Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün ve Onur’dan Köylülere Destek

Doğa ve Çevre

Aygün ve Onur’dan Köylülere Destek

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün ve İstanbul Milletvekili Melda Onur, Peri Suyu üzerinde yapımı süren barajlara karşı direnen köylülere destek verdi.

Dersimnews.com/Karakoçan – Dersim ve Elazığ’ın Karakoçan ilçeleri arasında yapımı sürdürülen Pembelik Barajı konusunda Karakoçan Kaymakamı ve yetkililerle görüşen CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün ve İstanbul Milletvekili Melda Onur, barajlara karşı 13 aydır direnen köylülerle biraraya geldi.

HES PROJELERİYLE DOĞA YOK EDİLİYOR!

Köylülerle görüşen vekiller burada bir basın açıklaması yaptı.  Melda Onur, buraya gelmek için özellikle Dünya Çevre Günü’nü seçtiklerini dile getirerek, “Burada özellikle yerel halktan oluşan çevrecilerin Dünya Çevre Günlerini kutlamak üzere geldik. Burada ve Türkiye genelinde birkaç vadide olduğu gibi hukukun bütün boşluklarından yararlanılarak, çevre konusu çeşitli kurumlar parça pinçik edilerek yok edilmekte. Böylece Türkiye’nin bir çok tarafında HES’ler yapılmakta. Bunun bir örneğini burada da görüyoruz. Vatandaşın çevreye ilişkin bir konuda gidebileceği bir yer yok. Bir sürü kurum içerisinde vatandaş kaybolup gidiyor. Buna karşılık Türkiye’nin dört bir tarafında bu kıyımı yapabiliyorlar. Bunlara karşı mücadeleyi hem burada hem de Meclis’te sürdüreceğiz” dedi.

YARGI KARARLARI UYGULANMIYOR

Hüseyin Aygün ise, kendilerinin 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü Ankara’da salonlarda sahte nutuklar atarak değil, 1 yılı aşkın süreden beri burada bir direniş çadırı kurarak eylem yapan çevrecilerle geçirmek istediklerini dile getirerek, “Böylece Pembelik bölgesi ile Peri’deki doğal güzelliklerine dikkat çekmek istedik. Direniş meşrudur, yalnız sivil güvenlik kuvvetleri uzun bir süreden beri terör estiriyorlar. Halkı dinleyerek problemlerini kaymakama iletmek, 2.5 ay önce yaptığımız suç duyurusunu takip etmek ve öncelikle direnenler bizi buraya getirdi. Ankara’da değil de bu geceyi burada geçirmemizi sağlayan direniş çadırındakilerdir” diye konuştu.

Danıştay’ın çeşitli HES’ler için yürütmeyi durdurma kararları verdiği halde hiçbir kararın uygulanmadığını savunan Aygün, “Danıştay’ın başkanlığına gelen zat açık açık söyledi, ‘Durmadan yürütmeyi durdurma kararı veriyoruz da ne oluyor’ diyerek adeta alay etmiştir. Bu söylemden sonra hiçbir yetkili bu kararları uygulamaz. Buradan, direniş çadırı önünden Danıştay Başkanı’nı protesto ettiğimizi bildirmek istiyorum. Buradaki köylülere artık uluslararası hukuk kalıyor” dedi.

DİRENİŞ ÇADIRINDA GECE NÖBETİ

Hüseyin Aygün ve Melda Onur geceyi Peri Suyu kenarında kurulan direniş çadırında geçirdi.
Aygün ve Onur 13 aydır direnen köylülerle beraber sabaha kadar  sohbet edip nöbet tuttular.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + nineteen =

More in Doğa ve Çevre

To Top