Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

ARD Televizyonu: Dersim'de zehirli gazla soykırım yapıldı

Dersim 38

ARD Televizyonu: Dersim'de zehirli gazla soykırım yapıldı

Alman ARD Televizyonunda yayınlanan belgeselde Dersim’de zehirli gaz kullanıldığı açıklandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Alman devlet televizyonu ARD’de yayımlanan belgeselde, 1937 yılında Atatürk’ün emriyle Almanya’dan kimyasal gaz alındığı ve söz konusu zehirli gazların Dersim’deki katliamda kullanıldığı belirtildi.

Alman devlet televizyon kanalı ARD‘de yayınlanan ‘ttt – titel, thesen, temperamente’ adlı programda gösterilen ‘Unutulan Katliam-Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü’ adlı belgeselde Dersim Katliamı’na ilişkin çarpıcı belgelere yer verildi.

Thorsten Mack ile Karaman Yavuz imzalı belgeselde  genç Türkiye Cumhuriyeti’nin Nazi Almanyası ile, Mustafa Kemal Atatürk’ün de Hitler ile nasıl işbirliği yaptığı anlatıldı. 

“Unutulan Katliam – Kemal Atatürk Aleviler’i nasıl öldürdü” başlığıyla yayınlanan belgeselde,  devlet arşivlerinde yer alan 1937 yılına ait bir belgeye yer verilerek, Nazi Almanya’sından Dersim için 20 ton zehirli gaz siparişinin Atatürk tarafından imzalandığına işaret edildi.

Belgeselde dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Hitler rejimi  ile  çalıştığı da iddialar arasında yer aldı.

Belgeselin linki:

https://www.daserste.de/information/wissen-kultur/ttt/videos/atatuerk-video-100.html#

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 − 9 =

More in Dersim 38

To Top