Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Taylan Çintay Ölüme Terk Edilmesin!

Haberler

Taylan Çintay Ölüme Terk Edilmesin!

Taylan Çintay gibi cezaevinde ve hasta olan pek çok tutuklu ve hükümlü var. Bunların bazılarının durumu çok ağır;hapishanede tedavi edilmeleri ve iyileşmeleri mümkün değil.

Dersim News – Bugün 10 Aralık İnsan Hakları Günü. Türkiye’de insan hakları açısından hala dünyanın en geri ülkeleri arasında. Cezaevlerinde yatan tutuklular ve mahkumlar için ise insan haklarından yoksun.  Nisan 2011 verilerine göre tutuklu sayısı 124 bin 77. Bu kişilerden bazıları, hasta oldukları ve gerekli sağlık hizmetini alamadıkları için hapishanede ölüyor.

Onlardan biri de Taylan Çintay21 yaşındayken ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış bir insan. Şimdi 34 yaşında. Mesane kanseri ile mücadele ediyor. Biz onu, cezaevinde kendisine sağlanmayan tedavi imkanlarından, maruz kaldığı muameleden dolayı, Elif Dumanlı’nın yazısından tanıdık.

Taylan Çintay’ın durumuna dikkat çekmek için arkadaşları Çintay adına bir blog açmış. 10 Aralık İnsa Hakları Günü nedeniyle Taylan Çintay’ın sesini duyurmak için aşağıdaki çağrı metnini yayınlıyoruz.

Taylan Çintay’ı tanıyan veya tanımayan sıradan insanlarız. Her insanın sağlıklı yaşamaya ve gerektiğinde “insan gibi” tedavi görmeye hakkı olduğuna inanıyor ve herkes için bu hakkı savunmaya çalışıyoruz.

Doğru şekilde tedavi görmek hepimiz gibi hapisteki insanların da temel hakkıdır, hapse atılma nedeni ve cezası ne olursa olsun. Taylan Çintay’ın aldığı ceza, ömür boyu hapis cezasıdır. “Hastalanınca tedavi edilmemek”, “ölüme terk edilmek” veya “ağırlaştırılmış idam” cezası değil!

Taylan Çintay gibi cezaevinde ve hasta olan pek çok tutuklu ve hükümlü var. Bunların bazılarının durumu çok ağır; hapishanede tedavi edilmeleri ve iyileşmeleri mümkün değil. (Türkiye’deki hapishanelerdeki ağır hasta mahkumların durumuna dair, İnsan Hakları Derneği’nin raporu için buraya, 2011 yılında cezaevlerindeki ağır hastaların listesi için buraya tıklayın)

Biz Taylan Çintay’ın ve onun gibi cezaevinde ve hasta olanların, tedavisi gerektiği gibi yapılmayanların sesini duyurmak, onların yanında olmak, devletin kağıt üzerinde tanıdığı hakları fiilen uygulamasını sağlamak için bir araya geldik.

Ne İstiyoruz?

Taylan Çintay’a durumunun gerektirdiği tedavi şartlarının sağlanmasını istiyoruz. Çintay ve onun gibi, sağlık durumu gereği cezaevinden çıkartılması gereken hastaların tahliye edilmelerini istiyoruz. Bu, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında yeri olan bir insan hakkıdır. Bu hakkın zamanında, gereği gibi uygulanmasını istiyoruz.

Adli Tıp Kurumu‘nun, hasta mahkumların durumunu değerlendirmekte yetersiz kaldığını biliyoruz (İlgili haberler için buraya pek yakında bağlantı koyacağız*). Bu durumlarda üniversite hastanelerinin verdiği sağlık raporlarının geçerli kabul edilmesini istiyoruz.

Cezaevlerinde, hastalar başta olmak üzere tutuklu ve hükümlülerin ne gibi şartlarda yaşadıklarını bilmek ve duyurmak istiyoruz. Haklarımızı tanımak ve tanıtmak istiyoruz. Artık kimse insanlık dışı muamelelerden dolayı ölmesin, sürünmesin istiyoruz.

Adalet istiyoruz…

Amacımız bu meseleyi gündemde tutmak, duyurmak, yetkililerin yapmaları gereken şeyleri yapmaları için kamuoyu olarak baskı oluşturmak. Bilgi edinme kanunu gibi imkanlardan bu amaçla yararlanmak.

Sesimizi duyurmak için başka neler yapabiliriz? Güçbirliği ve fikir paylaşımı için ayseyilmaz12345@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

http://taylancintayahayat.wordpress.com/

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 15 =

More in Haberler

To Top