının ardından çıla yakılıp niaz dağıtıldı.

Anmada Dersim Kolektifi adına konuşan Feti Kaya, 77 yıldır kanayan Dersim yarasına dikkat çekerek, “Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin devlet tarafından açıklanmasını istiyoruz” dedi.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu Başkanı Metin Bozdağ, 77 yıl önce Buğday meydanından Seyit Rıza’nın sesinin yükseldiğini belirterek, ” bundan tam 77 yıl önce 14 Kasım’ı 15 Kasım’a bağlayan gecenin sabahında bu meydanda bir sesler yankılandı. Bu ses Seyit Rıza’nın sabah vakti haykırdığı ‘Biz günahsızız, ayıptır günahtır. Evladı Kerbelayız’ dediği ve haksız yere yaşları büyütülerek ve yaşları küçültülerek idamlarının yapıldığı yerdir burası” dedi.
Metin Bozdağ, AKP Hükümeti’nin ve muhalefet partilerinin Dersim Katliamı üzerinden siyaset yapmasını eleştirdi. Bozdağ, AKP Hükümeti’nin Dersim’den dolayı devlet adına resmi özür dilemesi gerektiğini dile getirdi.

Elazığ Munzur Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Girişimi adına konuşan İmam Taş ise AKP’nin Dersim konusunda samimi olmadığını dile getirerek Sivas’ın Roboski’nin sorumlusu olan AKP’nin Dersim’le yüzleşemeyeceğini söyledi.

Açıklamaların ardından Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat’ta bir konuşma yaptı. Polat, “Bugün Seyit Rıza’yı andığımız 77. yılında aramızda olanlara teşekkür ediyorum. Bir yerimiz yok, getirdik böyle sokak arasında mumlarımızı yakıyoruz. Fakat biz devletimize diyoruz ki artık hükümet geçmişi ile yüzleşsin. Bu insanlarımızın mezar yerlerini söylesin. Bizim isteğimiz bu insanlarımızın kemiklerini götürüp dersime gömelim, her sene orada gidip ziyaret edelim, bir lokma dağıtıp, Kur’an okuyalım. Herkesin hakkı olduğu gibi bu benim de hakkım. Benim bir düşmanlığım, bir kinim yok, bütün Dersimli ve aile yakınları da böyledir. Biz sadece mezar yerlerini bize söylemelerini istiyoruz” dedi.

Polat; “bugün Başbakan Dersim’in modern bir Kerbela olduğunu söyledi. Daha önce Bülent Arınç, Başbakan yardımcısıyken gittim yanına görüştük. ‘Biz mezar yerlerini söyleyeceğiz’ dedi. Halen de söylenmedi. Başbakan özür diledi ama özrün arkası boştur. Halen de bu insanlarımızın mezar yerlerini, bu şehitlerimizin mezar yerlerini bize söylemedi ve bu benim içimde bir yaradır yara. Bu yara iyileşmez nice ki bu ölülerimizin yerlerini söyledikten sonra, DNA testi yaptıktan sonra götürüp o Dersim’in kutsal topraklarına defnettikten sonra o zaman ben rahat olurum vicdanen. Kendileri de herhalde ki benim kadar rahat olurlar” diye konuştu.

Seyit Rıza’nın mezar yerinin açıklanması için açılan davanın avukatı olan Cihan Söylemez ise, devletin Dersim Katliamı’ndan dolayı resmi olarak özür dilemesini, Dersimlilerin mağduriyetinin sona erdirilmesi için özel bir kanun teklifinin çıkarılması gerektiğini belirtti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önümüzdeki hafta Dersim’e geleceğine değinen Söylemez, Başbakan samimi ise Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerini açıklamalıdır. Dersim Katliamı ile ilgili açılan davalarda “zamanaşımı”nın uygulanmaması gerektiğini belirten Söylemez; “Hükümet  bunun için bir kanun teklifi çıkarmalı” dedi.

Av. Cihan Söylemez, basın yoluyla Seyit Rıza ve Dersimlilere hakaret eden siyasetçi ve kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

 

VEKİLLER VE BELEDİYE BAŞKANLARI KATILMADI

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı anma törenine, Dersim milletvekilleri ve belediye başkanlarının katılmaması dikkat çekti. Tunceli Belediyesi ve ilçe belediyelerinin başkanlarının hiç biri anmaya katılmadı.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top