Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim Katliamı’na ait toplu mezardan çıkan kemikler Dersim Tertelesi’ni Anma Gününde defnedildi

Dersim

Dersim Katliamı’na ait toplu mezardan çıkan kemikler Dersim Tertelesi’ni Anma Gününde defnedildi

Hozat Seke Sure’deki Dersim Katliamı’na ait toplu mezardan çıkan kemikler, 4 Mayıs Tertelesini Anma Günü’nde toprağa verildi. 
Dersimnews.com – Hozat’ın Bargini Köyü’den Ağuçan Ocağı mensubu 24 kişi 15 Ağustos 1938’de Seke Sure mevkiinde askerler tarafından yakılarak katledildi.

Katliama ait toplu mezar, ailelerin avukatı Cihan Söylemez tarafından açılan davada mahkeme kararıyla 14 Nisan 2015’te açıldı.

Seke Sure mezrasında savcılık nezaretinde kazı çalışması yapılmış ve insan kemikleri bulunmuştu. Kemikler DNA testi yapılması için gönderildiği İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndaki işlemlerinin ardından, Dersim Katliamı’nda yakınlarını kaybeden Baran ve Cenan ailelerine teslim edilmişti.

4mayis-anmas-seka-sure

 

11 kişiye ait olduğu belirtilen kemikler, bugün yapılan törenle tabuta konularak, defnedildi. Seke Sure mezrasında yapılan anma ve cenaze törenine, ailelerin yanı sıra,  yazar Oya Baydar, gazeteci Celal Başlangıç, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, aileler,  gazeteciler ve vatandaşlar katıldı.

15 Nisan 2015 tarihinde Bargini Köyü, Seke Sure mevkiinde yapılan kazıda ortaya çıkan 11 kişiye ait kafatası ve kemikler, yapılan DNA testi sonucu Baran ve Canan ailesi üyelerine ait oldukları ortaya çıkmıştı. Canan ve Baran ailelerinin avukatı Cihan Söylemez, 1938 yılında ailelere mensup 24 kişinin kurşunlanarak öldürüldüğünü, 13 kişinin içerisinde bulunduğu ikinci bir toplu mezar daha olması gerektiğini belirterek, ileriki süreçte bu mezarın açılması için de hukuki girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

4mayis-anmasi-cihansoylemez

“KURŞUNA DİZİLEN 11 KİŞİDEN 7’Sİ ÇOCUK”

Anma töreninde öldürülenlerin yakınları, kısa birer konuşma yaparak 24 kişinin nasıl kurşuna dizildiğini anlattıktan sonra Baran ve Canan ailelerinin avukatı Cihan Söylemez, hukuki süreç ve Adli Tıp Kurumu’ndan çıkan DNA ile analiz raporunu kamuoyuyla paylaştı. Söylemez, toplu mezar alanından kemikleri çıkarılan 11 kişiden 7’sinin çocuk olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“78 sene önce katledilen, çoğunluğu çocuk olan seyitlerimizi kefenleyerek, naaşlarını toprağa veriyoruz. 2014 yılında başlayan hukuki mücadelenin sonunda, ilk defa DersimTertelesi ile ilgili resmi makamlar tarafından 2015 yılında, adli tıp kazısı yapılmış ve bu kazı sırasında çıkan naaşlar üzerinde İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından incelemeler yapılmıştır. Seke Sure’deki toplu mezar ile ilgili adli tıp kazısından şu sonuçlar ortaya çıkmıştır; 7’si çocuk olmak üzere 11 farklı kişiye ait naaşların tespit olunduğu, olay tarihinin 50 yıldan daha fazla olarak tespiti ve kazı alanında katledilenlerin isimlerinin bulunduğu mühürlerin çıkması bir arada değerlendirildiğinde, olay tarihinin 1938 yılı olduğunda şüphe kalmadığı, kazı alanında çok sayıda mermi çekirdeği ve boş kovan kapsülünün bulunduğu, bulunan bu kapsüllerin toplu tabancalarda kullanılan ordumühimmatı olduğu nazara alındığında, canlarımızın sadece yakılarak değil, aynı zamanda kurşunlanarak da öldürüldüklerine ilişkin olay öyküsünün hakikat olduğunu bizlere kanıtlamıştır.”

“AYNI BÖLGEDE BİR TOPLU MEZAR ALANI DAHA VAR”

Avukat Cihan Söylemez, aynı alanda bir başka toplu mezar alanının bulunduğunu, bu alanda da gerekli kazıların yapılması için hukuki süreç başlatacaklarını belirterek, “2015 yılı Nisan ayı içinde yapılan adli tıp kazı çalışmaları sonrası, bir başka sonuç daha ortaya çıkmıştır. Bu sonuç Baran ve Canan ailesine mensup fertlerin iki ayrı yerde öldürüldükleri gerçeğidir. Zira toplu mezar kazı sahasında sadece 13 canımıza ait kafatasının bulunmuş olması, 11 aile ferdinin, bu mezranın farklı bir yerinde öldürüldüğünü ve ikinci bir toplu mezarın daha olduğunu bizlere anlatmaktadır. Bunların da ortaya çıkarılması için gerekli hukuki süreç derhal başlatılacaktır” diye konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise, “Dersim katliamı kökümüzü kurutma katliamıydı. Bunu yapmak istediler. Kökenimizi ortadan kaldırarak ocağımızdan, toprağımızdan koparmak, yolumuzdan etmek istediler. Ama bugün burada bütün dostlar, bütün canlar, insanlıktan, adaletten, özgürlükten yana olanlar Dersim’in yanında” diye konuştu.

seke-sure-toplu-mezar

78 YIL SONRA KEFENE SARILDILAR

Yapılan konuşmaların ardından, toplu mezar alanından çıkarılan ve adli tıp incelemesi tamamlanan 11 kişiye ait kemikler, 78 yıl sonra kefene sarılarak, tek bir tabuta konuldu. Yapılan dini tören sonrası, tabut omuzlarda taşınarak mezar alanına getirildi. 11 kişiye ait kemiklerin konulduğu tabut, hazırlanan mezarın içine yerleştirildikten sonra Zazaca ve Kürtçe ağıtlar eşliğinde mezara toprak atıldı. Daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak ve diğer katılımcılar mezar başında mum yakarak, karanfil bıraktı.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top