Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

93-94’te 40 Bin Kişi Dersim’den Göç Etti

Dersim

93-94’te 40 Bin Kişi Dersim’den Göç Etti

Dersim  milletveki Hüseyin Aygün – Dersim’den 1993-1994 yılında 40 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığını ve 100’ün üzerinde köyün boşaltıldığını belirterek, Bolu Komando Tugayının o dönemde yaptığı bütün operasyonlarda büyük zararlara ve can kayıplarına yol açtığını söyledi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun bünyesinde oluşturulan, terör ve şiddet olaylarına ilişkin alt komisyon,  17 yıl önce yapılan bir askeri operasyonda ailesini kaybettiğini  anlatan Süleyman Işık’ı dinledi. Işık, ”Bütün adli mercilere müracaat ettik ancak bugüne kadar bir gelişme olmadı” dedi. Dersim milletveki Hüseyin Aygün de Dersim’den 1993-1994 yılında 40 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığını ve 100’ün üzerinde köyün boşaltıldığını belirterek, Bolu Komando Tugayının o dönemde yaptığı bütün operasyonlarda büyük zararlara ve can kayıplarına yol açtığını söyledi.

Mirik Kayıpları Komisyon Gündeminde

Komisyon toplantısına Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün ile gelen Süleyman Işık,1994 yılı Eylül ayında Dersim’in  Gökçe köyünün kırsal alanına (Mirik mezrası) yapılan operasyona ilişkin bildiklerini anlattı.

Operasyon sonrası ailesinin kaybolduğunu savunan Işık, ”Bütün adli mercilere müracaat ettik ancak bugüne kadar bir gelişme olmadı. Hukuki araştırma sonucunda bize orada operasyon sırasında herhangi bir insanın yaşamadığı, örgütün götürmüş olabileceği, yurt dışına çıkmış olabilecekleri söylendi.  Babam Hıdır Işık (60 yaşlarında), ablam Elif Işık(20), abim Ali Işık(23), ablam Hatun Işık(25), Yeter Işık (18) var. Diğer ailede Durali Selim(35) var, Gülizar Selim (35) ve 3 yaşında olan Dilek Selim var” diye konuştu.  ışık, Ali Işık’ın cenazesinin daha sonra çobanlar tarafından bulunduğunu söyledi.

Faali Meçhuller Bolu Tugayının İşi

Olayı başından beri bildiğini söyleyen Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün de yaşananları şöyle anlattı.

‘Bolu Komando Tugayının operasyonlar yaptığı dönemde gerçekleşti. Bunların örgüte katılmış olabileceği trajikomik bir değerlendirme. Zira Dilek Serin 3 yaşında. Bizim tahminiz bu kişilerin Bolu Komando Tugayı tarafından gözaltına alındığı ve imha edildiği yönünde. Bu ailelerin isteği, artık hayatlarından kimsenin ümit taşımadığı bu insanların cenazelerinin yerlerinin gösterilmesidir.”

Bolu Komando Tugayının o dönemde yaptığı bütün operasyonlarda büyük zararlara ve can kayıplarına yol açtığını iddia eden Aygün, Diyarbakır, Tunceli ve Bingöl’deki kayıp olaylarıyla ilgili tugayın soruşturulması için gerekli dosyaların bulunduğunu söyledi.  Komisyonun Mirik olayları ile ilgili Diyarbakır Savcılığına dosya sunabileceğini belirten Aygün, dönemin tugay komutanın seçimlere girdiğini ve bir batı kentinde yaşadığını belirtti. Aygün, ”Tugayın geçtiği yerlerde yoğun bir kayıp şikayeti var” dedi.
Aygün, ”zaman aşımının devreye girmemesi için aralarında Dilek Selim’in de bulunduğu 7 kurbanın katledilişlerinin araştırılması” gerektiğini söyledi.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top