Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Öğrenciler Dışarıda Kalmış Yurtkur’un Umurunda mı?

Dersim

Öğrenciler Dışarıda Kalmış Yurtkur’un Umurunda mı?

Tunceli Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin barınma sorununa hala çözüm bulunmadı. Duruma tepki gösteren öğrenciler basın açıklaması yaptı.

Bugün Meslek Yüksekokulunun önünde  “Barınma sorunumuz çözülsün, Yurt çilesine son” pankartı açarak barınma sorunlarının çözülmesini isteyen öğrenciler basın açıklaması yaptı.
“insanca barınma istiyoruz”, “Öğrenciler burada rektör nerede” sloganları atarak rektörlük binasının bulunduğu alana doğru yürüyüşe geçen öğrenciler  burada basın açıklaması yaptı.
Tunceli Üniversitesinin yeni eğitim-öğretim yılının yetmezliklerle başladığını ifade eden Yıldız Ataş, Rektör Durmuş Boztuğ’un öğrencilerin var olan koşullara razı gelmelerini sağladığını belirterek üniversite yönetiminin barınma sorununa çözüm bulmasını ve yurtlarda sağlıksız ortamlarda kalan öğrencilerin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istedi. Öğrenci grubu, açıklamanın ardından rektör Durmuş Boztuğ ile görüşmek istedi ancak Rektör Boztuğ öğrencilerin görüşme talebine karşılık vermedi.

Konut Kiraları El Yakıyor

Dersim’de öğrenci yurtlarının yetersiz olması nedeniyle yüzlerce öğrenci barınma sorunu yaşıyor. Tunceli Üniversitesi ve Yurtkur Müdürlüğü hala soruna çözüm bulabilmiş değil.

Konutun az olduğu Mamekiye’de  kira fiyatları dudak uçuklatıyor. En düşük kira fiyatları 500-600 TL’den başlıyor.
Kentte üniversitenin kurulmasıyla birlikte bazı uyanık ev sahipleri öğrencilerin barınma sorununu fırsata çevirme derdinde. Çok zor koşullar altında okumayan çalışan üniversite öğrencileri kiraların yüksek olmasından şikayetçi.
Barınma sorunu nedeniyle bir çok öğrenci okulunu dondurmak zorunda kalıyor.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Raver

    21/10/2011 at 20:39

    Tunceli’de konut sorunun çözülemeyişinin nedeni Tunceli belediysidir.İmar planını yapamadığı için,Toki’ye konut projesi sunamadığı için.Çünkü Toki kasaba ve köylere bile konut yapıyor.Son iki dönemde Tunceli belediye başkanları ne yazık ki mevzuatı da bilmedikleri için bir şey yapamıyorlar.Eğitimleri de müsait değil.Ortaokul,lise mezunları.Şimdi bakan olan Eski Toki başkanı Erdoğan Bayrak’ın internet sitesine bir meil attım ve dedim ki Sayın başkan”Neden Toki Tunceli’de konut yapmıyor,bu bir ayrımcılık değil mi?”Erdoğan Bey ‘den bana gelen cevap,” Sevgili kardeşim(…) Tunceli belediyesinden bize konut ile ilgili bir proje , bir başvuru gelmedi.Eğer gelseydi Toki konut yapardı.” Tabi burada işadamlarımız da yurt yapmıyor.Rektör ne yapsın?Bakın, yerel yöneticilerin; ilin sorunlarını çözme görev ve sorumlulukları var.Şu anda Toki 260 tane yoksul konutu yapıyor.Sayın Valimizin özel girişimleri sayesinde.Yine şu anda projesi yapılmış yakında temeli atılacak olan Akyünlü köprüsü de Sayın Valimizin Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım’la görüşmesinden sonra gerçekleşti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 − nineteen =

More in Dersim

To Top